Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Słowo, którego Albo nie chciała powiedzieć na temat Chin

Słowo, którego Albo nie chciała powiedzieć na temat Chin

Anthony Albanese nie użył ani jednego słowa, aby opisać chińskiego prezydenta po tym, jak Pekin rozgniewał się „nieodpowiedzialnym” oświadczeniem.

Prezydent USA Joe Biden ostro skrytykował Chiny, nazywając prezydenta Xi Jinpinga dyktatorem. Oświadczenia te nadeszły po czterogodzinnym spotkaniu obu przywódców na szczycie APEC w San Francisco. To już drugi raz w ciągu kilku miesięcy amerykański prezydent wygłasza takie uwagi. Pekin twierdzi, że te komentarze są fałszywe i manipulacją polityczną. Jednak para osiągnęła porozumienie w sprawie wznowienia kontaktów wojskowych między obydwoma krajami, które uznano za kluczowe dla uniknięcia konfliktu w regionach Indo-Pacyfiku.

Przemawiając na piątkowym szczycie APEC, premier wyraził się optymistycznie o postępie rozmów pomiędzy Bidenem a Xi i poruszył kwestię złagodzenia pozostałego embarga handlowego nałożonego na Australię.

Jednak zapytany, czy zgadza się z komentarzem Bidena, że ​​Xi jest „dyktatorem”, Albanese unikał tego określenia.

„Chiny mają inny system polityczny niż Australia. To nie jest demokracja z wielopartyjnymi wyborami” – powiedział.

Anthony Albanese dogania prezydenta USA Joe Bidena. Fot. Brendan Smalowski/AFP

Dodał: „Mam wrażenie, że dyskusje (między Stanami Zjednoczonymi a Chinami) były bardzo pozytywne i że osiągnięcie przełomu w takich kwestiach jak dyskusje i komunikacja wojskowa to temat, który podnoszono, gdy byłem w Waszyngtonie z Prezydent Biden i coś jeszcze.” O czym rozmawiałem z prezydentem Xi, kiedy spotkałem się z nim w Pekinie.

Biden rozgniewał chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po tym, jak po zbliżającym się środowym spotkaniu określił chińskiego przywódcę jako „dyktatora”.

Chiny potępiły później te uwagi na konferencji prasowej z rzecznikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ningiem, nazywając przemówienie Bidena „nieodpowiedzialną manipulacją polityczną”.

Po formalnych rozmowach w piątek Albanese potwierdził, że ponownie podniósł możliwość zniesienia przez Chiny pozostałych sankcji handlowych na australijską wołowinę, homary i wino.

„Powtórzyłem mu, że sygnał o zmniejszaniu się i usuwaniu barier w handlu między naszymi obydwoma krajami został pozytywnie przyjęty w Australii” – powiedział Albanese.

READ  Odkrycie „złej” Biblii zachęcającej do cudzołóstwa w Nowej Zelandii | Nowa Zelandia

Prezydent USA Joe Biden nazwał chińskiego prezydenta Xi Jinpinga „dyktatorem”. Zdjęcie: Kent Nishimura/Getty Images/AFP.

Premier martwił się o lato

Wcześniej Albanese wyraził poważne obawy w związku ze zbliżającym się latem w Australii podczas rozmów klimatycznych na wysokim szczeblu z przywódcami Stanów Zjednoczonych.

W czwartek na marginesie szczytu APEC premier spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau i premier Tajlandii Srithą Thavisinem.

Podczas „nieformalnej rozmowy” z Trudeau obaj przywódcy omówili wspólne wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w następstwie niszczycielskich pożarów, które nawiedziły kraj.

„Jestem bardzo dumny, że Australijczycy ponownie byli tam, aby pomóc Kanadzie, tak jak Kanadyjczycy byli w Australii. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni nadchodzącym latem” – powiedział pan Albanese.

„Mamy wszystkie warunki, które istniały przed sezonem 2019–2020. I tak naprawdę fakt, że ten okres się skończył, oznacza, że ​​mamy do czynienia ze wzrostem rozmiarów oraz odpowiednimi elementami i warunkami, o które można się naprawdę martwić, biorąc pod uwagę nadchodzący bardzo suchy i gorący okres na nas.”

Anthony Albanese ostatni raz spotkał się z Justinem Trudeau we wrześniu. Zdjęcie: Brian R. Smitha/AFP.

W 2023 r. w Kanadzie odnotowano rekordowy sezon pożarów – od marca w 13 prowincjach i terytoriach kraju odnotowano 65 000 pożarów.

Wcześniej Albanese odbył pierwsze spotkanie z Thavisinem od czasu wyboru lidera w sierpniu.

Albanese powiedział, że Tajlandia i Australia mają wiele do zrobienia w ramach australijskiej strategii gospodarczej dla Azji Południowo-Wschodniej do roku 2040, którą ogłoszono we wrześniu w Dżakarcie.

Tajlandia jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Australii w Azji Południowo-Wschodniej, a dwustronna wymiana handlowa o wartości ponad 24,6 miliarda dolarów w latach 2021–2022.

„Australię i Tajlandię łączy wielka przyjaźń i pracujemy nad naszym istniejącym partnerstwem strategicznym między naszymi dwoma wspaniałymi krajami” – powiedział Albanese.

Premier Tajlandii Sritha Thavisin również spotkała się z Albanese. Zdjęcie: Justin Sullivan/Getty Images

„W Australii istnieje duża społeczność, w tym społeczność tajska. Jest to bardzo duża społeczność zaangażowana w biznes i rozproszona po całym kraju”.

READ  „Ogromny upadek”: obawy o prawa Maorysów w związku z rewizją traktatu przez rząd Nowej Zelandii | Nowa Zelandia

Albanese odnotował dalsze wzmocnienie więzi gospodarczych i stwierdził, że nowa umowa „wskazuje, w jaki sposób nasze uzupełniające się gospodarki mogą działać, aby tworzyć miejsca pracy w obu naszych jurysdykcjach”.