Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Talibowie bombardują główne miasta w Afganistanie, pociski zatrzymują loty z Kandaharu

Afgańskie siły rządowe walczyły z atakami talibów na kilka dużych miast, gdy rebelianci eskalowali swoją ogólnokrajową ofensywę, w wyniku której w nocy wystrzelono rakiety na główne lotnisko na południu.

Setki komandosów rozmieszczono w zachodnim mieście Herat, podczas gdy władze w południowym mieście Lashkar Gah wezwały do ​​większej liczby żołnierzy, aby powstrzymać ataki.

Walki nasiliły się w całym kraju w miesiącach od początku maja, Kiedy dowodzone przez USA siły zagraniczne rozpoczęły ostateczne wycofywanie się Z Afganistanu, który jest już na ukończeniu.

Po zdobyciu dużych obszarów wiejskich i kontrolowaniu kluczowych przejść granicznych Talibowie zaczęli oblegać stolice prowincji.

Loty z Kandaharu, drugiego co do wielkości miasta Afganistanu, które było również dawną twierdzą powstańców, zostały wstrzymane po tym, jak przed świtem rakiety uderzyły w lotnisko.

Szef lotniska Masoud Pasztun powiedział, że dwa pociski uderzyły w pas startowy, trwają naprawy i samoloty prawdopodobnie wznowią służbę później w niedzielę.

Obiekt ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wsparcia logistycznego i powietrznego potrzebnego do zapobieżenia opanowaniu miasta przez talibów, zapewniając jednocześnie osłonę powietrzną dla dużych obszarów południowego Afganistanu.

Szkolenie talibów w Afganistanie
Talibowie zwrócili uwagę na stolice prowincji.(

Reuters: Stringer, zdjęcie pliku

)

Atak nastąpił, gdy talibowie byli bliscy opanowania co najmniej dwóch stolic prowincji, w tym pobliskiego Lashkar Gah w prowincji Helmand.

„Walki trwają w mieście i poprosiliśmy o rozmieszczenie sił specjalnych w mieście” – powiedział AFP Attaullah Afghani, szef rady prowincji Helmand.

Afgańskie siły bezpieczeństwa w coraz większym stopniu polegają na nalotach, aby wypędzić bojowników z miast, nawet jeśli ryzykują uderzenie w ludność cywilną na gęsto zaludnionych obszarach.

„Miasto jest w najgorszym stanie. Nie wiem, co się stanie” – powiedział Halim Karimi, mieszkaniec Lashkar Gah, gdzie mieszka 200 tys. ludzi.

Na zachodzie, w mieście Herat, walki na obrzeżach miasta trwały nocą, z nalotami na pozycje talibów.

Jilani Farhad, rzecznik gubernatora prowincji Herat, powiedział, że w atakach zginęło około 100 bojowników.

Zarówno talibowie, jak i siły rządowe mają tendencję do wyolbrzymiania swoich twierdzeń o stratach sił drugiej strony i trudno jest samodzielnie zweryfikować prawdziwe obliczenia.

W niedzielę Ministerstwo Obrony poinformowało, że setki komandosów zostało wysłanych do Heratu, aby pomóc odeprzeć atak rebeliantów.

„Te siły zwiększą ofensywne operacje i stłumią talibów w Heracie” – napisało ministerstwo na Twitterze.

Nacisk na armię afgańską

Przez wiele miesięcy szybkie zdobycze terytorialne talibów podczas końcowych etapów wycofywania się wojsk USA odbywały się głównie na słabo zaludnionych obszarach wiejskich.

Ale w ostatnich tygodniach wywierają coraz większą presję na stolice prowincji, zajmując główne przejścia graniczne.

Afgańskie siły bezpieczeństwa w Kabulu
Władze w południowym mieście Lashkar Gah wezwały więcej sił do powstrzymania ataków.(

Agence France-Presse: Noorullah Shirzadeh

)

Zdobycie jakiegokolwiek większego ośrodka miejskiego podniosłoby ich obecną ofensywę na inny poziom i podsyciłoby obawy, że wojsko nie będzie w stanie oprzeć się posuwaniu się talibów na polu bitwy.

Rząd ma Wielokrotnie odrzucali stałe zdobycze bojowników w okresie letnim jako pozbawione wartości strategicznej.

Talibowie wcześniej przejęli kontrolę nad niektórymi miastami, ale byli w stanie utrzymać je tylko przez krótki okres.

Rebelianci dwukrotnie najechali Kunduz w 2015 i 2016 roku i na krótko przejęli kontrolę nad miastem Ghazni po podpaleniu kluczowych budynków rządowych i zniszczeniu wież komunikacyjnych.

W ostatnich tygodniach siły powietrzne rządu afgańskiego, wspierane przez armię amerykańską, zapewniły Kabulowi największą przewagę na polu bitwy nad talibami, w dużej mierze powstrzymując rebeliantów przed wkroczeniem na tereny miejskie.

Pomimo końcowej fazy wycofywania się, Wojsko USA przeprowadziło również naloty na talibów.

„Wojsko USA było zaangażowane w ograniczony, ale znaczący sposób w wypełnianie naszych zobowiązań w zakresie obrony sił afgańskich, gdy są atakowane” – powiedział dziennikarzom Ross Wilson, główny wysłannik USA w Kabulu.

Miejsce na odtwarzanie lub pauzę, M dla wyciszenia, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 1 minuta i 48 sekund

Talibowie odzyskują kontrolę nad afgańską prowincją

Francja Agencja prasowa

READ  Chiny twierdzą, że pręty paliwowe zostały uszkodzone, ale nie było wycieku promieniowania w elektrowni jądrowej Taishan