Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Vanuatu: pacyficzny naród tajfunów i podwójnych trzęsień ziemi

Vanuatu: pacyficzny naród tajfunów i podwójnych trzęsień ziemi

Źródło obrazu, UNICEF Pacyfiku

podpis pod zdjęciem,

Vanuatu doświadczyło trzęsienia ziemi zaledwie jeden dzień po tym, jak Cyclone Judy zdewastował archipelag.

Kraj Vanuatu na Pacyfiku ogłosił stan wyjątkowy po trzęsieniu ziemi i dwóch tajfunach w ciągu tylu dni.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 miało miejsce w piątek, dzień po tym, jak huragan Judy kategorii 4 przetoczył się przez wyspy.

Burza spowodowała rozległe szkody i powodzie w całym kraju. Nie było doniesień o obrażeniach.

Burza kategorii 3, huragan Kevin, dotarła w piątek, przynosząc niszczycielskie wiatry o prędkości do 130 kilometrów na godzinę (81 mil na godzinę).

Setki ludzi uciekło do ośrodków ewakuacyjnych w stolicy, Port Vila, przed drugim tajfunem.

„Jesteśmy odpornym narodem. Przejdziemy przez to” – powiedział w piątek w radiu RNZ Pacific premier Vanuatu, Ismail Kalsakao.

Pracownicy organizacji humanitarnych opisali sytuację jako bezprecedensową.

„To szalone, Vanuatu jest przyzwyczajone do klęsk żywiołowych, ale myślę, że po raz pierwszy uderzyły go dwa cyklony z rzędu” – cytuje AFP korespondent UNICEF Eric Durbier.

Powiedział, że słyszał doniesienia, że ​​środowa burza zerwała dach oddziału dziecięcego w Vanuatu Central Hospital.

Huragan Judy zalał drogi i wyrwał drzewa z korzeniami po przecięciu ścieżki z północy na południe przez wyspę.

Pomiń zawartość Twittera, 1

Zezwolić na treści na Twitterze?

Ten artykuł zawiera treści dostarczone przez Twittera. Przed przesłaniem czegokolwiek prosimy o pozwolenie, ponieważ mogą one wykorzystywać pliki cookie i inne technologie. Może lubisz czytać Twittera Polityka Cookie I Polityka prywatności przed przyjęciem. Aby wyświetlić tę zawartość, wybierz „Zaakceptuj i kontynuuj”.

Koniec treści na Twitterze, 1

Vanuatu, kraj liczący około 300 000 mieszkańców, został uznany przez ONZ za kraj najbardziej narażony na klęski żywiołowe.

Regularnie nawiedzają ją huragany, aw tym tygodniu doszło do katastrof, gdy misja ONZ na Vanuatu uzyskała przełomową propozycję zwrócenia się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o określenie odpowiedzialności prawnej narodów za zmiany klimatyczne i ich skutki.

Vanuatu powiedział, że uzyskanie poparcia 105 innych krajów – w tym Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii – było „trudnym wysiłkiem dyplomatycznym”, aby współsponsorować propozycję. Chiny i Stany Zjednoczone – dwaj z największych emitentów dwutlenku węgla – nie przystąpiły.

Kraje Pacyfiku, takie jak Vanuatu, były w ostatnich latach na czele batalii prawnych dotyczących zmian klimatycznych, a podnoszący się poziom mórz, zakwaszenie oceanów oraz rosnąca częstotliwość i intensywność klęsk żywiołowych są dotkliwie odczuwalne w całym regionie.