LUKSEMBURG (Reuters) – W poniedziałek Unia Europejska omówi więcej sankcji gospodarczych wobec Białorusi, w tym wobec linii lotniczych, aby zwiększyć presję na prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, którego oskarża o pomoc nielegalnym imigrantom w przedostawaniu się do Polski i krajów bałtyckich.
Zaostrzenie sankcji nastąpi w wyniku szeroko zakrojonych środków nałożonych na białoruską gospodarkę w czerwcu w związku z tłumieniem protestów przez Łukaszenkę po jego kwestionowanej reelekcji w sierpniu 2020 r. Protestujący twierdzą, że wybory zostały sfałszowane, czemu on zaprzecza.
Kilka krajów UE oskarża teraz Łukaszenkę o zachęcanie nielegalnych imigrantów, wielu z Iraku, Iranu i Afryki, do wjazdu do UE przez białoruską ziemię w odwetowej „wojnie hybrydowej”, która, jak mówią, ma na celu destabilizację bloku.
„Musimy nałożyć ostrzejsze sankcje… a to oznacza objęcie tak zwanych touroperatorów, którzy organizują loty (pod sankcjami)” – powiedział łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevix po przybyciu na spotkanie ze swoimi odpowiednikami z UE w Luksemburgu.
„Myślę też, że musimy sankcjonować całą Belavię, aby nie otrzymała żadnego wsparcia” – powiedział, odnosząc się do narodowej linii lotniczej. Chociaż Belavia ma już zakaz latania nad przestrzenią powietrzną UE, nadal czarteruje samoloty z krajów UE, w szczególności z Irlandii.
Od sierpnia Polska, Litwa i Łotwa odnotowały wzrost nielegalnych przejść granicznych z Białorusi. Oskarżają Mińsk o przewożenie migrantów z zagranicy i wysyłanie ich do Unii Europejskiej.
Łukaszenka zaprzecza oskarżeniom i obwinia Zachód za to, co według niego jest zbliżającą się katastrofą humanitarną tej zimy po tym, jak migranci zostali unieruchomieni i zamrożeni na granicy białorusko-polskiej.
Niemcy, największe państwo członkowskie UE, Austria i czołowy dyplomata UE Josep Borrell poparli w poniedziałek kolejne sankcje.
Irlandia wydawała się obawiać natychmiastowego zablokowania Belavii czarterowania samolotów ze względu na zobowiązania prawne wynikające z istniejących kontraktów, chociaż minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że jest otwarty na blokowanie przyszłych umów.
„Podczas gdy Irlandia chce zaostrzyć sankcje i wywrzeć presję na białoruski reżim, musimy również upewnić się, że jest to wykonalne i wykonalne” – powiedział dziennikarzom w Luksemburgu.
Dodatkowe raporty Sabine Siebold. Montaż przez Garetha Jonesa
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu