Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stany Zjednoczone przygotowują się w przyszłym tygodniu do poważnego irańskiego ataku na aktywa amerykańskie lub izraelskie w regionie

Stany Zjednoczone przygotowują się w przyszłym tygodniu do poważnego irańskiego ataku na aktywa amerykańskie lub izraelskie w regionie


Waszyngton
CNN

Stany Zjednoczone znajdują się w stanie najwyższej gotowości i aktywnie przygotowują się do „poważnego” ataku, który może nastąpić już w przyszłym tygodniu ze strony Iranu, wymierzonego w izraelskie lub amerykańskie aktywa w regionie. W odpowiedzi na poniedziałkowy izraelski nalot na Damaszek W wyniku tego zginęli wysocy rangą przywódcy irańscy – powiedział CNN wyższy rangą urzędnik administracji.

Urzędnik ten powiedział, że wyżsi rangą urzędnicy amerykańscy uważają obecnie, że atak Iranu jest „nieunikniony” – pogląd podzielają ich izraelscy odpowiednicy. Obydwa rządy ciężko pracują, aby wyprzedzić to, co ma nadejść, spodziewając się, że irański atak może potoczyć się na kilka różnych sposobów oraz że aktywa i personel amerykański i izraelski mogą stać się celem.

Zbliżający się irański atak był głównym tematem dyskusji przez telefon prezydenta Joe Bidena Rozmowa telefoniczna z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Czwartek.

Urzędnik powiedział, że od piątku oba rządy nie wiedzą, kiedy i w jaki sposób Iran planuje zareagować.

Bezpośredni atak Iranu na Izrael to jeden z najgorszych scenariuszy, na jaki przygotowuje się administracja Bidena, gdyż zapewniłby szybką eskalację i tak już niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Taki atak mógłby rozszerzyć wojnę między Izraelem a Hamasem na szerszy konflikt regionalny, czego Biden od dawna starał się uniknąć.

Minęły dwa miesiące, odkąd irańscy zastępcy zaatakowali siły amerykańskie w Iraku i Syrii, co stanowi okres względnej stabilności po miesiącach wystrzeliwania dronów, rakiet i rakiet skierowanych w obiekty USA. Jedynym wyjątkiem był wtorek, kiedy siły amerykańskie zestrzeliły drona w pobliżu garnizonu Al-Tanf w Syrii. Atak dronem, który zdaniem Ministerstwa Obrony został przeprowadzony przez irańskich agentów, nastąpił po izraelskim nalocie na ambasadę Iranu w Damaszku.

„Uważamy, że Al-Tanf nie był celem drona” – powiedział we wtorek urzędnik obrony. „Ponieważ nie byliśmy w stanie natychmiast zidentyfikować celu i poza bezpieczeństwem Stanów Zjednoczonych i partnerów koalicyjnych, dron został zestrzelony”.

READ  Serbski pokaz kaskaderski na ścianie śmierci przedstawia emocje motocyklistów z dawnych czasów

Do incydentu doszło po izraelskim nalocie na ambasadę Iranu w Damaszku w poniedziałek, chociaż rzecznik izraelskiej armii powiedział CNN, że wywiad wykazał, że budynek ten nie był konsulatem, ale „budynkiem wojskowym Sił Quds przebranym za budynek cywilny”. ”

Izrael przeprowadził liczne ataki na wspierane przez Iran cele w Syrii, często obierając za cel dostawy broni przeznaczonej dla Hezbollahu, potężnego irańskiego pełnomocnika w Libanie. Jednak atak na ambasadę sam w sobie oznacza poważną eskalację, ponieważ ambasady są uważane za suwerenne terytorium krajów, które reprezentują.

Iran poprzysiągł zemstę Po izraelskim ataku powietrznym na teren ambasady Iranu w Syrii, w wyniku którego zginęło co najmniej siedmiu urzędników. Według irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wśród zabitych byli Mohammad Reza Zahedi, najwyższy dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, i starszy dowódca Mohammad Hadi Haji Rahimi.

Irańska telewizja państwowa podała we wtorek, że zginęło także co najmniej sześciu obywateli Syrii.

