Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Strach przed rozbłyskami słonecznymi, gdy plamy słoneczne powiększają się trzy razy bardziej niż Ziemia; Możliwe są przerwy w dostawie prądu i awarie GPS

Po wzroście plamy słonecznej o łącznej średnicy trzech ziemskich średnic zwiększył się strach przed X-stopniowym rozbłyskiem słonecznym w naszym kierunku. Jeśli tak się stanie, Ziemia może cierpieć z powodu poważnych awarii radia i zakłóceń GPS.

Ten tydzień obfitował w nowe, niebezpieczne dla słońca wydarzenia. W poniedziałek na ziemskim dysku słonecznym (strona Słońca widoczna z Ziemi) pojawiło się aż osiem nowych plam słonecznych. Chociaż uważa się, że większość z tych plam słonecznych jest zdolna do erupcji małych rozbłysków słonecznych, które w innym przypadku pozostałyby niezauważone na Ziemi, jedna szczególna plama stała się problemem. Plama słoneczna AR3038 (gdzie AR oznacza region aktywny) pojawiła się na Ziemi w sobotę i od tego czasu powiększa się. W ciągu pierwszych 24 godzin jego rozmiar podwoił się, a teraz urósł do rozmiarów trzech planet razem wziętych. I przerażająco wciąż rośnie. Gdyby teraz wyzwolił rozbłysk słoneczny, efekt promieniowania natychmiast spowodowałby ogromne przyciemnienie radia i zakłócenia GPS. Zagraża to ruchowi samolotów i statków na oceanie. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.

Pierwsze zmiany w AR3038 zostały zaobserwowane w poniedziałek przez NASA Solar Dynamics Observatory. Następnie Spaceweather.com podzielił się stanem plamy słonecznej, mówiąc: „Wczoraj plama słoneczna AR3038 była duża. Dziś jest masywna. Szybko rosnąca plama słoneczna podwoiła swój rozmiar w ciągu zaledwie 24 godzin”. Jednak nie przestała rosnąć i Dotychczasowy wzrost Wzrost rozmiaru zwiększył również prawdopodobieństwo wybuchu rozbłysku słonecznego kategorii X w jego niestabilnym regionie.

Przeczytaj także: Szukasz smartfona? Aby sprawdzić wyszukiwarkę mobilną, kliknij tutaj.

Ryzyko rozbłysku słonecznego kategorii X wzrasta, gdy plamy słoneczne rosną niebezpiecznie wysoko

Według NASA plamy słoneczne są definiowane jako tymczasowo ciemne obszary na powierzchni Słońca, które mają obniżoną temperaturę powierzchni spowodowaną koncentracją strumienia magnetycznego. Mówiąc prościej, regiony te pobierają więcej energii słonecznej, niż są w stanie obsłużyć, a następnie spalają się w wysoce naładowanych eksplozjach jonowych, zwanych rozbłyskami słonecznymi. Rozbłyski słoneczne są klasyfikowane jako A, B, C, M i X, przy czym A zawiera najsłabsze promieniowanie słoneczne, a X zawiera najwięcej promieniowania słonecznego. Wraz ze wzrostem wielkości tej plamy słonecznej ryzyko rozbłysku słonecznego kategorii X wzrosło kilkakrotnie.

READ  Kanada potwierdziła 15 przypadków małpiej ospy w Quebecu

Nie tak dawno temu uderzył w Ziemię rozbłyskiem słonecznym klasy X. Spowodowało to awarie radia krótkofalowego w wielu obszarach, a także zakłócenia GPS. Ponieważ promieniowanie słoneczne zakłóca fale transmisyjne, może również wystąpić tymczasowe przyciemnienie, powodujące przerwanie komunikacji. Może to poważnie wpłynąć na samoloty oceaniczne i statki, które wymagają stałego wsparcia nawigacyjnego, aby być na kursie. Do tej pory plamy słoneczne były ciche i okaże się, czy emitują rozbłysk słoneczny. Agencje takie jak NASA, NOAA i inne monitorują tę konkretną plamę słoneczną.