Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Spadek wydobycia węgla utrudnia ożywienie gospodarcze w Polsce

Spadek wydobycia węgla utrudnia ożywienie gospodarcze w Polsce

W marcu 2024 r. 26% spadek wydobycia węgla uderzył w produkcję przemysłową w Polsce, kładąc cień na oczekiwania, że ​​największa w Europie gospodarka wschodząca odnotuje w tym roku oczekiwany wzrost o 3%.

Według danych rządowych, w marcu wydobycie węgla kamiennego spadło o 25,9% rok do roku, co przyczyniło się do 6% spadku produkcji przemysłowej w Polsce w zeszłym miesiącu. pokazać się w poniedziałek. Według szacunków Bloomberga był to największy spadek produkcji przemysłowej w Polsce od kwietnia 2023 roku. Był także znacznie gorszy od oczekiwań dotyczących spadku produkcji przemysłowej o 2,2%.

Gwałtowny spadek polskiego przemysłu w zeszłym miesiącu rodzi pytania, czy najbardziej zależna od węgla gospodarka UE będzie w stanie odnotować w tym roku 3% odbicie swojej gospodarki, zgodnie z oczekiwaniami banku centralnego i ministerstwa finansów.

Jednak w tym roku jest jeszcze za wcześnie, aby wywieszać flagi na temat polskiej gospodarki – powiedział Grzegorz Malzewski, główny ekonomista Banku Millennium. Reutera.

„Nie zmienię tutaj radykalnie moich oczekiwań, ponieważ jest wiele powodów, aby oczekiwać, że ożywienie gospodarcze będzie kontynuowane, w miarę wzrostu popytu wewnętrznego i poprawy sytuacji gospodarczej w Niemczech” – powiedział Malyshevsky.

Tymczasem nowy polski rząd dał do zrozumienia, że ​​będzie dążył do ustalenia ostatecznego terminu wykorzystania węgla do celów wytwarzania energii, powiedział wysoki rangą urzędnik państwowy.

„Tylko mając datę końcową można planować i tylko mając datę końcową można planować przemysł i ludzie mogą planować. Tak, oczywiście, będziemy dążyć do ustalenia terminu” – Orszula Zielińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. , powiedział w Brukseli na początku tego roku.

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii, na czele z wiatrem na lądzie, wyprodukowały rekordową część energii elektrycznej w Polsce.26%Jednak według niemieckiej organizacji badawczej Fraunhofer Society węgiel nadal dominuje w koszyku wytwarzania energii.

READ  Wino SA zostało uznane za najczęściej zbieranego Rieslinga w Australii

Polski operator sieci elektroenergetycznej powiedział w zeszłym miesiącu, że wyda 16 miliardów dolarów na modernizację i rozbudowę swojej sieci energetycznej, aby umożliwić przyjęcie większej ilości energii odnawialnej i jądrowej.

Napisane przez Charlesa Kennedy'ego dla Oilprice.com

Więcej najlepszych lektur z Oilprice.com: