Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tajemniczy obiekt w pobliżu centrum galaktyki wysyła sygnały radiowe

W miarę jak nasze oczy stają się bardziej wrażliwe na niebo, znajdziemy coraz więcej rzeczy, których wcześniej nie widzieliśmy.

Tak jest w przypadku nowo odkrytego źródła sygnału radiowego, które leży blisko centrum galaktyki. Nazywa się ASKAP J173608.2-321635, a astronomowie nie byli w stanie ustalić, jaki typ obiektu kosmicznego najlepiej pasowałby do jego szczególnych właściwości.

Ich prace zostały przyjęte do publikacji w Czasopismo AstrofizyczneDostępne na serwerze prepress arXiv.

„Przedstawiliśmy odkrycie i charakterystykę ASKAP J173608.2-321635: wysoce spolaryzowanego, zmiennego źródła radiowego zlokalizowanego w pobliżu centrum galaktyki i bez widocznego analogu o wielu długościach fali” Wyjaśnienie zespołu astronomów Prowadzony przez Ziteng Wang z Uniwersytetu Sydney w Australii.

„ASKAP J173608.2-321635 może reprezentować część nowej klasy obiektów odkrywanych przez badania radioobrazowe”.

ASKAP J173608.2-32163 został wykryty za pomocą australijskiej tablicy kilometrów kwadratowych (Australian Square Kilometer Pathfinder Array) (ZAPYTAJ), jeden z najczulszych radioteleskopów, jakie kiedykolwiek zbudowano, zaprojektowany do zagłębiania się w radiowszechświat.

Udowodnili już, że są biegli w znajdowaniu rzeczy, których wcześniej nie widzieliśmy, takich jak dziwne obwody radiowe (jeszcze nie wiemy, czym one są), nieodkryte i tajemnicze galaktyki. szybkie wybuchy radiowe.

ASKAP J173608.2-32163 może okazać się znanym typem obiektu kosmicznego, ale gdyby tak się stało, może skończyć się rozszerzeniem definicji dowolnego obiektu.

Jest bardzo zmienny, emituje fale radiowe przez wiele tygodni, a następnie znika w szybkim tempie. Sygnał jest również wysoki spolaryzowany – czyli kierunek oscylacji fali elektromagnetycznej jest skręcony, oba w kolejce I W ruchu okrężnym.

ASKAP J173608.2-32163 to również trudna do zauważenia bestia. Obiekt, czymkolwiek był, nie był widziany przed odkryciami ASKAP, dokonanymi w Eksperymentalne badanie nieba Aby wyszukać przejściowe źródła radiowe. Między kwietniem 2019 a sierpniem 2020 sygnał pojawił się w danych 13 razy.

READ  Od złego do kości: Uniwersytet Hebrajski ujawnia wpływ fast foodów na rozwój układu kostnego dzieci

Dalsze obserwacje w kwietniu i lipcu 2020 r. przy użyciu innego radioteleskopu. Moriang W Parks w Australii nic nie dało. ale Surykatka Radioteleskop RPA trafił w luty 2021. Australijska grupa Compact Telescope Group (ATCA) odkryto również w kwietniu 2021 r.

To wspiera i potwierdza odkrycia ASKAP, ale także wskazuje, że źródło jest całkowicie poza zasięgiem – przed tą datą nie było żadnych odkryć MeerKAT ani ATCA. Źródło nie pojawiło się również w obserwacjach rentgenowskich i bliskiej podczerwieni, ani w archiwach danych radiowych zebranych przez różne instrumenty badane przez naukowców.

Co pozostawia bardzo ciekawą zagadkę. Polaryzacja odnosi się do rozpraszania i magnetyzmu, prawdopodobnie częściowo z powodu pyłu i pól magnetycznych w ośrodku międzygwiazdowym między nami a źródłem, chociaż możliwe jest, że samo źródło jest również silnie namagnesowane.

W końcu naprawdę trudno powiedzieć, jakie może być źródło. Istnieje kilka typów gwiazd, o których wiadomo, że różnią się długością fal radiowych, takich jak gwiazdy, które wielokrotnie świecą, zamykają układy podwójne z aktywnymi chromosferami lub blokują się nawzajem. Jednak brak wykrywania w zakresie fal rentgenowskich i bliskiej podczerwieni sprawia, że ​​jest to mało prawdopodobne.

Zwykle świecące gwiazdy mają emisję promieniowania rentgenowskiego zgodną z emisją radiową, a zdecydowana większość gwiazd ma proporcje emisji bliskiej podczerwieni, które powinny być wykrywalne.

Nie ma też potencjalnego pulsara: rodzaju gwiazdy neutronowej o szerokich promieniach światła radiowego, jak kosmiczna latarnia morska. pulsary Ma regularną okresowość w skali godzinowej i wykryto zanikanie ASKAP J173608.2-32163, co nie odpowiada pulsarom. Był też okres trzech miesięcy bez żadnych odkryć, co jest również sprzeczne z pulsarami.

Wykluczono również podwójne promienie X, rozbłyski gamma i supernowe.

Jednak obiekt ma pewne cechy z jakimś tajemniczym sygnałem, który został zauważony w pobliżu centrum galaktyki. Są one znane jako GCRT, z których trzy zostały zidentyfikowane w 2000 roku, a kolejne czekają na potwierdzenie.

READ  NHS zapewnia trójwymiarowe skany serca w celu zdiagnozowania pacjentów w ciągu 20 minut | Zawał serca

Źródła te nie zostały jeszcze wyjaśnione, ale mają wiele cech wspólnych z ASKAP J173608.2-32163.

Jeśli ASKAP J173608.2-32163 jest GCRT, odkrycie ASKAP może pomóc nam znaleźć więcej tych źródeł i czym one są.

„Ponieważ ASKAP J173608.2-321635 jest zwykle niewykryty i może być wyłączony w przedziale czasowym od kilku tygodni do najszybszego jednego dnia, nasze sporadyczne pobieranie próbek (12 epok w ciągu 16 miesięcy) sugeruje, że mogą istnieć inne podobne źródła w tych obszarach, ” Naukowcy piszą.

„Zwiększenie częstotliwości przeglądu i porównanie wyników tych badań z innymi regionami pomoże nam zrozumieć, jak wyjątkowy jest ASKAP J173608.2-321635 i czy jest związany z płaszczyzną galaktyczną, co ostatecznie pomoże nam wnioskować o jego naturze”.

Wyszukiwanie zostało zaakceptowane Czasopismo Astrofizyczne, dostępne o arXiv.