Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Szczyt Pacyfiku Bidena przeżywa porażkę z powodu nieobecności premiera Wysp Salomona na spotkaniu  Forum Wysp Pacyfiku

Szczyt Pacyfiku Bidena przeżywa porażkę z powodu nieobecności premiera Wysp Salomona na spotkaniu Forum Wysp Pacyfiku

Biały Dom wyraził rozczarowanie faktem, że premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare nie weźmie w przyszłym tygodniu udziału w szczycie na Wyspach Pacyfiku z Joe Bidenem.

W poniedziałek prezydent USA ma być gospodarzem drugiego szczytu z przywódcami Forum Wysp Pacyfiku w Białym Domu w ramach swoich wysiłków na rzecz wzmocnienia zaangażowania w regionie, w którym Stany Zjednoczone toczą walkę o wpływy z Chinami.

„Jesteśmy rozczarowani, że premier Wysp Salomona Sogavare nie planuje być obecny” – powiedział urzędnik administracji Bidena.

Sogavare w swoim piątkowym przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku pochwalił chińską współpracę na rzecz rozwoju, opisując ją jako „mniej restrykcyjną, bardziej elastyczną i bardziej zgodną z naszymi potrzebami narodowymi” oraz powiedział, że Pekin jest jej głównym partnerem infrastrukturalnym.

Sogavare powiedział, że podczas jego lipcowej wizyty w Chinach na Wyspach Salomona osiągnął porozumienie z prezydentem Xi Jinpingiem w celu osiągnięcia rozwoju poprzez politykę Chin, w tym Inicjatywę Pasa i Szlaku oraz Inicjatywę Bezpieczeństwa Globalnego.

Niezależnie od tego Chiny i Timor Wschodni ogłosiły, że podniosły poziom stosunków dwustronnych do wszechstronnego partnerstwa strategicznego, które mogłoby zapewnić Pekinowi większe wpływy w regionie.

Pekin poinformował w sobotę, że porozumienie nastąpiło po spotkaniu Xi z premierem Timoru Wschodniego Xananą Gusmão w Hangzhou we wschodnich Chinach przed ceremonią otwarcia Igrzysk Azjatyckich. „Obie strony zwiększą wzajemne wsparcie i zacieśnią współpracę międzynarodową” – powiedział Xi.

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare (po lewej) i prezydent Chin Xi Jinping spotykają się w lipcu w Pekinie. Foto: Reuters

W zeszłym roku, kiedy José Ramos-Horta został zaprzysiężony na piątego prezydenta Timoru Wschodniego od czasu uzyskania przez ten kraj niepodległości w 2002 r., laureat Nagrody Nobla zobowiązał się do zacieśnienia stosunków z Chinami, szczególnie w obszarach energii, rolnictwa i infrastruktury.

W ramach rozwoju relacji Chiny i Timor Wschodni zgodziły się na współpracę w ramach wspieranej przez Xi Inicjatywy Pasa i Szlaku, która mogłaby otworzyć drogę do inwestycji infrastrukturalnych. Timor Wschodni planuje również rozpocząć wydobycie gazu ziemnego ze swojego głównego złoża Sunrise około 2030 r., mając nadzieję na rozwój projektu morskiego, który od dziesięcioleci pozostaje w zawieszeniu.

READ  Atak na Charków, Kijów szykuje się na dalszy konflikt, Joe Biden uderza w Władimira Putina w orędziu o stanie państwa, pogoda w Sydney pogarsza się, ofiary powodzi w NSW w Lismore, Grafton, Ballina ewakuowana, powódź w Brisbane trwa

We wspólnej deklaracji wydanej w sobotę stwierdzono, że obie strony zgodziły się zakończyć interakcje wojskowe na wysokim szczeblu oraz rozszerzyć dwustronne inwestycje i współpracę w obszarach obejmujących infrastrukturę i żywność.

Szczyt Pacyfiku Bidena z udziałem 18-osobowego forum odbędzie się w poniedziałek i wtorek w Waszyngtonie.

Według Australian Broadcasting Corporation ABC zamiast tego w szczycie weźmie udział minister spraw zagranicznych Wysp Salomona Jeremiah Maneli.

Biuro premiera Wysp Salomona nie odpowiedziało na prośbę agencji Reuters o komentarz.

Premier Vanuatu Sato Kilman również nie będzie obecny na spotkaniu, ponieważ wszyscy prawodawcy w rządzie Vanuatu muszą w poniedziałek stawić się w parlamencie w celu uzyskania wotum nieufności, powiedział w piątek urzędnik z biura premiera Vanuatu Sato Kilmana.