Zahedi, były dowódca sił lądowych i powietrznych IRGC oraz zastępca dowódcy operacyjnego, jest najważniejszym irańskim celem zabitym od czasu, gdy ówczesny prezydent USA Donald Trump nakazał zabójstwo generała IRGC Qassema Soleimaniego w Bagdadzie w 2018 r. 2020.

Stany Zjednoczone szybko poinformowały Iran, że administracja Bidena nie była w to zamieszana i nie miała wcześniejszej wiedzy o poniedziałkowym ataku na ambasadę, oraz przestrzegła Iran przed ściganiem amerykańskich aktywów.

„Stany Zjednoczone nie odegrały żadnej roli w strajku i nie wiedzieliśmy o tym wcześniej” – powiedział CNN na początku tygodnia rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Stany Zjednoczone ostrzegły Iran przed wykorzystywaniem izraelskiego strajku w Damaszku „jako pretekstu do ataku na amerykański personel i obiekty” – powiedział w piątek CNN rzecznik Departamentu Stanu.

Rzecznik powiedział, że ostrzeżenie nadeszło w odpowiedzi na wiadomość z Iranu. Wyższy urzędnik administracji powiedział, że w przesłaniu Iranu do Stanów Zjednoczonych obwiniono Stany Zjednoczone za atak w Damaszku, chociaż nie było jasne, co Iran przekazał Stanom Zjednoczonym w tej początkowej wiadomości, jeśli w ogóle cokolwiek.

READ  Surrealistyczny moment, w którym wieloryb połyka kajaki

Zastępca szefa sztabu prezydenta Iranu Mohammad Jamshidi powiedział w piątek: „Islamska Republika Iranu w pisemnym przesłaniu ostrzega amerykańskich przywódców przed wciągnięciem w pułapkę zastawioną przez Netanjahu za Stany Zjednoczone: Trzymajcie się z daleka, aby nie stać się krzywdą. Dodał, że w odpowiedzi Stany Zjednoczone zwróciły się do Iranu z prośbą, aby nie atakował amerykańskich obiektów.

„Jak Iran publicznie wskazał, otrzymaliśmy od niego list” – powiedział CNN rzecznik Departamentu Stanu zapytany o post Jamshidiego. W odpowiedzi ostrzegliśmy Iran, aby nie wykorzystywał tego jako pretekstu do atakowania personelu i obiektów USA. – Nie pytaliśmy.

Jeden z wyższych urzędników administracji opisał ostrzeżenie USA skierowane do Iranu jako: „Nie myśl o tym, żeby nas dopaść”.

Rzecznik Departamentu Stanu nie podał dalszych informacji na temat sposobu przekazania wiadomości USA Iranowi.

Stany Zjednoczone uważają, że swoje ambasady i konsulaty za granicą, a także ambasady i konsulaty innych krajów w Stanach Zjednoczonych, mają szczególny status. Według Departamentu Stanu USA„Atak na ambasadę jest uważany za atak na kraj, który reprezentuje”.

Zastępca sekretarz prasowej Pentagonu Sabrina Singh powiedziała we wtorek, że według amerykańskiej oceny nalot przeprowadził Izrael.

„To jest nasza ocena i według naszej oceny jest tam kilku starszych dowódców IRGC. Nie mogę potwierdzić tej tożsamości, ale taka jest obecnie nasza wstępna ocena” – powiedział Singh.

Izrael zintensyfikował swoją kampanię wojskową przeciwko Iranowi i jego regionalnym pełnomocnikom po ataku na Izrael przeprowadzonym 7 października przez wspierany przez Teheran ruch palestyński Hamas, w wyniku którego zginęło około 1200 osób i wzięło ponad 200 zakładników.

Ministerstwo zdrowia zablokowanej enklawy stwierdziło, że w późniejszej wojnie izraelskiej w Gazie zginęło ponad 32 800 osób, spowodowała rozległe zniszczenia i postawiła ponad milion ludzi na skraj głodu spowodowanego przez człowieka.

READ  Rosja twierdzi, że zestrzeliła dwa ukraińskie drony lecące do Moskwy

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty.

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli Oren Lieberman, Helen Reagan, Hamdi Al-Khashali, Tamara Kablawi i Natalie Barr z CNN.