Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zmienna delta popycha zachodni region Pacyfiku na skraj. Na Filipinach pielęgniarki trzymają się z daleka

Przed ołtarzem w kaplicy w Manili mężczyzna zatrzymuje się nie po to, by się pomodlić, ale by podać tlen ciężko choremu pacjentowi z COVID-19.

Kaplica w szpitalu Quezon City została przekształcona w oddział intensywnej opieki medycznej ze względu na dotkliwy brak łóżek i wzrost zakażeń koronawirusem w stolicy Filipin.

Kilka kroków od krzyża przedstawiającego Jezusa na krzyżu, miejsca siedzące zostały zastąpione przez łóżka szpitalne, butle z tlenem i wentylatory do opieki nad ciężko chorymi.

Kobieta trzyma tlen w sznurku paciorków różańca, próbując oddychać.

„Nasz oddział i oddział intensywnej terapii COVID-19 osiągnęły już pełną wydajność” – powiedziała Josephine Sapando, dyrektor szpitala Quezon City Hospital, Josephine Sapando.

„Dzięki tej placówce mamy nadzieję przyjąć więcej pacjentów z COVID-19, którzy potrzebują pilnego i intensywnego leczenia”.

Pielęgniarka w pełnym ŚOI rozmawia z kobietą w szpitalnym łóżku ustawionym na prowizorycznym oddziale w kaplicy
Prawie dwa miliony ludzi na Filipinach zostało zarażonych wirusem COVID-19 od początku pandemii. (

Reuters: Elisa Lopez

)

W Manili i okolicach łóżka szpitalne są coraz bardziej wyczerpywane, ponieważ szczep delta koronawirusa podnosi wskaźniki infekcji do rekordowych poziomów.

Filipiny doświadczyły jednej z najgorszych epidemii w Azji Południowo-Wschodniej, a średnia dzienna liczba infekcji w zeszłym tygodniu osiągnęła rekordową liczbę 16 937.

To o około 20 procent więcej niż w poprzednim tygodniu.

Całkowita liczba przypadków od początku pandemii osiągnęła prawie 2 miliony i ponad 33 000 zgonów.

Filipiny zbliżają się do „czerwonej linii”

Według Światowej Organizacji Zdrowia zmienna Delta popycha szpitale i placówki opieki zdrowotnej do granic możliwości w regionie Zachodniego Pacyfiku

pobieranie

„W niektórych miejscach gwałtowne wzrosty niebezpiecznie zbliżają systemy opieki zdrowotnej do tego, co nazywamy „czerwoną linią” – powiedział Takeshi Kasai, dyrektor regionalny WHO.

“[That is when ] Liczba krytycznych przypadków przekracza możliwości oddziałów intensywnej terapii, a szpitale nie są już w stanie zapewnić opieki, której potrzebują ludzie”.

Dr Kasai ostrzegł, że rząd Filipin musi podjąć kroki w celu zapewnienia pracownikom służby zdrowia, a nie tylko szpitalom, wsparcia, którego potrzebują do dalszego leczenia pacjentów.

„Ważna jest nie tylko rodzina, ale także zapewnienie lekarza i pielęgniarek… oraz wsparcie tych, którzy ciężko pracują” – powiedział.

Dwóch pacjentów leżących w łóżkach szpitalnych oddzielonych przeźroczystą tkaniną wiszącą w formie zasłony
Władze zdrowia na Filipinach obawiają się, że system medyczny upadnie, jeśli liczba przypadków będzie nadal rosła. (

Reuters: Elisa Lopez

)

Chociaż dr Kasai powiedział, że pandemia wpłynęła na całe nasze życie, była niewyobrażalnie trudna dla pracowników służby zdrowia.

Ostrzeżenie pojawia się w krytycznym momencie dla Filipin.

Wiele szpitali obawia się masowego exodusu pielęgniarek, które mimo ciągłego narażenia na wirus skarżą się na zmęczenie i niskie zarobki.

Gdy wybucha Delta, pielęgniarki się oddalają

Filipińskie pielęgniarki mają najniższe zarobki w Azji Południowo-Wschodniej, Według ankiety przeprowadzonej w zeszłym roku.

Otrzymują około 1100 dolarów miesięcznie, podczas gdy pielęgniarka w Singapurze pobiera prawie 6500 dolarów.

Według Stowarzyszenia Prywatnych Szpitali Filipin w zeszłym roku około 40 procent filipińskich pielęgniarek w prywatnych szpitalach zrezygnowało z pracy.

Trzy kobiety w pełnym PPE stojące obok rzędu wiszących ubrań
Pielęgniarki na Filipinach są najniżej opłacane w Azji Południowo-Wschodniej. (

Reuters: Lisa Marie David

)

Jose Rene de Grano, jej dyrektor, powiedział ABC, że kolejne 5 procent zrezygnowało od ostatniego wzrostu liczby infekcji w kwietniu.

