Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

To, co dawno temu jadła twoja babcia, może mieć wpływ na twój mózg: ScienceAlert

To, co dawno temu jadła twoja babcia, może mieć wpływ na twój mózg: ScienceAlert

Mówią, że jesteś tym, co jesz, ale najprawdopodobniej Jesteś też tym, co jadła twoja matka I Twoja babcia jadła przed nią.

Nowe badanie ciąży zwierząt dodaje coraz więcej dowodów na to, że środowisko matki może wpływać na długoterminowy metabolizm jej potomstwa.

Ten efekt międzypokoleniowy zaobserwowano po raz pierwszy w 1909 roku wśród młodych jedwabników. Zachowanie tych ćm podczas zimy nie wynikało z konkretnych odziedziczonych genów, ale raczej z tego, jak ich ciała odczytują te geny, włączając je lub wyłączając.

Wynik ten był regulowany przez środowisko matki.

Od tego czasu zaobserwowano możliwość tych zmian „epigenetycznych”. Wiele innych gatunków zwierzątI W tym nasJak przekroczyli granice pokoleń? Nadal nie potwierdzone.

Naukowcy z Monash University w Australii znaleźli dowody na istnienie samic jedwabników (Niektóre typy są eleganckie) zapewniając swoim dzieciom i wnukom dodatkową ochronę mózgu podczas spożywania określonych rodzajów żywności.

Badania nie przeprowadzono jednak na ludziach C. elegancja Dzieląc tak wiele genów z naszym gatunkiem, zapewnia interesujący wgląd w to, jak zmiany epigenetyczne działają w świecie przyrody.

Jeśli komórki rozrodcze, takie jak komórki jajowe lub plemniki, zostały w jakiś sposób zmienione przez dietę matki, gdy była ona w łonie matki, Badania pokazują Może przylgnąć do potomstwa na dobre i na złe.

Kiedy naukowcy karmili larwy glisty, nazwali to cząsteczką powszechną w jabłkach i ziołach Kwas ursolowyzaobserwowali, że potomstwo było w pewnym stopniu chronione przed naturalnym rozpadem połączeń neuronowych.

W szczególności wydaje się, że kwas ursolowy „włącza” gen w robakach, który wytwarza specyficzny rodzaj lipidu, sfingozyno-1-fosforan, znany jako sfingolipid. Tłuszcz ten zapobiega osłabieniu aksonów komórek nerwowych w mózgu, a wstępne wyniki wskazują, że tłuszcz może przedostawać się z jelit robaków-matek do jaj w ich macicy.

U potomstwa robaków naukowcy odkryli, że zwiększone poziomy określonych sfingolipidów doprowadziły do ​​znacznych zmian metabolicznych i utrzymywały się przez całą ewolucję i jeszcze jedno pokolenie.

READ  Jak ćwiczenia o wysokiej intensywności przed operacją mogą pomóc w powrocie do zdrowia

„Po raz pierwszy wykazano, że lipidy/tłuszcze są dziedziczone” On mówi Badacz biomedyczny Roger Pocock z Monash.

Co więcej, karmienie matki sfingolipidami chroni aksony dwóch pokoleń później. Oznacza to, że dieta matki może wpływać nie tylko na mózg jej potomstwa, ale potencjalnie na kolejne pokolenia. Nasza praca wspiera zdrową dietę w czasie ciąży dla ogólnego rozwoju mózgu i zdrowia. idealny ”.

A recenzja Z artykułu amerykańskiego genetyka Nicholasa Burtona V Natura Zapewnia pewien ważny kontekst.

C. elegancja To jajorodne zwierzę, Burton Wyjaśnić, co oznacza, że ​​z jego jaj wylęgają się po złożeniu. Nie jest jasne, czy wyniki obecnego badania obejmują zwierzęta żyworodne, takie jak ssaki, które żyją młodo.

Jednak Burton zauważa, że ​​badania epidemiologiczne na ludziach pokazują, że niska masa urodzeniowa, czasami w wyniku niedoborów żywieniowych podczas ciąży, może zwiększać ryzyko późniejszych problemów metabolicznych u potomstwa, takich jak choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2.

Burtona nadzieje Badania organizmów modelowych, np C. elegancja Może to utorować drogę wielu nowym odkryciom dotyczącym tego, jak i dlaczego zwierzęta łączą metabolizm matki i dziecka”.

Badanie zostało opublikowane w Biologia komórki przyrody.