Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Solar Eclipse – Live: „Ring of Fire” pogrąża część Wielkiej Brytanii i Europy w ciemności

Obejrzyj odcinek Fire Eclipse bezpośrednio powyżej. Częściowe zaćmienie w Wielkiej Brytanii ma rozpocząć się o 10.08 i zakończyć o 12.22 z Maksymalne zaćmienie Słońca o 11.13 rano. Poczekaj chwilę na załadowanie strumienia.

Części półkuli północnej będą miały dziś okazję doświadczyć obrączkowego lub częściowego zaćmienia Słońca.

Zaćmienie obrączkowe występuje, gdy Słońce i Księżyc są idealnie wyrównane z Ziemią, ale pozorny rozmiar Księżyca jest mniejszy niż Słońca.

To powoduje, że Słońce pojawia się jako bardzo jasny pierścień lub pierścień w zjawisku zwanym „pierścieniem ognia”.

Ale – jeśli pogoda na to pozwoli – obserwatorzy w Wielkiej Brytanii i Irlandii w czwartek rano zamiast pierścienia zobaczą sierp księżyca, ponieważ będzie to zaćmienie częściowe.

Zjawisko rozpocznie się 10 czerwca o godzinie 10.08 w Wielkiej Brytanii, a maksymalne zaćmienie nastąpi o godzinie 11.13, kiedy Księżyc pokrywa prawie jedną trzecią Słońca.

Zaćmienie częściowe zakończy się o godzinie 12.22.

Obserwacje częściowego zaćmienia Słońca będą „dość ulotne” w niektórych częściach Wielkiej Brytanii z powodu zachmurzonego nieba.

Ale ci, którzy mieszkają w środkowej i południowo-wschodniej Anglii, będą mieli jasne okresy, aby być świadkami spektaklu.

Obrączkowe zaćmienie Słońca widziane z Chiayi na południowym Tajwanie w czerwcu 2020 r. (Zdjęcie: Alberto Pozzola/LightRocket via Getty Images)

Met Office powiedział, że niektóre części Wielkiej Brytanii będą miały zachmurzone niebo, chociaż oczekuje się, że większość obszarów pozostanie sucha.

“Pierścień ognia” będzie widoczny z Rosji, Grenlandii i północnej Kanady, powiedziała dr Emily Drabeek Maunder, astronom z Królewskiego Obserwatorium Greenwich.

Powiedziała PA: „Z Wielkiej Brytanii zaćmienie pierścieniowe Słońca będzie zaćmieniem częściowym, co oznacza, że ​​zobaczymy tylko księżyc przechodzący przed niewielką częścią Słońca”.

Dr Drabeek Maunder powiedział, że maksymalne zaćmienie nastąpi o godzinie 11.13, kiedy Księżyc pokryje prawie jedną trzecią Słońca.

Mapa pokazuje globalne rozszerzenie cienia podczas zaćmienia.  (NASA)

Mapa pokazuje globalne rozszerzenie cienia podczas zaćmienia. (NASA)

Zaćmienie częściowe zakończy się o godzinie 12.22.

READ  SpaceX został poproszony o zawieszenie prac nad projektem NASA Lunar Lander do czasu rozwiązania problemu przez konkurencyjną firmę kosmiczną Jeffa Bezosa

Chociaż większość tarczy słonecznej zostanie zakryta, patrzenie na częściowo załamane słońce bez odpowiedniej ochrony może spowodować poważne i trwałe uszkodzenie oczu.

Dr Drbeck Maunder powiedział: „Zaćmienie z Wielkiej Brytanii będzie widoczne tylko przy użyciu niektórych technologii i pomocy wizualnych.

„Nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce ani nie używaj zwykłych okularów przeciwsłonecznych – może to spowodować poważne uszkodzenie oczu”.

Nie jest też mądre, aby nie patrzeć na słońce przez lornetkę, teleskop lub teleobiektyw lustrzanki.

Drabek-Maunder sugeruje użycie prostego projektora otworkowego, okularów do oglądania zaćmienia Słońca – które można kupić online – lub specjalnych filtrów słonecznych, które można umieścić w teleskopach, aby obserwować zaćmienie.

Powiedziała: „Możesz zrobić projektor, wybijając mały otwór w kawałku karty.

„Połóż kartę skierowaną w stronę słońca, aby światło przeświecało przez otwór i na kartkę papieru za kartą.

„Będziesz mógł zobaczyć kształt słońca rzutowany na kartkę papieru i obserwować, jak zmienia się jego kształt, gdy księżyc przechodzi przed słońcem”.

Królewskie Obserwatorium Greenwich również transmituje zaćmienie na żywo na swojej stronie internetowej i kanale YouTube.