Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Malezja ogłosiła ogólnokrajową blokadę i odnotowała ponad 8000 nowych przypadków koronawirusa w ciągu jednego dnia

Premier Malezji Muhyiddin Yassin ogłosił ogólnokrajową „całkowitą blokadę”, która rozpocznie się w czerwcu, gdy liczba zakażeń koronawirusem w kraju wzrośnie do rekordowego poziomu.

Mohieddin powiedział, że najsurowsza blokada od 1 do 14 czerwca dotyczyła wszystkich obszarów społecznych i ekonomicznych i że tylko podstawowe usługi i sektory gospodarki wymienione przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego pozostaną sprawne.

Rozprzestrzenianie się COVID-19 w kraju Azji Południowo-Wschodniej było bardziej intensywne w ostatnich tygodniach, częściowo z powodu wysoce zaraźliwych wariantów koronawirusa.

Szpitale też są przytłoczone.

„Ponieważ niedawny wzrost liczby przypadków codziennych wykazuje dramatyczną tendencję wzrostową, zdolność szpitali w całym kraju do leczenia pacjentów z COVID-19 jest ograniczona” – powiedział Mohieddin w oświadczeniu.

Malezja zgłosiła 8290 nowych przypadków koronawirusa w piątek, czwarty dzień z rzędu, w którym odnotowano rekordowe zakażenia, co daje łącznie 549514.

Policja stoi obok drutu kolczastego na zewnątrz dzielnicy mieszkalnej w Malezji
Dziesiątki ludzi codziennie umiera z powodu chorób. (

AP: Vincent Theane

)

Liczba codziennych zgonów również osiągnęła rekordowy poziom, z 63 na początku tego tygodnia. Zgłoszono 61 zgonów w piątek, co daje łącznie 2552 osoby.

Malezja rozpoczęła kampanię szczepień COVID-19, chociaż krytycy twierdzą, że początek szczepień był powolny. Około 1,7 miliona osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki od czwartku.

Mohiuddin powiedział, że w związku z całkowitym zamknięciem gospodarki Ministerstwo Finansów ogłosi wkrótce pakiet pomocy dla osób prywatnych i sektorów gospodarki.

Powiedział, że gdyby Malezja mogła zmniejszyć liczbę przypadków w pierwszych dwóch tygodniach blokady, rząd pozwoliłby niektórym sektorom na powolne ponowne otwarcie w ciągu najbliższych czterech tygodni – po czym wszystkie sektory gospodarcze będą mogły działać.

Mieszkaniec nosi maskę na twarz, zbierając swoją torbę za drutem kolczastym
Rząd twierdzi, że powoli otworzy ponownie kraj, jeśli liczba przypadków spadnie po dwóch tygodniach.(

AP: Vincent Theane

)

Malezja już uruchomiła ponad 94 miliardy dolarów w pakietach stymulacyjnych od zeszłego roku, aby złagodzić wpływ pandemii na gospodarkę.

Od stycznia znajduje się również w stanie wyjątkowym, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, zawiesić parlament i położyć kres działalności politycznej w trakcie walki o władzę.

Gospodarka Malezji była na dobrej drodze do ożywienia w pierwszym kwartale, zanim zaczęły rosnąć infekcje.

Spadł o 5,6 procent w 2020 roku, najgorszy wynik roczny od czasu azjatyckiego kryzysu finansowego, ale bank centralny prognozuje 6-procentowy wzrost do 7,5 procent w tym roku.

Reuters

READ  Pierwsze publiczne wystąpienie monarchy od śmierci księcia Filipa