Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stymulacja mózgu może modyfikować procesy myślowe związane z rozwiązywaniem problemów

Testowane są nowe sposoby stymulacji mózgu, aby sprawdzić, czy można je wykorzystać do poprawy zachowań poznawczych. W tym badaniu naukowcy z Japonii odkryli, że stymulacja o określonych częstotliwościach może modulować procesy myślowe rozwiązywania problemów.

W badaniu opublikowanym w tym miesiącu w Raporty naukoweNaukowcy z Uniwersytetu Tsukuba ujawnili, że nieinwazyjny rodzaj stymulacji mózgu zwany powtarzalną przezczaszkową stymulacją magnetyczną lub rTMS może być wykorzystywany do modulowania rytmów mózgowych i zachowań poznawczych związanych z „poddawaniem się” podczas rozwiązywania problemów.

Stwierdzono, że rTMS zwiększa synchronizację rytmów mózgowych podczas zadań poznawczych. Ponieważ określone rytmy mózgowe są powiązane z aspektami poznawczymi, może to mieć ogromny potencjał w pomaganiu ludziom w zwiększaniu ich zdolności poznawczych, czym zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Tsukuba.

Wiadomo, że przedczołowe rytmy theta są związane z kontrolą poznawczą i rozwiązywaniem konfliktów, podczas gdy rytmy alfa są związane z generowaniem nowych pomysłów podczas rozwiązywania problemów. Ponieważ rTMS można wykorzystać do zmiany aktywności neuronowej, chcieliśmy zbadać, w jaki sposób stymulacja o określonych częstotliwościach może wpływać na zachowanie przy rozwiązywaniu problemów”.

Profesor Masahiro Kawasaki, główny autor badania

Aby to zrobić, naukowcy zbadali związek między drganiami mózgu a poznawczym „poddawaniem się”, gdy uczestnicy wykonywali zadania rozwiązywania problemów. Następnie zbadali wpływ powtarzanej przezczaszkowej stymulacji magnetycznej na wibracje mózgu i wykonywanie zadań. Zadanie polegało na rozwiązywaniu zagadek, a uczestnicy mogli wskazać, kiedy „poddają się” zadaniu.

„Odkryliśmy, że rytm theta w płacie czołowym mózgu wiązał się z „poddawaniem się”, podczas gdy rytm alfa wiązał się z udanym rozwiązywaniem problemów” – wyjaśnia profesor Kawasaki.

Następnie naukowcy zastosowali rTMS do określonych częstotliwości, podczas gdy uczestnicy wykonywali to samo zadanie poznawcze, mierząc fale mózgowe i wykonanie zadania.

„Wyniki były ekscytujące” – mówi profesor Kawasaki. „USG o częstotliwości Theta zwiększyło amplitudę theta i zmniejszyło zachowania „poddania się”, a ultradźwięki o częstotliwości alfa zwiększyły amplitudy alfa, ale nie miały wpływu na „poddanie się”. Jest to ważny dowód na to, że można stosować powtarzalne TMS. Aby modulować aktywność oscylacyjną mózgu i związane z nią zachowania do „rezygnowania” z procesów.

READ  Badanie wykazało, że przodkowie ośmiornicy żyli przed epoką dinozaurów

Podczas ruminacji, wspólną cechą depresji, można stłumić adaptacyjne zachowania polegające na poddawaniu się. Na przykład, osoby mogą mieć trudności z podjęciem decyzji o „poddaniu się” i skupieniu się na czymś innym, gdy określone zachowanie nie prowadzi do pożądanego rezultatu. Badania te pokazują, w jaki sposób modulowanie rytmów neuronalnych, takich jak alfa i theta, może zmniejszać ruminacje, a tym samym leczyć objawy depresji. Ponadto badanie to jest ważnym przykładem tego, jak rTMS można wykorzystać do zmiany zachowań związanych z wydajnością poznawczą poprzez modulowanie rytmów mózgu związanych z zadaniami.

Źródło:

Numer czasopisma:

Miyauchi, E.; i in. (2021) Behawioralne skutki neuromodulacji związanej z zadaniami przez rTMS po poddaniu się. Raporty naukowe. doi.org/10.1038/s41598-021-01645-0.