Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Topniejący lód na biegunach powoduje teraz subtelne zmiany w skorupie ziemskiej na dużą skalę

Nowe badania pokazują, że gdy polarne pokrywy lodowe topią się, proces ten nie tylko podnosi poziom mórz — ale także zniekształca dolną powierzchnię Ziemi, a niektóre efekty można zaobserwować z odległości tysięcy mil.

Dzieje się tak, że skorupa ziemska podnosi się i rozszerza wraz ze wzrostem masy lodu na Grenlandii, Antarktydzie i wyspach Arktyki. Ruch nie jest ogromny, średnio mniej niż milimetr rocznie, ale jest i obejmuje duży obszar.

Występuje również pętla sprzężenia zwrotnego, ponieważ gdy podłoże skalne przesuwa się pod lodem, to z kolei wpływa na to, jak lód nadal się topi i odrywa. Pełne zrozumienie tego, jak to działa, jest niezbędne do modelowania tego, jak nasz świat może wyglądać w przyszłości.

„Naukowcy wykonali wiele pracy bezpośrednio pod lodami i lodowcami” Geofizyk Sophie Coulson mówi:, z Narodowego Laboratorium Los Alamos w Nowym Meksyku.

„Wiedzieli więc, że oznacza to obszar, w którym znajdują się lodowce, ale nie zdawali sobie sprawy, że ma on globalny rozmiar”.

wiele Poprzednie badania Udokumentowała wypiętrzenie, które może wystąpić podczas topnienia pokrywy lodowej, ale Coulson i jej koledzy przyjrzeli się dokładniej przesunięciom poziomym i na szerszym obszarze. Odkryli, że nieprawidłowości mogą się znacznie różnić z roku na rok.

W niektórych obszarach naukowcy odkryli, że ruch poziomy w rzeczywistości przekracza ruch pionowy. Wykorzystali dane satelitarne i pomiary terenowe obejmujące lata 2003-2018, aby zmierzyć ruch skorupy ziemskiej w trzech wymiarach.

Te odbicia skorupy mogą trwać tysiące lat – badania wskazują, że pewne zmiany są nadal odczuwalne na powierzchni Ziemi od końca ostatniej epoki lodowcowej, około 11 000 lat temu.

„We współczesnej skali czasu myślimy o Ziemi jako o elastycznej strukturze, jak gumka, podczas gdy w skali czasu obejmującej tysiące lat Ziemia zachowuje się jak bardzo wolno poruszający się płyn” Coulson mówi.

READ  Elon Musk przekazuje 50 milionów dolarów szpitalowi św. Judy

„Procesy epoki lodowcowej trwają naprawdę długo, więc nadal możemy zobaczyć ich wyniki”.

Naukowcy porównali wpływ okładu lodowego na drewnianą płytę dociskaną do wody: gdy płyta jest usunięta, a ciężar zostaje usunięty, ciecz rozszerza się, wypełniając dostępną przestrzeń, i to samo dzieje się ze skorupą ziemską.

A ponieważ tempo topnienia lodu stale rośnie na całym świecie, ważne jest, aby naukowcy byli w stanie zrozumieć jego wpływ na kształt powierzchni Ziemi, nawet jeśli zmiany są stosunkowo niewielkie każdego roku.

To nowe badanie daje nam bardziej szczegółowe dane na temat tego, co się dzieje – przydatne nie tylko do badania topnienia śniegu i zmian kształtu Ziemi, ale także do wielu innych dziedzin badań naukowych.

„Zrozumienie wszystkich czynników, które powodują ruch skorupy ziemskiej, jest naprawdę ważne dla szerokiego zakresu problemów związanych z nauką o Ziemi”. Coulson mówi.

„Na przykład, aby dokładnie monitorować ruchy tektoniczne i aktywność sejsmiczną, musimy być w stanie rozplątać ten ruch wynikający z utraty masy lodu w epoce nowożytnej”.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Listy badań geofizycznych.