Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Unijni ministrowie twierdzą, że w przypadku importu powinny obowiązywać surowsze przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt – EURACTIV.com

Unijni ministrowie twierdzą, że w przypadku importu powinny obowiązywać surowsze przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt – EURACTIV.com

Kilku ministrów krajowych ostrzegło, że jeśli UE zniesie ograniczenia dotyczące dobrostanu zwierząt hodowanych w ramach bloku, podobne zasady muszą zostać zastosowane do produktów importowanych, aby utrzymać konkurencyjność krajowych producentów.

Podczas poniedziałkowego (12 grudnia) spotkania ministrów rolnictwa komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides przedstawiła wyniki oceny obecnego ustawodawstwa UE dotyczącego dobrostanu zwierząt, w którym organ wykonawczy UE stwierdził, że „nie odpowiada ono w pełni obecnym i przyszłym wymagania”.

Ocena ma stanowić podstawę reformy dobrostanu zwierząt, którą komisja chce przedstawić pod koniec września 2023 r.

Pomimo pomocy w ograniczeniu stosowania antybiotyków i zapewnieniu wysokich plonów, „obecne przepisy muszą zostać zaktualizowane, ponieważ nie odzwierciedlają rozwoju naukowego i technologicznego ani nie odpowiadają oczekiwaniom obywateli i obawom etycznym w zadowalający sposób” – podkreślił Kyriakides podczas spotkania.

Jednak podczas gdy większość z 27 ministrów rolnictwa zgodziła się, że przepisy, które nie były aktualizowane od 2009 r., mają zostać zmienione, kilku wyraziło obawy co do tego, jak surowsze normy w UE wpłyną na konkurencyjność krajowego sektora hodowlanego.

„To, co obowiązuje w Unii Europejskiej, musi mieć również zastosowanie do importu” – powiedział dziennikarzom francuski minister Marc Visnot przed spotkaniem.

Ochrona producentów w Unii Europejskiej

„[If the legislation] Rynek unijny nie chroni przed napływem produktów pochodzenia zwierzęcego z krajów trzecich, gdzie taka działalność nie podlega rygorystycznym wymogom, a to może prowadzić do utraty konkurencyjności polskiego rolnictwa i UE – podkreślił wiceminister Krzysztof Śekera.

Inne kraje, w tym Irlandia, Grecja, Węgry i Holandia, wyraziły podobne obawy.

Fesneau i jego poprzednik Julien Denormandie Już ustaw ostrość O tzw. „identycznych klauzulach” w pierwszej połowie 2022 r., kiedy Francja objęła rotacyjne przewodnictwo w Krajowej Radzie Ministrów.

Podstawową ideą identycznych klauzul jest to, że te normy, na przykład dotyczące dobrostanu zwierząt, które mają zastosowanie do produkcji rolnej w Unii Europejskiej, powinny mieć również zastosowanie do towarów importowanych, aby handel międzynarodowy był bardziej sprawiedliwy.

READ  TikTok ujawnia płonącą fryzurę Kmart mężczyzny z Melbourne

W dziedzinie żywności i rolnictwa w czerwcu zawarta została umowa handlowa między Unią Europejską a Nową Zelandią chwalony za przykład O tym, jak przestrzegać określonych norm w handlu międzynarodowym, ponieważ obie strony widziały obowiązek przestrzegania uznanych na szczeblu międzynarodowym norm środowiskowych i społecznych oraz zawarli zobowiązanie do współpracy w zakresie promowania zrównoważonych systemów żywnościowych.

W szczególności w odniesieniu do dobrostanu zwierząt obie strony zgodziły się zacieśnić już istniejącą współpracę, uznając jednocześnie różnice w praktykach obu stron.

Podsumowanie produktów rolno-spożywczych: lustro, lustro czy ściana?

Jak sprawić, by handel był najbardziej sprawiedliwy ze wszystkich? To był główny temat francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej, w ramach której minister rolnictwa Julien Denormandy zadebiutował w tym tygodniu jako szef Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH).

Chimera…

nierównowagi na rynku UE

Jednak powiązanie importu z kryteriami politycznymi, takimi jak zrównoważony rozwój i dobrostan zwierząt, mogłoby być bardziej kontrowersyjne, gdyby zostało narzucone jednostronnie przez UE, ponieważ mogłoby wykluczyć producentów z krajów, które nie spełniają europejskich standardów, z eksportu do bloku lub znacznie go podnieść. dodatkowe podatki.

Na przykład tak zwany mechanizm dostosowania granic emisji (CBAM) Uzgodniono w tym tygodniuktóra będzie odzwierciedlać krajową cenę emisji dwutlenku węgla w UE dla produktów zagranicznych, a tym samym skutecznie stosować taryfę emisji dwutlenku węgla do towarów importowanych, spotkało się z troską przez kraje w innych częściach świata, które obawiają się, że uderzenie, które zmniejszyło eksport do UE, może uderzyć w ich własną gospodarkę.

Tymczasem ocena Komisji wykazała, że ​​obecne przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt również dopuszczają brak równowagi w środku rynku UE ze względu na niewystarczająco szczegółowe przepisy, które są następnie stosowane w różny sposób w różnych krajach UE, a także niewystarczające wdrażanie i monitorowanie istniejących przepisów w całej UE.

Kyriakides podkreślił, że „nierównomierne stosowanie i egzekwowanie istniejących przepisów nadal stanowi przeszkodę dla równych warunków działania w całej UE”. Tutaj znowu jest miejsce na ulepszenia.

[Edited by Gerardo Fortuna/Nathalie Weatherald]