Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Vanuatu wybiera nowego premiera w obliczu kryzysu politycznego związanego z australijskim porozumieniem o bezpieczeństwie |  Wiadomości polityczne

Vanuatu wybiera nowego premiera w obliczu kryzysu politycznego związanego z australijskim porozumieniem o bezpieczeństwie | Wiadomości polityczne

Decyzja ta nastąpiła po orzeczeniu Sądu Najwyższego, w którym prozachodni premier Ismail przegrał wniosek o wotum nieufności dla parlamentu.

Parlament Vanuatu ma wybrać nowy rząd po tym, jak Sąd Najwyższy wyspy Pacyfiku podtrzymał orzeczenie, zgodnie z którym premier Ismael Kalsakau przegrał w sierpniu wniosek o wotum nieufności.

Lokalny kanał VBTC podał, że głosowanie w sprawie wyboru nowego premiera odbędzie się w poniedziałek o godzinie 17:00 czasu lokalnego (06:00 GMT) parlamentu.

W zeszłym miesiącu Vanuatu pogrążyło się w kryzysie politycznym, kiedy lider opozycji Bob Loughman złożył wniosek o wotum nieufności dla Kalsakau, krytykując prozachodniego przywódcę za jego działania, w tym podpisanie porozumienia o bezpieczeństwie z Australią.

Loughman, który będąc byłym premierem zbliżył Vanuatu do Chin, powiedział, że porozumienie o bezpieczeństwie z Australią zagraża „neutralnemu” statusowi tego kraju i może zagrozić pomocy rozwojowej ze strony Chin, jej największego zagranicznego wierzyciela.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego największym wierzycielem Vanuatu jest chiński EXIM Bank, odpowiadający za jedną trzecią długu.

Wniosek o cofnięcie wotum zaufania uzyskał 26 głosów przy 23 głosach przeciwnych, jednak Marszałek Sejmu stwierdził, że nie udało mu się uzyskać bezwzględnej większości 27 głosów potrzebnej do usunięcia Premiera z 52 mandatów w parlamencie.

Jedno miejsce było wakujące, a jeden z legislatorów nie pojawił się na posiedzeniu ze względu na chorobę.

Sędzia Sądu Najwyższego Edwin Goldsborough orzekł pod koniec zeszłego miesiąca, że ​​ponieważ jedno miejsce pozostaje nieobsadzone, bezwzględna większość powinna wynosić 26 mandatów.

Marszałek parlamentu Seol Simeon odwołał się od wyroku, ale w poniedziałek sąd odrzucił sprawę, otwierając drogę do głosowania nad wyborem nowego premiera.

VBTC podała, że ​​opozycja wybrała na najwyższe stanowisko Sato Kelmana, czterokrotnego byłego premiera i przywódcę Ludowej Partii Postępowej.

Kelman, zanim zajął się polityką, był komisarzem policji i wicepremierem w rządzie Kalsakau do maja ubiegłego roku, kiedy został usunięty z rządu.

READ  Siły kolorów na zdjęciach

Calscao nie udzieliło natychmiastowego komentarza.

Rząd Kalsakau dążył do rozszerzenia stosunków międzynarodowych Vanuatu po zwycięstwie w wyborach powszechnych, które odbyły się w listopadzie.

Oprócz podpisania w grudniu umowy o bezpieczeństwie z Australią, rząd Kalsakau podpisał w sobotę umowę o przebudowie lotniska z Arabią Saudyjską. W tym roku jego rząd zyskał także międzynarodową uwagę dzięki skutecznemu nakłonieniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ do zwrócenia się do Sądu Najwyższego świata o określenie zobowiązań państw w zakresie zwalczania zmian klimatycznych.

Vanuatu znajdowało się także w centrum strategicznej rywalizacji między Chinami a krajami zachodnimi w regionie.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy starają się zniechęcić wyspiarskie kraje Pacyfiku do nawiązywania stosunków w zakresie bezpieczeństwa z Chinami po tym, jak Pekin zgodził się na porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Wyspami Salomona.

Chiny wysłały ekspertów policyjnych do Vanuatu w związku z obecnym kryzysem politycznym, natomiast policja Vanuatu oświadczyła, że ​​będzie współpracować ze „wszystkimi partnerami” – Australią, Nową Zelandią i Chinami.