Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina przechodzi na zerwanie stosunków dyplomatycznych z Iranem po atakach dronów

Ukraina przechodzi na zerwanie stosunków dyplomatycznych z Iranem po atakach dronów

PEKIN: Ogólnym tematem wyłaniającym się z obecnego Kongresu Komunistycznej Partii Chin jest ciągłość, a nie zmiana.

Oczekuje się, że tygodniowe spotkanie, które rozpoczęło się w niedzielę, ma ponownie wybrać Xi Jinpinga na przywódcę, potwierdzi jego zaangażowanie w jego politykę na następne pięć lat i być może jeszcze bardziej podniesie jego rangę jednego z najpotężniejszych przywódców w historii współczesnych Chin.

Spojrzenie na to, co wydarzyło się do tej pory i co ma nadejść: więcej tego samego.

To nie jest punkt zwrotny dla partii. Stało się to 10 lat temu, kiedy Shi wybrał lidera, chociaż wtedy nie było to jasne.

Od tego czasu Xi dokonał reorientacji Chin zarówno w kraju, jak i za granicą. Wojsko postawiło na roszczenia do spornych terytoriów, podczas gdy dyplomaci stali się bardziej asertywni, mówiąc, że Chiny nie będą zastraszane przez Stany Zjednoczone i inne kraje.

Xi przywrócił silną kontrolę państwa nad gospodarką i społeczeństwem oraz rozszerzył cenzurę i areszt, aby stłumić sprzeciw. Bezprecedensowe rozprawienie się z korupcją doprowadziło do upadku setek wyższych urzędników, w tym niektórych potencjalnych przeciwników politycznych.

To wszystko zostało na stałe – to była wiadomość z jednogodzinnego i 45-minutowego raportu partyjnego, który Xi wysłał na niedzielną sesję otwarcia.

Willie Lam, starszy członek think-tanku Jamestown, zauważył, że raport opisuje „modernizację w stylu chińskim”, która musi być zgodna z wartościami socjalistycznymi.

„Chiny będą trzymać się swojej własnej drogi”, powiedział Lam z Hongkongu. „Nie pożyczysz żadnych środków ani stylu rządzenia od obcych krajów”.

Chiny w poniedziałek nagle odwołały publikację danych o wzroście gospodarczym za trzeci kwartał, które mają zostać opublikowane we wtorek.

Nie podano konkretnego powodu. Raport o PKB prawdopodobnie zaprzeczał pewnemu wydźwiękowi konferencji partyjnej, pokazując, że gospodarka wzrosła w ostatnim kwartale o 3 proc., co stanowi zaledwie połowę oficjalnego celu wynoszącego 5,5 proc.

READ  Australijski rynek eksportowy podatny na decyzję klimatyczną COP26: raport EY

Gospodarka boryka się z ciężkimi restrykcjami nałożonymi przez rząd Xi w związku z koronawirusem, ostrym spowolnieniem w sektorze nieruchomości i skutkami wojny na Ukrainie.

Kobieta, która odebrała telefon w biurze prasowym Narodowego Urzędu Statystycznego, powiedziała, że ​​odroczenie było spowodowane „ustaleniami dotyczącymi pracy”.

Xi wyeliminował już konkurentów i umocnił swoją władzę. Pytanie, czy zyska więcej mocy – i jak.

Praktycznie mówiąc, powierzył sobie kierowanie wojskiem, polityką zagraniczną, gospodarką i większością innych spraw poprzez szereg partyzanckich grup roboczych, którym przewodniczy.

Symbolicznie jego ideologia, znana jako Myśl Xi Jinpinga, została zapisana na zjeździe partyjnym poprzedniego zjazdu w 2017 roku.

W programie konferencji w tym tygodniu jest kolejna nowelizacja konstytucji. Nie ujawniono żadnych szczegółów, ale analitycy twierdzą, że może to zwiększyć jego pozycję w partii.

Jest zwyczajem, że partia ujawnia swoje najwyższe kierownictwo przez następne pięć lat dzień po zamknięciu zjazdu, gdy mała grupa zostaje po raz pierwszy powołana do Stałego Komitetu Biura Politycznego, gdy wychodzą na scenę.

Powszechnie oczekuje się, że Xi znajdzie się na szczycie, otrzymując trzecią pięcioletnią kadencję. Pozwoliłoby to zrezygnować z niepisanej zgody przywódców partii na ustąpienie po dwóch kadencjach. Inni członkowie powołani do stałego komitetu, który obecnie liczy siedmiu członków, mogą dostarczyć wskazówek dotyczących przyszłości i kierunku polityki Xi.

Oczekuje się, że komitet będzie pełen lojalistów. Analitycy kwestionują, czy stagnacja gospodarcza Chin zmusi go do opanowania swojego entuzjazmu dla gospodarki państwowej i zaangażowania zwolenników bardziej rynkowego podejścia.

W 2017 r. nie wybrano wyraźnego następcy obecnej komisji stałej, co wskazuje, że Xi czeka na trzecią kadencję. Ponowne zrobienie tego może oznaczać, że planuje dłuższy pobyt.