Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Vanuatu zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o wpłynięcie na prawo do ochrony przed zmianami klimatu

Vanuatu zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o wydanie opinii w sprawie prawa obecnych i przyszłych pokoleń do ochrony przed zmianami klimatycznymi.

Vanuatu, z populacją około 280 000 mieszkańców na około 80 wyspach, jest jednym z kilkunastu narodów wyspiarskich na Oceanie Spokojnym, zmagających się z podnoszącym się poziomem mórz i regularnymi sztormami, które mogą zniszczyć większość ich gospodarek.

„W odpowiedzi na katastrofalny poziom żniw związanych ze zmianą klimatu i szkody, z jakimi boryka się ten mały kraj Pacyfiku, Vanuatu przyznaje, że obecny poziom działań i wsparcia dla wrażliwych krajów rozwijających się w ramach mechanizmów wielostronnych jest niewystarczający” – powiedział rząd w oświadczeniu z soboty.

Vanuatu powiedział, że pokieruje inicjatywą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

To archiwalne zdjęcie z 2015 roku przedstawia opuszczony dom na wyspie Kiribati na środkowym Pacyfiku, częściowo zanurzony w wodzie morskiej.
Opuszczony dom naprawiony przez podnoszący się poziom mórz w Kiribati, na środkowym Pacyfiku.(

Reuters: David Gray / zdjęcie pliku

)

Chociaż opinie doradcze sądu nie są prawnie wiążące, mają one wagę prawną i autorytet moralny, biorąc pod uwagę jego status jako najwyższego sądu ONZ ds. sporów międzypaństwowych.

Jej poglądy mogą pomóc w rozwoju prawa międzynarodowego.

Przed listopadowymi negocjacjami klimatycznymi ONZ COP26 w Szkocji, Vanuatu znacznie rozszerzy swoją dyplomację i poparcie dla budowania sojuszy z wyspami Pacyfiku i innymi wrażliwymi krajami.

Australijski sąd dotarł tam pierwszy

W maju tego roku grupa australijskich nastolatków otrzymała pozytywne orzeczenie w podobnej sprawie, próbując powstrzymać zgodę na rozbudowę kopalni węgla w Nowej Południowej Walii.

Wniosek o nakaz został ostatecznie odrzucony, ale sędzia orzekł, że sekretarz ds. środowiska Susan Lee ma obowiązek wobec młodych ludzi nie zaostrzać zmian klimatycznych.

Eksperci stwierdzili, że orzeczenie stanowi globalny precedens, a prawnicy zaangażowani w tę sprawę twierdzą, że była to pierwsza na świecie.

Caleb Pollard, szef programu dla studentów na wyspach Pacyfiku walczącego ze zmianami klimatycznymi, powiedział, że dotychczasowe globalne odpowiedzi były „często rozwiązaniami na małą skalę, które tak naprawdę kupują więcej czasu i nie zapewniają prawdziwej, znaczącej zmiany”.

Reuters/ABC

READ  Singapur rozpocznie szczepienia nastolatków, podczas gdy premier zarysowuje plany ponownego otwarcia