Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Szefowie szpiegów Miloszevicia zostali skazani na dłuższe kary więzienia w niedawnym orzeczeniu sądu ONZ

Szefowie szpiegów Miloszevicia zostali skazani na dłuższe kary więzienia w niedawnym orzeczeniu sądu ONZ

Sędziowie odrzucili apelacje nieżyjącego już prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia, szefa Państwowej Służby Bezpieczeństwa Jovicy Stanisica i jego zastępcy Franco Simatovića od ich wyroków skazujących w 2021 roku i podwyższyli ich pierwotne kary więzienia z 12 do 15 lat.

Sąd uznał, że 72-letni Stanisic i 73-letni Simatović byli częścią przestępczego planu „czystki etnicznej” nie-Serbów z dużej części Bośni i Chorwacji – wycofując ich uniewinnienie na pierwszym procesie.

Prokuratorzy uznali orzeczenie za rozstrzygające, ponieważ po raz pierwszy formalnie powiązano w nim okrucieństwa w Bośni z serbskim reżimem Miloszevicia, który zmarł w areszcie w Hadze w 2006 roku.

„To naprawdę ważne” – powiedział dziennikarzom przed sądem prokurator Serge Brammertz.

„To jedyna decyzja, jaką podjęliśmy, która bezpośrednio dotyczyła urzędników z Belgradu, którzy zostali skazani w ramach wspólnego przestępstwa” – dodał.

Munira Subasic, przewodnicząca jednego ze stowarzyszeń Matek Srebrenicy walczących o sprawiedliwość dla ofiar masakry z 1995 roku, powiedziała, że ​​orzeczenie może pomóc złagodzić napięcia wciąż pustoszące region Bałkanów.

„Bez prawdy nie ma sprawiedliwości. Bez sprawiedliwości nie ma zaufania. Bez zaufania nie ma pojednania” – powiedział dziennikarzom Subasic.

– „Cel przestępczy” –

Tylko Stanisek był w sądzie na wydanie wyroku, ubrany w niebieską kurtkę i białą koszulę z szerokim kołnierzem, od czasu do czasu załamując ręce. Simatović ogląda wideo ze swojej komórki.

Sąd podtrzymał wyrok skazujący parę za morderstwo, morderstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości polegające na morderstwie, prześladowaniu, przymusowym przeniesieniu i deportacji.

Powiedziała, że ​​pomagali i podżegali do serbskiego szwadronu śmierci, który terroryzował bośniackie miasto Bosanski Samac w kwietniu 1992 r. morderstwami, gwałtami i grabieżami.

Ale sędziowie uznali ich również za winnych bycia częścią szerszego spisku mającego na celu popełnienie szerszych przestępstw na Bałkanach i bycia odpowiedzialnymi za morderstwo w Chorwacji w czerwcu 1992 roku.

READ  Islamscy przywódcy Indii wzywają do pokoju, odwołują protesty

Główny sędzia apelacyjny Graciela Gatti Santana powiedziała: „Izba Odwoławcza odrzuca w całości apelacje Stanisica i Simatovicia… i nakłada na każdego z nich karę 15 lat więzienia”.

„Stanisić i Simatović podzielają zamiar realizacji wspólnego przestępczego celu, jakim jest przymusowe i trwałe usunięcie większości nie-Serbów z dużych obszarów Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny”.

Sędzia dodał, że Stanisic odsiedział już siedem lat, a Simatović nieco ponad osiem.

– 'Czystki etniczne’ –

Podejrzani, w tym przywódca polityczny Serbów bośniackich Radovan Karadżić i dowódca wojskowy Ratko Mladić, zostali wcześniej skazani przez sąd w Hadze na dożywocie, ale trudno było powiązać zbrodnie z samą Serbią.

Prokurator Brammertz powiedział, że środowe orzeczenie pokazuje, że „przywódcy polityczni z sąsiednich krajów, zwłaszcza tutaj z Belgradu, są zaangażowani w planowanie tych zakrojonych na szeroką skalę kampanii czystek etnicznych”.

Sprawa Stanisica i Simatovicia toczy się od dwóch dekad, co czyni ją najdłuższą i ostatnią w sądzie ONZ zajmującym się zbrodniami wojennymi, które spustoszyły Jugosławię po upadku komunizmu.

Para została aresztowana w 2003 roku i uniewinniona w procesie wstępnym w 2013 roku, ale sąd nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

„To oświadczenie stanowi kamień milowy w historii Mechanizmu” – powiedział Gati Santana. „Izba Odwoławcza wydaje ostateczne orzeczenie odwoławcze”.

Trybunał, formalnie znany jako Międzynarodowy Mechanizm Pozostałości dla Trybunałów Karnych (MICT), przejął pozostałe sprawy z Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ).

MTKJ został zamknięty w 2017 roku.

W wojnach bałkańskich zginęło około 130 000 osób, a miliony zostały przesiedlone.

Napięcia w regionie trwają, gdy w poniedziałek w północnym Kosowie wybuchły starcia między Serbami a siłami pokojowymi dowodzonymi przez NATO.

dk-jhe/fg