Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tysiące afgańskich salonów zostaje zamkniętych, gdy zbliża się termin talibów

Tysiące afgańskich salonów zostaje zamkniętych, gdy zbliża się termin talibów

Od czasu przejęcia władzy w sierpniu 2021 r. rząd talibów zakazał dziewczętom i kobietom uczęszczania do szkół średnich i na uniwersytety, zabronił im wstępu do parków, na targi i siłownie oraz nakazał im zakrywać się publicznie.

Jednak nakaz wydany w zeszłym miesiącu zmusza do zamknięcia tysięcy salonów prowadzonych przez kobiety w całym kraju – często jedynego źródła dochodu dla rodzin – i zabrania jednej z nielicznych pozostałych możliwości spotkań towarzyskich poza domem.

„Kiedyś przychodziliśmy tutaj, aby spędzać czas rozmawiając o naszej wspólnej przyszłości. Teraz nawet to prawo zostało nam odebrane” – powiedział Bhara, klient salonu w Kabulu.

„Kobietom nie wolno wchodzić do miejsc rozrywki, więc co możemy zrobić? Gdzie możemy się zabawić? Gdzie możemy się spotkać?”

W zeszłym tygodniu funkcjonariusze bezpieczeństwa strzelali w powietrze i używali węży strażackich w Kabulu, aby rozproszyć dziesiątki kobiet protestujących przeciwko nakazowi.

Pod koniec czerwca Ministerstwo Krzewienia Cnót i Zapobiegania Występkom dało salonom czas do wtorku na zamknięcie, twierdząc, że okres karencji pozwoli im na wyczerpanie zapasów.

Powiedziała, że ​​wydała nakaz, ponieważ wygórowane sumy wydane na upiększanie spowodowały cierpienie biednych rodzin, a niektóre zabiegi w salonach były sprzeczne z prawem islamskim.

Ministerstwo stwierdziło, że nadmierny makijaż uniemożliwia kobietom wykonywanie odpowiednich ablucji do modlitwy, a przedłużanie rzęs i tkanie włosów jest również zabronione.

Kopia rozkazu, do której dotarła agencja AFP, mówi, że był on „oparty na ustnych instrukcjach najwyższego przywódcy”, Haibatullaha Akhundzadeha.

Salony piękności mnożyły się w Kabulu i innych afgańskich miastach w ciągu 20 lat okupacji kraju przez siły amerykańskie.

Były postrzegane jako bezpieczne miejsce do gromadzenia się i spotkań towarzyskich z dala od mężczyzn oraz jako miejsce zapewniające istotne możliwości zatrudnienia kobietom.

Tysiące pracownic rządowych albo straciło pracę, gdy talibowie przejęli władzę, albo dostają wynagrodzenie za pozostanie w domu.

READ  Simone Biles wycofuje się z wszechstronnej gimnastyki na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, aby skupić się na swoim zdrowiu psychicznym

Według Afgańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej kolejne 60 000 kobiet straci dochody z pracy w około 12 000 salonów piękności.

Raport Richarda Bennetta, specjalnego sprawozdawcy ds. Afganistanu, sporządzony w zeszłym miesiącu przez Radę Praw Człowieka ONZ, stwierdza, że ​​sytuacja kobiet i dziewcząt w tym kraju „należy do najgorszych na świecie”.

„Poważna, systematyczna i zinstytucjonalizowana dyskryminacja kobiet i dziewcząt leży u podstaw ideologii i rządów talibów, co również budzi obawy, że mogą być odpowiedzialni za apartheid płci” – powiedział Bennett.

bur-lis / cwl