8 sierpnia 2023 r. — Ostatnie wydarzenia wystawiają na próbę odporność międzynarodowych rynków zboża, które pomagają wyżywić planetę, której brakuje żywności. Podczas gdy ulewne deszcze są powszechne w sezonie tajfunów w Chinach, w niektórych miejscach, takich jak miasto Shangzhi, występują niezwykle obfite opady, co prowadzi do zwiększenia podejrzeń co do cennych zbóż.
Według Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi, dotknięte prowincje Jilin i Heilongjiang są częścią regionu spichlerza w północno-wschodnich Chinach, który produkuje ponad 40% kukurydzy w kraju. Dotknięty obszar jest również największym chińskim producentem soi i ryżu.
Na tym etapie nie jest jasne, ile ryżu zostało utracone, a chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi twierdzi, że istnieje „wielka niepewność” co do wpływu w krótkim okresie. Brakującego ryżu nie da się jednak zastąpić ryżem z Indii, ponieważ kraj ten wprowadził w lipcu zakaz eksportu białego ryżu innego niż basmati.
W maju największy region produkujący pszenicę w Chinach został zniszczony przez ulewne deszcze.
Jednakże, zgodnie z lipcowym raportem USDA, „całkowita produkcja pszenicy w Chinach będzie podobna ilościowo jak w poprzednim roku ze względu na większy obszar zasiewów i zakończenie zbiorów w czerwcu”.
Niszczenie silosów zbożowych
Zwiększając presję na dostawy zboża, część ziarna została utracona z powodu eksplozji w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Tymczasem eksplozja w Turcji wczoraj (7 sierpnia) w pobliżu silosów zbożowych spowodowała obrażenia dziesięciu osób, jak podaje Turecka Rada Zbożowa. Eksplozja była spowodowana ciśnieniem pyłu pszennego podczas transportu pszenicy ze statku do silosu.
Podobnie ponad 100 000 ton zboża zostało zniszczonych w ostatnich tygodniach w wyniku eksplozji w pobliżu silosów podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. Co więcej, zakończenie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego doprowadziło do międzynarodowego potępienia i jednomyślnych wezwań wszystkich krajów poza Rosją do jej wycofania.
W Polsce rolnicy nadal narzekają na skutki taniego ukraińskiego zboża, które wypycha ich z rynku, co może doprowadzić do przedłużenia obecnego zakazu ukraińskiego zboża.
Ceny zbóż w większości opierają się presji
FAO ONZ ujawniła, że ceny zbóż spadły w lipcu (0,5%), ponieważ zboża oparły się presji inflacyjnej.
Ceny zbóż są o 14,5% niższe niż przed rokiem, a według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa spadek ten spowodowany był niższymi międzynarodowymi cenami zbóż gruboziarnistych (spadek o 4,8%).
„Globalne ceny kukurydzy kontynuowały tendencję spadkową ze względu na zwiększone sezonowe dostawy z trwających upraw w Argentynie i Brazylii oraz prawdopodobnie wyższą niż początkowo oczekiwano produkcję w Stanach Zjednoczonych, gdzie warunki nieznacznie się poprawiły, a powierzchnia zasiewów została skorygowana w górę”, mówi FAO .
Jednak ceny pszenicy wzrosły, po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy, o 1,6% po zakończeniu Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.
Organizacja dodała, że „utrzymująca się susza w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych zwiększyła presję na ceny”.
Co więcej, ceny ryżu wzrosły do najwyższego poziomu od września 2011 r., „głównie napędzane wyższymi cenami w segmencie rynku indica” z powodu zakazu eksportu w Indiach oraz „ograniczonych sezonowych dostaw i zakupów w Azji”.
Eskalacja napięć między Polską a Ukrainą
Komisja Europejska (KE) zapewniła w lipcu, że może rozszerzyć alternatywne szlaki eksportu zboża z Ukrainy i zamortyzować skutki załamania się szlaków morskich do Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.
Komisja Europejska nałożyła tymczasowe ograniczenia na import czterech rodzajów płodów rolnych z Ukrainy, jadących do Bułgarii, Węgier, Polski i Rumunii, które wygasną 15 września.
Środek ma na celu uniemożliwienie napływu taniej żywności z Ukrainy, która transportuje swoje produkty na rynek UE koleją. Komisja Europejska stwierdziła, że ograniczenie jest konieczne, aby złagodzić problemy logistyczne spowodowane transportem kolejowym i chronić interesy niektórych rolników w UE.
Kraje te skarżyły się, że ukraiński import żywności sprawił, że ich krajowa produkcja stała się niekonkurencyjna. W kwietniu Węgry, Polska i Słowacja jednostronnie zakazały importu ukraińskiego zboża bez zgody Komisji Europejskiej.
Polscy rolnicy apelują o przedłużenie zakazu poza 15 września. Dzieje się tak w obliczu eskalacji napięć dyplomatycznych między Polską a Ukrainą. Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy podkreśliła wagę, jaką przywiązują do „obrony interesów polskiego rolnika”.
Tymczasem premier Ukrainy Denys Szmyhal podkreślił: „Polska zamierza nadal blokować eksport zboża UA do UE. Jest to nieprzyjazny i populistyczny krok, który poważnie wpłynie na światowe bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę Ukrainy. Apelujemy do naszych partnerami i Komisją Europejską w celu zapewnienia eksportu wszystkich ukraińskich produktów rolnych bez przeszkód do Unii Europejskiej.
„To akt solidarności nie tylko z Ukrainą, ale ze światem, który zależy od naszego zboża” – dodaje Szmyhal.
Premier RP Mateusz Morwicki podkreślił, że Polska „tych granic nie otworzy. Jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu, sami to zrobimy”.
Polscy rolnicy argumentują, że nie mogą konkurować z pszenicą uprawianą bez przestrzegania kosztownych standardów UE.
Wysłane przez Marka Cerverę
Aby skontaktować się z naszym zespołem redakcyjnym, napisz do nas na adres [email protected]
Jeśli uznasz ten artykuł za wartościowy, możesz chcieć otrzymywać nasze biuletyny.
Zapisz się teraz, aby otrzymywać najnowsze wiadomości prosto na swoją skrzynkę odbiorczą.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu