Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina dokonuje gruntownych zmian personalnych, gdy Polska formalnie wnioskuje o reeksport czołgów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w następstwie głośnych zarzutów o korupcję na najwyższych i najniższych szczeblach jego rządu zachodzą zmiany personalne.

Doniesienia o nowym skandalu na Ukrainie, która ma długą historię chwiejnych rządów, pojawiają się, gdy narody europejskie spierają się o przekazanie jej wyprodukowanych w Niemczech czołgów Leopard 2 – kręgosłupa armii w całej Europie, którego Ukraina potrzebuje, by przebić się przez rosyjskie linie i odzyskać kontrola. województwo.

„Są już decyzje personalne – niektóre dzisiaj, niektóre jutro – dotyczące urzędników różnych szczebli w ministerstwach i innych strukturach administracji centralnej, a także w regionach i organach ścigania” – powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu wideo w poniedziałek.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko powiedział później, że zwrócił się do prezydenta o zwolnienie go z obowiązków.

Nie podał powodu, ale media donosiły wcześniej, że może to być element wstrząsu.

Mężczyzna trzyma odręczną notatkę na kartce papieru.
Cyryl Tymoszenko składa rezygnację.(Reuters: Kyrilo Tymoszenko przez Telegram)

„Dziękuję prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za zaufanie i możliwość czynienia dobrych uczynków każdego dnia, w każdej minucie” – napisał Tymoszenko w komunikatorze Telegram.

Po jego ogłoszeniu podała się do dymisji wiceminister obrony, która odpowiadała za zaopatrzenie wojsk w żywność i sprzęt.

Wiaczesław Szapowałow przytoczył „medialne oskarżenia” o korupcję, które według niego i ministerstwa są bezpodstawne dla jego decyzji.

W oświadczeniu na stronie internetowej Ministerstwa Obrony stwierdzono, że rezygnacja Szapawałowa była „godnym aktem”, który pomógłby utrzymać zaufanie do ministerstwa.

We wtorek rano zdymisjonowano także zastępcę prokuratora generalnego kraju Ołeksija Simonenkę.

Doradca prezydenta powiedział, że wstrząs kadrowy pokazał, że Zełenski zareagował na „główne żądanie społeczne”, aby sprawiedliwość dotyczyła wszystkich.

READ  Kevin Rudd jest tutaj, aby pomóc Australii z COVID

„Decyzje personalne Zełenskiego świadczą o głównych priorytetach państwa… Prezydent widzi i słyszy społeczeństwo. Odpowiada bezpośrednio na główne żądanie społeczne – sprawiedliwość dla wszystkich” – napisał na Twitterze urzędnik Mychajło Podolac.

W niedzielę policja antykorupcyjna poinformowała, że ​​zatrzymała wiceministra infrastruktury pod zarzutem przyjęcia łapówki w wysokości 569 tys. dolarów za import generatorów we wrześniu ubiegłego roku. Minister zaprzecza.

Jedna z gazet oskarżyła Ministerstwo Obrony o przepłacanie dostawcom żywności dla żołnierzy.

Dostawca powiedział, że popełnił błąd techniczny i pieniądze nie zostały rozmienione.

David Arakhami, szef Partii Ludowej Zełenskiego, powiedział, że urzędnicy powinni „skupić się na wojnie, pomóc ofiarom, ograniczyć biurokrację i powstrzymać podejrzane interesy”.

„Z pewnością tej wiosny będziemy aktywnie aresztowani” – powiedział.

„Jeśli podejście humanitarne nie zadziała, zrobimy to zgodnie ze stanem wojennym”.

Polska składa oficjalny wniosek na czołg

Czołg Leopard 2 zostaje wystrzelony podczas ćwiczeń wojskowych na Łotwie.
Polska będzie zabiegać o zgodę na wysłanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę.(Reuters: Ints Calence)

Linie frontu wojny zostały w dużej mierze unieruchomione na dwa miesiące, pomimo ciężkich strat po obu stronach.

Ukraina twierdzi, że zachodnie czołgi dadzą jej siłom siłę ognia do przebicia się przez rosyjskie linie obronne.

We wtorek polski minister obrony powiedział, że Niemcy otrzymały teraz od Polski formalny wniosek o reeksport czołgów Leopard 2 na Ukrainę, podczas gdy Warszawa zwiększyła presję na Berlin, aby wyraził zgodę.

Ukraina chce wyprodukowanego w Niemczech Leoparda 2, jednego z najczęściej używanych zachodnich czołgów, który pomoże jej przebić się przez rosyjskie linie i odzyskać terytorium w tym roku.

Niemcy, których zgoda jest wymagana do reeksportu czołgów, wstrzymały się, bojąc się popchnąć Moskwę do eskalacji konfliktu.

„Niemcy otrzymali już naszą prośbę o zgodę na transfer czołgów Leopard 2 na Ukrainę” – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

„To nasza wspólna sprawa, ponieważ stawką jest bezpieczeństwo całej Europy!”

Berlin powiedział, że jest gotowy do szybkiego działania, jeśli między tymi sojusznikami będzie konsensus.