„Niektóre zostały przeniesione do rządu [hospitals] Ponieważ oferowali znacznie lepsze pensje”.

Związki pielęgniarskie powiedziały, że wielu ich członków jest złych, że nie otrzymali obiecanego „wynagrodzenia specjalnego ryzyka” jako rekompensaty za pracę na linii frontu podczas pandemii.

Zasiłek miał im dawać dodatkowe 137 dolarów miesięcznie.

„Już przed pandemią pielęgniarki głośno wołały o odszkodowanie i uczciwą zapłatę” – powiedział Milbert Reyes, prezes Philippine Nurses Association.

„Wynagrodzenia i wynagrodzenia pielęgniarek na Filipinach nie są porównywalne z tymi w innych krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, USA i na Bliskim Wschodzie.

„A jedyną rzeczą, jaką chciałyby, aby otrzymali od naszych pielęgniarek, jest przyzwoita płaca”.

Więcej pielęgniarek grozi, że zrezygnuje lub zastrajkuje, jeśli zaległe wynagrodzenie nie zostanie otrzymane w nadchodzących dniach.

Kobieta nosząca pełne ŚOI i okulary w złotych oprawkach
Niektórzy pracownicy służby zdrowia na Filipinach decydują się opuścić kraj w poszukiwaniu lepszych i bezpieczniejszych warunków. (

Reuters: Lisa Marie David

)

Prezydent Rodrigo Duterte dał ministerstwom zdrowia i budżetu 10 dni na uregulowanie zaległych płatności, ale problem nie został jeszcze rozwiązany.

„Zapłać im” – powiedział ministrowi zdrowia Francisco Duque.

Użyj wszelkich dostępnych pieniędzy.

Według Stowarzyszenia Pielęgniarek około 6000 filipińskich pielęgniarek zaraziło się COVID-19 od początku pandemii.

Powiedziała, że ​​zmarło około 30 osób.

Zachęć pracowników służby zdrowia za granicą lepszymi warunkami

Niskie zarobki i warunki, a także wysokie ryzyko infekcji, skłoniły wiele pielęgniarek do całkowitego opuszczenia kraju do pracy za granicą, gdzie pensje są znacznie wyższe.

Filipiny zawsze były największym eksporterem pielęgniarek na świecie, Ogromna liczba przenosi się do Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej.

W zeszłym roku Manila zabroniła pracownikom służby zdrowia wyjazdów za granicę do pracy z powodu pandemii.

Później zniósł zakaz, ale nadal ogranicza liczbę pracowników służby zdrowia, którzy mogą co roku opuszczać kraj.

Filipińskie Stowarzyszenie Pielęgniarek stwierdziło, że zniechęca pielęgniarki do rezygnacji, ale nie można ich winić za to, że chcą lepszej pracy i płacą zarówno w kraju, jak i za granicą.

„Nie możemy powstrzymać pielęgniarek od szukania lepszych możliwości poza granicami kraju, ponieważ nie znajdują możliwości na Filipinach. Nawet w czasie pandemii mają nadzieję, że otrzymają oferty pracy za granicą” – powiedział Milbert Reyes, prezes stowarzyszenia.

Czterech nastoletnich chłopców siedzi na swoich rówieśnikach, podczas gdy dzieci rzucają przed nimi piłkę
Wariant delta wykryto w 16 z 17 prowincji filipińskich, co doprowadziło do wzrostu liczby nowych przypadków. (

Reuters: Lisa Marie David

)

Exodus nie mógł nadejść w gorszym momencie dla Filipin.

Według filipińskiego Departamentu Zdrowia wariant delta został wykryty w 16 z 17 regionów Filipin.

Rząd powiedział, że infekcje mogą nadal rosnąć, pomimo surowych środków blokujących w Manili i okolicach.

„W nadchodzących dniach i tygodniach prawdopodobnie zobaczymy dodatkowe skoki” – ostrzegła Alethia de Guzman z biura epidemiologicznego ministerstwa.

Filipiny dostarczyły do ​​tej pory około 32 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19, a około 15 procent populacji kraju zostało w pełni zaszczepionych.

Do końca roku rząd planuje zaszczepić do 70 milionów ludzi.

Miejsce na odtwarzanie lub pauzę, M dla wyciszenia, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 5 minut 7 sekund

Czy Australia doświadcza wyżu demograficznego COVID-19?

Pobierz formularz…

READ  Tajwan potępia chińskie oferty szczepionek przeciwko COVID w związku z gwałtownym wzrostem liczby przypadków