Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tajwan i Morze Południowochińskie: prawdziwy powód, dla którego Chiny pragną spornego terytorium

Tajwan i Morze Południowochińskie: prawdziwy powód, dla którego Chiny pragną spornego terytorium

Konkurencyjne roszczenia do Morza Południowochińskiego oraz jego setek raf koralowych i wysp od dziesięcioleci są źródłem napięć w regionie.

Ostatnia sprzeczka wybuchła 5 sierpnia, kiedy statki chińskiej straży przybrzeżnej przechwyciły i wystrzeliły z armatki wodnej podczas filipińskiej misji zaopatrzenia w odległe miejsce na spornych wodach.

Takie incydenty budziły obawy przed możliwą błędną kalkulacją lub wypadkiem, który mógłby wywołać konflikt zbrojny, który mógłby przyciągnąć Stany Zjednoczone.

Agence France-Presse dokonuje przeglądu sporów terytorialnych na morzu i działań podjętych, aby je rozwiązać.

Morze Południowochińskie obejmuje ponad trzy miliony kilometrów kwadratowych i jest otoczone przez południowe Chiny, Tajwan, Filipiny, wyspę Borneo i kontynent Azji Południowo-Wschodniej.

Większość z setek wysepek, wysepek i skał była pierwotnie niezamieszkana. Największe wyspy obejmują łańcuchy Paracel i Spratly. Scarborough Shoal to mała ostroga na wschodzie.

dlaczego to ma znaczenie?

Morze jest głównym połączeniem morskim pomiędzy Pacyfikiem i Oceanem Indyjskim, co nadaje mu ogromną wartość handlową i militarną.

Jej szlaki morskie łączą Azję Wschodnią z Europą i Bliskim Wschodem, a handel o wartości bilionów dolarów przepływa przez morze na pokładach statków rocznie.

Uważa się, że pod dnem morskim znajdują się ogromne, niewykorzystane złoża ropy i gazu, chociaż szacunki są bardzo zróżnicowane.

W morzu znajdują się także jedne z największych raf koralowych na świecie, a wraz z wyczerpywaniem się życia morskiego w pobliżu wybrzeży staje się ono ważnym źródłem ryb pozwalającym wyżywić rosnącą populację.

Kto twierdzi, co?

Prawie całe morze jest przedmiotem roszczeń Chin i Tajwanu, podczas gdy Wietnam, Filipiny, Malezja i Brunei mają pokrywające się udziały w jego częściach.

Argumentacja Pekinu opiera się w dużej mierze na chińskich mapach z lat 40. XX wieku. Pierwotnie do określenia swoich żądań używał linii składającej się z 11 kresek, ale pod rządami byłego przywódcy Mao Zedonga została ona zredukowana do dziewięciu kresek.

READ  Wariant Omicron został przetestowany w Sydney w Południowej Afryce, a powracający podróżnicy uzyskali wynik pozytywny; Liczba przypadków koronawirusa w Nowej Południowej Walii rośnie, a przypadki koronawirusa rosną w Wiktorii

Zbliżają się ekspansywne roszczenia z wybrzeży innych krajów. Do Paracels zgłaszają roszczenia Chiny, Tajwan i Wietnam, chociaż Pekin kontroluje je wszystkie od czasu konfliktu z Wietnamem Południowym w 1974 roku.

Chiny kontrolują także Ławicę Scarborough – bogate łowisko położone 230 km od filipińskiej wyspy Luzon – od czasu przejęcia go od Filipin w 2012 r. po napiętym starciu i kontrolują co najmniej siedem wysp Spratly.

Wietnam kontroluje 21 skał i raf na Wyspach Spratly, podczas gdy Filipiny mają placówki na dziewięciu rafach i wyspach archipelagu.

Tajwan posiada największy obszar Wysp Spratly, Itu Aba, natomiast Malezja kontroluje pięć innych obszarów.

Jak potwierdzają swoje twierdzenia?

Od lat rywalizujący ze sobą pretendenci budują rafy koralowe i wysepki, aby wzmocnić swoje roszczenia.

Chiński program rekultywacji gruntów był szczególnie agresywny. W ciągu ostatniej dekady na archipelagu wyrwano tysiące hektarów raf koralowych, tworząc wyspy wojskowe z pasami startowymi, portami i systemami radarowymi.

Chiny rozmieszczają także setki straży przybrzeżnej i innych statków w kluczowych częściach morza, często ponad 1000 kilometrów od kontynentalnej części Chin, aby chronić obszary takie jak Scarborough i wykonywać inne zadania w zakresie bezpieczeństwa.

Doszło do dwóch konfliktów zbrojnych między Chinami a Wietnamem na morzu, w których zginęło ponad 130 wietnamskich żołnierzy.

Pekin przejął kontrolę nad Paracelami w 1974 roku po starciach z marynarką południowowietnamską.

Drugi poważny konflikt miał miejsce, gdy Wietnam i Chiny stoczyły bitwę morską o rafę Johnsona na wyspach Spratly w 1988 roku.

Stosunki między Chinami a Filipinami są nadwyrężone sporami o wodę, ale incydenty na otwartym morzu nie doprowadziły jeszcze do konfliktu zbrojnego.

Co robią dyplomaci?

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i Chiny przyjęły w 2002 r. niewiążącą „Deklarację postępowania”, mającą na celu zniechęcenie do działań wojennych. Wszystkie strony zgadzają się nie stosować gróźb ani siły w celu dochodzenia roszczeń.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych osiągnęła 93 na Maui po najbardziej śmiercionośnym pożarze w Stanach Zjednoczonych od ponad wieku

Jednak prowadzone od tego czasu negocjacje mające na celu przekształcenie go w prawnie wiążący „kodeks postępowania” zakończyły się niepowodzeniem. W tym tygodniu w Manili odbędzie się kolejna runda rozmów.

W 2013 roku Filipiny wniosły sprawę do międzynarodowego arbitrażu przeciwko Chinom. Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze wydał orzeczenie na korzyść Manili, uznając, że chińska „dziewięć linii” nie ma podstawy prawnej.

Pekin odmówił udziału w postępowaniu i zignorował orzeczenie.

Przeczytaj powiązane tematy:Chiny