Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Startupy po raz pierwszy lecą w kosmos w ramach misji Transporter 6 firmy SpaceX

Startupy po raz pierwszy lecą w kosmos w ramach misji Transporter 6 firmy SpaceX

SpaceX przygotowuje się do wystrzelenia 114 ładunków na orbitę na pokładzie Falcona 9 jutro rano, szóstej misji swojego małego programu współdzielenia lotów. Ale chociaż firma rakietowa jest teraz starą wyjadaczką w startach — SpaceX właśnie zakończył rekordowy rok z 61 startami w samym 2022 r. — dla garstki start-upów w kosmosie, Transporter-6 stanowi kamień milowy.

Wśród nich są startupy wyrzutnia, który przeprowadza swoją pierwszą misję holownika kosmicznego; Wstępna prezentacja techniczna na orbicie z łopata; i Kosmiczna epopejaktóry również po raz pierwszy uruchamia holownik kosmiczny.

Dyrektor generalny programu uruchamiającego, Max Haot, powiedział TechCrunch, że firma zdała sobie sprawę, że istnieje ogromna szansa rynkowa na rozwój lokomotyw kosmicznych po tym, jak SpaceX po raz pierwszy uruchomił oprogramowanie do współdzielenia przejazdów, co radykalnie obniżyło koszty uruchomienia. Holownik wyrzutni, nazwany Orbiter, rozmieści lub będzie hostował ładunek dla dziesięciu oddzielnych klientów. Firma opracowuje również mały pojazd startowy; Orbiter będzie jego trzecim etapem.

Haot powiedział, że holowniki kosmiczne wypełniają część rynku dla klientów, którzy potrzebują określonej orbity, ale chcą zapłacić mniej niż koszt wystrzelenia dedykowanej rakiety.

„Zawsze zawsze potrzebna jest dedykowana rakieta, jeśli potrzebujesz określonej orbity za wyższą cenę, i ostatecznie będziemy tam konkurować, ale holownik kosmiczny naprawdę pomaga uczynić te wspólne loty bardziej korzystnymi, ponieważ możesz dostać się na więcej niż tylko jedna orbita” – powiedział.

Launcher nie jest jedyną firmą, która ma oko na wschodzący rynek holowników kosmicznych. Epic Aerospace, która przedstawia się jako firma zajmująca się transportem kosmicznym, również po raz pierwszy uruchomi lokomotywę na Transporterze-6. Firmy świadczące usługi kosmiczne Momentus, D-Orbit i Exolaunch również rozmieszczą lub będą hostować satelity klientów podczas tej misji.

READ  NASA odracza lot helikopterem Marsa na badanie techniczne - Science & Tech

Może się wydawać, że rynek holowników kosmicznych jest już zatłoczony graczami, ale Haot powiedział, że ostateczni zwycięzcy nie zostali jeszcze wyłonieni.

Kredyty obrazkowe: program uruchamiający / John Krauss / Flickr (otwiera się w nowym oknie)

„Jeśli spojrzysz na doniesienia prasowe, wygląda na to, że wiele firm buduje kosmiczne holowniki. Ale jeśli spojrzysz na klientów, jest to bardzo nowe i nikt tak naprawdę nie wykazał znaczącej zdolności przewozowej, która byłaby przydatna dla firm satelitarnych.

Magdrive, brytyjski start-up opracowujący silnik napędowy dla statków kosmicznych o dużym ciągu, po raz pierwszy wyruszy w kosmos, aby zaprezentować technologię na orbicie. Typowy układ napędowy pobierałby energię z pokładowych paneli słonecznych, magazynował ją i wyrzucał na różnych poziomach mocy.

„Praca zajmie 12 miesięcy, ale naszym celem jest wypróbowanie jak największej liczby opcji ładowania i rozładowania tak szybko, jak to możliwe, abyśmy mogli uzyskać jak najwięcej danych” – powiedział TechCrunch dyrektor generalny Magdrive, Mark Stokes.

Transporter-6 ma wystartować o godzinie 9:56 czasu wschodniego ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Będzie to piętnasty lot rakiety Falcon 9 o nazwie B1060. Transporter-6 będzie również przewoził satelity dla Planet Labs i Spire Global, a także inne ładunki dla klientów naukowych, badawczych i komercyjnych.

Start będzie transmitowany na żywo na stronie internetowej SpaceX.