Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sprawy Everest Covid rzucają ostre światło na decyzję Nepalu o otwarciu Mt. Nepal

Pierwsze przypadki Covid-19 zostały zidentyfikowane w bazie pod Everestem, co wznowiło kontrowersje wokół wcześniejszej decyzji Nepal Aby odblokować najwyższą górę świata dla wspinaczy.

Ponieważ dostęp od chińskiej strony Everestu jest zamknięty dla wspinaczy na świeżym powietrzu, a niektórzy operatorzy wypraw po stronie nepalskiej podnoszą ceny, decyzja Nepalu w środku globalnej pandemii jest analizowana.

Początkowo sądzono, że norweski alpinista Earlind Ness ma obrzęk płuc – Przypadek związany z chorobą wysokościową – został ewakuowany helikopterem do Katmandu, gdzie uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID.

„Moja diagnoza to Covid-19” – powiedział Nice. „Już dobrze … Szpital się (mną) opiekuje”.

Niceę ewakuowano ze stoków helikopterem i po spędzeniu czasu w bazie pod Everestem przewieziono do szpitala w Katmandu. Norweski nadawca NRK poinformował, że test Szerpów w jego partii również był pozytywny.

„Naprawdę mam nadzieję, że żaden z pozostałych nie odniesie obrażeń… wysoko w górach.” „Niemożliwa jest ewakuacja ludzi helikopterem, gdy są na wysokości ponad 8 000 metrów” – powiedział Ness NRK.

„Oddychanie jest naprawdę trudne na dużych wysokościach, więc wszelkie epidemie chorób wśród wspinaczy stanowią pilne zagrożenie dla zdrowia”.

Ness dodał, że wyniki testu były negatywne przed opuszczeniem Norwegii oraz podczas kwarantanny w Katmandu i szybko udał się do obozu bazowego, aby uniknąć ryzyka zakażenia wirusem Corona w drodze na górę.

„Plan był taki, aby szybko wejść w góry, aby upewnić się, że nie zarazimy się… Nie miałem szczęścia i sam mogłem zrobić więcej, jeśli chodzi o środki ostrożności” – powiedział Nice.

Podczas gdy niektóre zachodnie komercyjne firmy wspinaczkowe odwołały swoje trasy na ten rok z powodu obaw związanych z koronawirusem, inne, w tym liczba z Katmandu, zrealizowały swoje plany na ten sezon.

Podczas gdy Nepal nalega, aby wspinacze odwiedzali kwarantannę przed przeniesieniem się do obozu bazowego Everest, niektórzy obserwatorzy wyrazili zaniepokojenie niejasnością przepisów, między innymi dlatego, że objawy Covid-19 można łatwo pomylić z chorobą wysokościową – tak jak w przypadku Nicei – i obawy dotyczące skutków infekcji. Wysoko w górach.

READ  Egzaminy GCSE rozpoczynają się od ostatniej części wsparcia po Covid

Wcześniej w tym tygodniu Alan Arnett, który na swoim blogu dokumentuje wysiłki związane z Everestem, napisał o wzmożonej aktywności w bazie.

„Baza pod Everestem szybko się zapełnia. Szerpowie są zajęci tworzeniem i przechowywaniem obozów 1 i 2. Jak dotąd w Żółtym Pasie na wysokości 24 000 stóp zainstalowano stałe liny. Jak wspomniano wcześniej, jest kilku turystów tej wiosny, aby kawiarnie i szlaki były wolne dla tych, z którymi rozmawiałem ”.

Magazyn Outside po raz pierwszy poinformował o przypadkach koronawirusa na początku tego tygodnia, przeprowadzając wywiad z Sangeeta Pudel, wolontariuszką Himalayan Rescue Association.

„Oczywiście, że się martwimy… będzie trzęsienie ziemi – powiedział Pudel.

Dawa Stephen Sherpa z Asian Trekking powiedział, że wszyscy w bazie są zaniepokojeni. Nepal wydał w tym roku 377 pozwoleń na wejście na górę, a ostateczna liczba ma przekroczyć 381 wydanych w 2019 roku.