Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tysiące demonstrantów we Francji przeciwko antysemityzmowi

Tysiące demonstrantów we Francji przeciwko antysemityzmowi

Napięcie w stolicy Francji, będącej domem dla dużych społeczności żydowskich i muzułmańskich, wzrosło po ataku palestyńskiego ruchu Hamasu na Izrael z 7 października, po którym nastąpiło miesięczne izraelskie bombardowanie Strefy Gazy.

Według ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina do zapewnienia bezpieczeństwa podczas „Wielkiego Marszu Obywatelskiego” zostanie rozmieszczonych ponad 3000 policjantów i żandarmów.

W przeddzień marszu prezydent Emmanuel Macron potępił „niedopuszczalny powrót niepohamowanego antysemityzmu” w kraju.

„Francja, której boją się nasi żydowscy obywatele, to nie Francja. Francja, w której Francuzi boją się ze względu na swoją religię lub pochodzenie, to nie Francja” – napisał w liście opublikowanym w sobotę w dzienniku „Le Parisien”.

Powiedział, że niedzielny marsz powinien pokazać Francję „zjednoczoną wokół swoich wartości i uniwersalności”.

Według izraelskich urzędników w szokującym ataku Hamasu, który miał miejsce 7 października, zginęło w Izraelu około 1200 osób, w większości cywilów, a 239 zostało zakładników.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas w izraelskiej kampanii wojskowej w powietrzu i na ziemi zginęło ponad 11 000 osób w Gazie.

Od czasu ataku Francja odnotowała prawie 1250 aktów antysemickich.

Macron powiedział, że weźmie udział w marszu jedynie „w moim sercu i myślach”.

Potępił „zamieszanie” wokół wiecu i stwierdził, że niektórzy politycy „wykorzystują” je do osiągnięcia własnych celów.

– „Im więcej ludzi, tym lepiej” –

Przewodniczący Izby Reprezentantów i Senatu Parlamentu, odpowiednio Yael Braun-Bivett i Gerard Larcher, wezwali we wtorek do „powszechnej mobilizacji” podczas marszu przeciwko wzrostowi antysemityzmu.

Mają oni przewodzić marszowi pod sztandarem z napisem „Za Republikę przeciwko antysemityzmowi”.

Skrajnie lewicowa partia France Unsubdued oświadczyła, że ​​zbojkotuje wydarzenie, w którym planowała wziąć udział skrajnie prawicowa partia Zjazd Narodowy.

Przywódczyni skrajnej prawicy Marine Le Pen ogłosiła, że ​​marsz powinien także przeciwdziałać „islamskiemu fundamentalizmowi” – ​​ulubionemu tematowi jej partii antyimigranckiej.

READ  Aligator zginął po wniesieniu martwego ciała do kanału na Florydzie

„Im więcej ludzi, tym lepiej” – stwierdziła, dodając, że jest gotowa pójść „z tyłu”, jeśli jej obecność będzie stanowić problem.

Lider LFI Jean-Luc Mélenchon odrzucił marsz jako spotkanie „przyjaciół bezwarunkowego poparcia dla masakry” Palestyńczyków w Gazie.

Lider komunistyczny Fabien Roussel powiedział, że „nie będzie współpracował” z Frontem Narodowym.

Powiedział, że skrajnie prawicową partię założyli ludzie „wielokrotnie skazani za wypowiedzi antysemickie” i „współpracujący” z nazistowskimi Niemcami.

Inne partie lewicowe, a także organizacje młodzieżowe i organizacje praw człowieka będą maszerować pod wspólnym sztandarem odrębnym od skrajnej prawicy.

Nie zaplanowano żadnych przemówień.

– „Nie dla stanowisk” –

Premier Elizabeth Bourne powiedziała w niedzielę, że na marszu „nie ma miejsca, aby stać”.

„To kluczowa bitwa o spójność narodową” – napisała na portalu „X” (dawniej Twitterze) na kilka godzin przed objęciem stanowiska na czele kolumny.

Ojciec Borne przeżył nazistowski obóz zagłady Auschwitz w okupowanej Polsce, ale popełnił samobójstwo, gdy miała jedenaście lat.

Wśród długiej listy niedawnych aktów antysemickich prokuratorzy paryscy badają incydent, który miał miejsce 31 października, kiedy budynki w mieście i na jego przedmieściach pomalowano dziesiątkami gwiazd Dawida.

Graffiti, które przywołało wspomnienia nazistowskiej okupacji Paryża podczas II wojny światowej i deportacji Żydów do obozów zagłady, zostało potępione przez całe spektrum polityczne.

Marsz odbywa się także dzień po kilkutysięcznej demonstracji w Paryżu pod hasłem „Zatrzymaj masakrę w Gazie”.

Lewicowi organizatorzy wezwali Francję, aby „zażądała natychmiastowego zawieszenia broni” między Izraelem a bojownikami Hamasu.

bur-tgb/rox