Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wulkan na Islandii: „Czas minął”, ewakuowano miasto, Błękitna Laguna została zamknięta, elektrownia zabezpieczona

Wulkan na Islandii: „Czas minął”, ewakuowano miasto, Błękitna Laguna została zamknięta, elektrownia zabezpieczona

Ekspert ostrzegł, że „w końcu minął czas” na możliwą zbliżającą się erupcję wulkanu na Islandii, która prawdopodobnie wywoła serię eksplozji lawy, która będzie trwać przez stulecia.

Zbliżająca się erupcja była częścią trwającego 1000 lat cyklu aktywności wulkanicznej, który prawdopodobnie doprowadził do stuleci gwałtownych erupcji, powiedział Edward W. Marshall, badacz z Centrum Nordyckiej Wulkanologii Uniwersytetu Islandzkiego.

„Czas w końcu minął” – powiedział dr Marshall. Nauka na żywo Środa.

„Możemy przygotować się na kolejne kilkaset lat erupcji wulkanów w Reykjanes”.

1000 trzęsień ziemi zarejestrowanych w ciągu kilku godzin

Zaczęły narastać obawy, że erupcja na Półwyspie Reykjanes jest nieuchronna pod koniec ubiegłego miesiąca, kiedy zaczęła się seria trzęsień ziemi i otworzyło się kilka przepaści.

Aktywność sejsmiczną na tym obszarze zarejestrowano 25 października, kiedy w ciągu zaledwie kilku godzin na północ od małego miasteczka Grindavik miało miejsce ponad 1000 trzęsień ziemi.

Przez następne dwa tygodnie aktywność sejsmiczna trwała nadal i codziennie rejestrowano setki trzęsień ziemi, gdy magma zaczęła wrzeć i gromadzić się pod powierzchnią.

Mieszkańcy zostali ewakuowani, a ośrodek turystyczny zamknięty

9 listopada w pobliżu kurortu geotermalnego Blue Lagoon doszło do największego trzęsienia ziemi od początku aktywności – o sile 4,5 w skali Richtera i głębokości pięciu kilometrów. Ośrodek, jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Islandii, został tymczasowo zamknięty.

Grindavík, mała wioska rybacka licząca 2800 mieszkańców, została ewakuowana następnego dnia po przedarciu się przez miasto krateru o głębokości jednego metra. Tego samego dnia, 10 listopada, władze islandzkie ogłosiły stan wyjątkowy.

11 listopada Islandzkie Biuro Meteorologiczne potwierdziło najgorsze, publikując dane pokazujące 15-kilometrowy „tunel magmowy” rozciągający się od Sundhnok na północy aż do Grindavik i do morza.

Eksperci twierdzą, że spodziewana jest erupcja w dowolnym miejscu wzdłuż tunelu, chociaż nie jest jeszcze jasne, gdzie dokładnie wybuchnie.

READ  Amerykański sędzia skłania się ku ujawnieniu części oświadczenia dotyczącego przeszukania nieruchomości Donalda Trumpa w Mar-a-Lago

Wybuch gotowy do wybuchu

Władze islandzkie podjęły wysiłki, aby chronić pobliską elektrownię geotermalną we wtorek, gdy stało się jasne, że może ona znaleźć się na linii ognia.

Robotnicy rozpoczęli budowę tymczasowych zabezpieczeń, kopiąc sieć kanałów wokół elektrowni Svartsinje, próbując odwrócić kierunek przepływu lawy.

Poważnym problemem jest zdrowie elektrowni, która do działania wykorzystuje ciepło z podziemnej magmy. Zapewnia energię na terenie całej Islandii, a także ciepłą wodę dla okolicy.

W czwartek erupcja wydaje się nieunikniona, ponieważ od północy w środę czasu lokalnego na tym obszarze zarejestrowano około 800 trzęsień ziemi.

Według tłumacza większość trafiła w środek tunelu magmowego oświadczenie Od Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

W oświadczeniu dodano: „Prawdopodobieństwo erupcji pozostaje wysokie”.

„W przypadku erupcji najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest korek magmowy”.

Wulkany na Islandii

Islandia jest domem dla 32 aktywnych wulkanów, które wybuchają średnio co pięć lat.

Jednak od 2021 roku aktywność wulkanu znacznie wzrosła i obecnie erupcja następuje mniej więcej co 12 miesięcy.

Skok był spowodowany serią trzęsień ziemi, które nawiedziły półwysep Reykjanes, wstrząsając 35-kilometrowym pasmem aktywności sejsmicznej rozciągającym się od stolicy Reykjaviku do morza.

Strefa sejsmiczna jest powszechnie znana jako Fagradalsfjall i obejmuje wulkan Fagradalsfjall o tej samej nazwie, którego erupcja rozpoczęła się 19 marca 2021 roku i trwała sześć miesięcy.

Od 2021 r. miały miejsce trzy erupcje, które zdaniem ekspertów wyznaczają początek nowej ery geologicznej na południowo-zachodnim półwyspie Islandii, który wcześniej był uśpiony przez 800 lat.