Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina może pozwolić na eksport 100 tys. ton węgla do Polski we wrześniu

Ukraina może pozwolić na eksport 100 tys. ton węgla do Polski we wrześniu

Na wniosek strony polskiej Ukraina rozważy otwarcie kontyngentów na eksport 100 tys. ton węgla do Polski we wrześniu.

Według Ukrinformu poinformował o tym premier Ukrainy Denis Szmyhal kabel.

Powiedział, że Ukraina wraz z Unią Europejską przygotowuje się na najtrudniejszą zimę od wielu lat.

„Na polecenie Prezydenta Ukrainy i na prośbę strony polskiej Ukraina jest gotowa rozważyć możliwość otwarcia kwot na eksport węgla do Polski. Sprawa ta dotyczy około 100 000 ton we wrześniu, które nasi polscy partnerzy teraz uważaj za pilnie potrzebne ”, Shmehal Books.

Dodał, że rezerwy węgla w ukraińskich złożach wynoszą prawie dwa miliony ton, czyli 2,5 razy więcej niż ta data w zeszłym roku, „więc jesteśmy gotowi wspierać naszych polskich przyjaciół”.

„Ponadto aktywnie pracujemy obecnie nad przebudową linii przesyłowej z elektrowni jądrowej w Chmielnickim do polskiej stacji elektroenergetycznej w Rzeszowie. Planowaliśmy ją zakończyć do 14 grudnia, ale przy przyspieszeniu prac możemy ją dokończyć tydzień wcześniej. Pozwoli nam to wyeksportować do Polski dodatkowe 1000 megawatów. Z naszej strony prosimy Polskę o przyczynienie się do rozszerzenia kwot eksportowych w ramach ENTSO-E”.

Według niego Ukraina eksportuje obecnie tylko 300 megawatów energii elektrycznej do europejskiej sieci elektroenergetycznej.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby do końca 2022 r. dostępne moce przesyłowe w kierunku Słowacji, Rumunii i Węgier mogły zostać zwiększone o kolejne 200-300 MW, a w kierunku Polski – o ponad 1000 MW. ”- powiedział Schmihal.

9 września na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy Eagles Levits i premierem Polski Mateuszem Morawieckim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina jest gotowa pomóc Polsce w przezwyciężeniu przyszłych zagrożeń i wyzwań energetycznych.

7 września rząd całkowicie zakazał eksportu ukraińskiego węgla