Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Strajki w ostatniej chwili mają na celu uniemożliwienie reformy francuskiego systemu emerytalnego

Gdy ustawa wchodzi w ostatnią fazę w parlamencie, związki zawodowe mają podjąć kolejną próbę wywarcia nacisku na rząd i ustawodawców, aby odrzucili proponowane podwyższenie wieku emerytalnego do 64 lat.

W ostatnim dniu protestów w sobotę frekwencja była znacznie niższa niż w poprzednich rundach, a strajki pracowników kolei, rafinerii i sektora publicznego w zeszłym tygodniu nie sparaliżowały kraju w sposób, w jaki liczyły związki zawodowe.

Najbardziej widocznym dotychczas efektem konfrontacji było gromadzenie się śmieci na ulicach Paryża, bez pracy śmieciarze i sprzątacze ulic.

„Nie zobaczymy takiego samego poziomu zakłóceń w transporcie publicznym, jak w poprzednich dniach protestów” – powiedział we wtorek minister transportu Clement Bonne.

Głównym kacem jest to, czy mniejszościowy rząd Macrona zdoła zebrać wymaganą liczbę głosów w niższym parlamencie, gdzie będzie potrzebował wsparcia opozycyjnej Partii Republikańskiej (LR), aby uchwalić ustawę.

Wspólne głosowanie Izby Reprezentantów i Senatu mogłoby się odbyć w czwartek.

– Rząd mniejszościowy –

Przełomowa propozycja Macrona podniosłaby minimalny wiek emerytalny z obecnego poziomu 62 do 64 lat, przybliżając Francję do swoich sąsiadów z UE, z których większość podniosła wiek emerytalny do 65 lat lub więcej.

Ustawa podnosi również wymagania dotyczące pełnej emerytury i usuwa przywileje emerytalne, z których korzystają niektórzy pracownicy sektora publicznego, na przykład pracujący w paryskim metrze.

Rząd, który początkowo twierdził, że miało to na celu uczynienie systemu bardziej sprawiedliwym, twierdzi, że jest to kwestia oszczędności i uniknięcia deficytów w nadchodzących dziesięcioleciach.

We wtorkowym przemówieniu do posłów premier Elizabeth Bourne podkreśliła, że ​​w parlamencie jest większość za zmianami, apelując do posłów LR, którzy od dawna opowiadają się za reformą emerytalną.

Powiedziała, że ​​głosowanie za „nie oznacza poparcia dla rządu”.

„Istnieje większość, która nie boi się reform, nawet niepopularnych, kiedy są one konieczne” – powiedział Bourne.

READ  Zagubione zeszyty Karola Darwina wracają do Biblioteki Uniwersytetu Cambridge po 22 latach

Sondaże pokazują, że około dwie trzecie Francuzów sprzeciwia się ustawie.

Jeśli Bourne nie znajdzie większości roboczej w Izbie Reprezentantów, może skorzystać z uprawnień konstytucyjnych zawartych w sekcji 49.3 Konstytucji, które umożliwiają mu wdrażanie ustawodawstwa bez głosowania.

Analitycy twierdzą, że pozbawiłoby to ją i Macrona legitymacji demokratycznej w obliczu wrogiej opinii publicznej, a także naraziłoby rząd na wotum zaufania, które może stracić.

Użycie artykułu 49.3 byłoby „porażką Bourne’a, rządu i prezydenta” – powiedział politolog Gilles Finschelstein, prezes fundacji Jean Jaures, paryskiego think tanku.

„Ale na krótką metę to fałszywe napięcie”, powiedział dziennikarzom. „Wszyscy zwiększają napięcie. Ale jest bardzo mało prawdopodobne, że rząd będzie musiał użyć 49,3, ponieważ będzie miał większość”.

adp-are-tsz / ah / kjm / smw