Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Turcja: Ponowne otwarcie cypryjskiego miasta Varosha w obliczu greckiej opozycji | Wiadomości z Europy

Decyzja o ponownym otwarciu spotkała się z dwoma międzynarodowymi potępieniami, a sekretarz stanu USA Anthony Blinken nazwał ją prowokacyjną i niedopuszczalną.

Władze w samozwańczej Tureckiej Republice Cypru Północnego ogłosiły we wtorek częściowe ponowne otwarcie opuszczonego miasta w celu ewentualnego przesiedlenia, wywołując ostrą naganę ze strony greckich Cypryjczyków i przywódców międzynarodowych, w tym Stanów Zjednoczonych.

Varosha, przerażająca grupa opuszczonych hoteli i wieżowców, jest opuszczona od czasu wojny w 1974 roku, która podzieliła wyspę, do strefy wojskowej, do której nikt nie ma wstępu.

Władze Cypru Północnego otworzyły niewielki obszar dla codziennych wizyt w listopadzie 2020 r. i poinformowały we wtorek, że jego część zostanie przekształcona na użytek cywilny z mechanizmem umożliwiającym ludziom odzyskanie swojej własności.

„W Maras rozpocznie się nowa era, z której wszyscy skorzystają” – powiedział turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, który we wtorek odwiedził separatystyczną północną część Cypru. Maras to turecka nazwa Varosha.

„Nie mamy kolejnych 50 lat do stracenia” – powiedział Erdogan tłumowi podczas procesji upamiętniającej 47. rocznicę inwazji jego kraju, która podzieliła wyspę na Morzu Śródziemnym.

Miał na myśli dziesięciolecia nieudanych wysiłków ONZ na rzecz zjednoczenia Cypru.

„Nie da się osiągnąć postępu w negocjacjach bez zaakceptowania istnienia dwóch narodów i dwóch równoprawnych w tej sytuacji państw” – powiedział.

Przywódcy Greków cypryjskich obawiają się, że zmiana statusu regionu świadczy o wyraźnym zamiarze przejęcia go przez Turcję. Grecki Cypryjski prezydent Nicos Anastasiades określił ten ruch jako „nie do zaakceptowania”.

„To się zmienia lub jest próbą zmiany status quo” – powiedział.

Greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że potępiło ten ruch “w najostrzejszych słowach”.

W oświadczeniu sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział również, że decyzja „wyraźnie narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ”, które „wyraźnie wzywają do administrowania Varoshy przez ONZ”.

READ  Japonia wypuści ponad 1 milion ton radioaktywnej wody z Fukushimy do Oceanu Spokojnego

„Stany Zjednoczone postrzegają działania tureckich Cypryjczyków w Varosha, przy wsparciu Turcji, jako prowokacyjne, nie do przyjęcia i niezgodne z ich wcześniejszymi zobowiązaniami do konstruktywnego zaangażowania się w rozmowy o ugodzie” – powiedział.

„Wzywamy Turków cypryjskich i Turcję do cofnięcia swojej decyzji ogłoszonej dzisiaj i wszystkich kroków podjętych od października 2020 r.”

„Niebezpieczeństwa, które zwiększają napięcia”

Zaniepokojenie wyraził również szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell.

“[The] Jednostronna decyzja ogłoszona dziś przez prezydenta Erdogana i [Northern Cyprus leader Ersin] „Tatarzy ryzykują podniesieniem napięć na wyspie i pójściem na kompromis w kwestii powrotu do rozmów w sprawie kompleksowego rozwiązania kwestii cypryjskiej” – powiedział na Twitterze.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział, że oświadczenie Turcji „sprzecza rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ” i grozi „podważeniem cypryjskiego procesu ugodowego”.

Rezolucje ONZ wzywają do przekazania Varoshy administracji ONZ i umożliwienia ludziom powrotu do domu.

Anastasiades powiedział, że jeśli „prawdziwym interesem Turcji jest zwrot nieruchomości jej prawnym właścicielom… powinni byli przyjąć rezolucje ONZ i przekazać miasto Organizacji Narodów Zjednoczonych, umożliwiając im powrót w bezpiecznych warunkach”.

Wysiłki pokojowe wielokrotnie słabły, a nowe przywództwo Turków cypryjskich, wspierane przez Turcję, twierdzi, że porozumienie pokojowe między dwoma suwerennymi państwami jest jedyną realną opcją.

Rząd Republiki Cypryjskiej, wspierany przez Unię Europejską, odrzuca dwupaństwową umowę o wyspie, która przyznaje suwerenny status państwa Cypru Północnego, uznawanego tylko przez Ankarę.

READ  Biden i Putin podają sobie ręce, gdy w Szwajcarii rozpoczyna się Szczyt Genewski

Varosha od dawna jest postrzegana jako karta przetargowa dla Ankary w każdym przyszłym porozumieniu pokojowym, a jeden z obszarów, który powszechnie oczekuje się, że zostanie zwrócony administracji greckich Cypryjczyków w ugodzie.

Posunięcie Turków cypryjskich uczyniło to założenie jeszcze bardziej niejednoznacznym.