Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

WHO wycofuje teorię wycieku z laboratoriów Covid-19 w Chinach

Szef Światowej Organizacji Zdrowia wezwał w czwartek Chiny do większej współpracy w kolejnym etapie dochodzeń w sprawie pochodzenia epidemii, wzywając do większego dostępu do surowych danych.

Rozmawiając z dziennikarzami w Genewie, Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał również, że przedpłata dla wszystkich, z wyjątkiem wykluczenia możliwości, że Covid-19 uciekł z laboratorium, była „przedwczesna”.

Związane z: Film ujawnia żywe nietoperze w klatkach w Instytucie Wuhan

Związane z: Naukowiec z Wuhan krytykuje twierdzenia o pochodzeniu COVID-19

Związane z: Trump planuje zbadać wyciek Covid-19

Powiedział, że WHO kładzie podwaliny pod nowe dochodzenia w sprawie pochodzenia Covid-19, dodając: „Mamy nadzieję, że będzie lepsza współpraca, aby dotrzeć do sedna tego, co się stało”.

Agencja zdrowia ONZ stoi pod silną presją na nowe, bardziej dogłębne śledztwo w sprawie pochodzenia Covid-19.

Światowa Organizacja Zdrowia była w stanie wysłać zespół niezależnych międzynarodowych ekspertów do chińskiego Wuhan dopiero w styczniu, ponad rok po tym, jak Covid-19 pojawił się tam po raz pierwszy pod koniec 2019 r., aby pomóc chińskim odpowiednikom w zbadaniu pochodzenia epidemii.

Dr Tedros przyznał w czwartek, że jednym z głównych wyzwań podczas pierwszej fazy dochodzenia był „dostęp do surowych danych”.

Surowe dane nie są udostępniane. A teraz zaprojektowaliśmy drugą fazę badania i tak naprawdę prosimy Chiny o przejrzystość, otwartość i współpracę, szczególnie w odniesieniu do… surowych danych, o które prosiliśmy [in] Pierwsze dni epidemii.

Przecieki laboratoryjne „powszechne”

Długo oczekiwany raport został opublikowany po pierwszej fazie śledztwa pod koniec marca, ponieważ międzynarodowy zespół i ich chińscy koledzy nie doszli do jednoznacznych wniosków na temat pochodzenia epidemii.

Zamiast tego uszeregowali szereg hipotez zgodnie z prawdopodobieństwem, w jakie uwierzyli, stwierdzając, że wirus najprawdopodobniej przeskoczył z nietoperzy na ludzi przez zwierzę pośrednie, podczas gdy teorię dotyczącą wycieku wirusa z laboratorium uznano za „wysoce nieprawdopodobne”.

READ  Kamala Harris zapytała, dlaczego nie odwiedziła granicy USA z Meksykiem

Śledztwo i raport spotkały się z krytyką za brak przejrzystości i dostępności, a także za brak głębszej oceny teorii wycieku laboratorium – tylko 440 słów raportu zostało poświęconych dyskusji i dezaprobacie.

Od dawna wyśmiewana jako prawicowa teoria spiskowa i stanowczo odrzucana przez Pekin, pomysł, że Covid-19 mógł wyłonić się z przecieku laboratoryjnego, nabiera rozpędu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Dr Tedros, który podkreślił, że wszystkie teorie pozostały na stole natychmiast po opublikowaniu raportu, podkreślił, że potrzebne są dalsze badania hipotezy o wycieku z laboratorium.

„Była wczesna partia [to rule out that theory]Powiedział, że szef Światowej Organizacji Zdrowia, immunolog, podkreślił, że on sam wcześniej pracował jako technik laboratoryjny, „a wypadki w laboratorium się zdarzają”.

„To powszechne. Widziałem, jak to się dzieje”, powiedział, podkreślając, że „sprawdzenie, co się stało, szczególnie w naszych laboratoriach, jest ważne”.

„Potrzebujemy informacji, informacji z pierwszej ręki o sytuacji, w której te laboratoria znajdowały się wcześniej, na początku pandemii”.

Dr Tedros wcześniej wyraził ubolewanie, że międzynarodowy zespół nie był w stanie uzyskać dostępu do wszystkich wstępnych danych potrzebnych do przeprowadzenia właściwej oceny.

Odnosząc się do ponad czterech milionów oficjalnych zgonów z powodu Covid-19 na całym świecie, szef Światowej Organizacji Zdrowia powiedział: „Myślę, że jesteśmy im to winni wiedzieć, co się stało. Musimy wiedzieć, co się stało, aby zapobiec kolejnemu”.