Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Unijny zakaz samochodów napędzanych paliwami kopalnymi dostaje ostateczne zielone światło

Unijny zakaz samochodów napędzanych paliwami kopalnymi dostaje ostateczne zielone światło

Głosowanie było formalnością po tym, jak ambasadorowie w poniedziałek zatwierdzili przełomowe porozumienie.

Większość unijnych ministrów energii przypieczętowała zakaz we wtorek podczas spotkania w Brukseli, tylko Polska była temu przeciwna. Bułgaria, Włochy i Rumunia wstrzymały się od głosu.

Zakaz stosowania silników spalinowych jest ważną częścią dążenia bloku do neutralności klimatycznej do 2050 r., z emisjami gazów cieplarnianych netto.

Miało to zostać zatwierdzone na początku tego miesiąca, ale Berlin sfrustrował swoich partnerów z UE, wycofując swoje poparcie i żądając zwolnienia dla paliw syntetycznych.

Posunięcie Niemiec było kontrowersyjne, ponieważ umowa przeszła już w ramach tradycyjnego unijnego procesu legislacyjnego.

Paliwa, dla których Berlin zabiegał o wyjątkowe przepisy, wciąż są opracowywane i muszą być produkowane przy użyciu niskoemisyjnej energii elektrycznej. Działacze na rzecz ochrony środowiska sprzeciwiają się takiemu paliwu.

Ale producenci w Niemczech, jednym z największych producentów samochodów na świecie, twierdzą, że paliwo może pozwolić na używanie silników spalinowych po 2035 roku.

Krytycy twierdzą, że blok niemiecki był wynikiem polityki wewnętrznej, a kanclerz Olaf Scholz był pod presją, by utrzymać razem koalicję socjaldemokratów i rywalizujących z nim Zielonych i Liberałów.

Jego liberalni partnerzy chcieli rozgrzeszenia.

W sobotę nastąpił przełom po tygodniach sporów między Komisją Europejską, organem wykonawczym Unii Europejskiej a niemieckim Ministerstwem Transportu o rozwiązanie sporu.

Niemiecki minister transportu Volker Wessing powiedział w sobotę, że pojazdy z silnikami spalinowymi nadal będą mogły być rejestrowane po 2035 r., jeśli będą wykorzystywać wyłącznie typy neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

„Wraz z dzisiejszym końcowym głosowaniem w Radzie UE Unia Europejska zrobiła ważny krok w kierunku mobilności bezemisyjnej” – napisał na Twitterze przewodniczący Komisji Klimatycznej Komisji Frans Timmermans.

raz / dc / ea