Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W głębinach morskich wykryto wpływ Marsa na obrót Ziemi

W głębinach morskich wykryto wpływ Marsa na obrót Ziemi

Odległość między Ziemią a Marsem waha się od 55 do 400 milionów kilometrów, ale to nie przeszkadza w oddziaływaniu na nasze oceany. (Obraz nie odzwierciedla skali)

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney i Sorbony wykorzystali głębinowe dane geologiczne do odkrycia związku między orbitami Ziemi i Marsa, wzorców globalnego ocieplenia w przeszłości i przyspieszenia cyrkulacji w głębinach oceanu.

Odkryli gwałtowny cykl trwający 2,4 miliona lat, w którym głębokie prądy rosną i słabną, co z kolei wiąże się z okresami zwiększonej energii słonecznej i cieplejszego klimatu.

Badanie opublikowane w Komunikacja przyrodnicza, odpowiada na pytania dotyczące wpływu zmian klimatycznych w skali czasu geologicznego na cyrkulację oceanów i tego, jak może to pomóc naukowcom w modelowaniu przyszłych skutków klimatycznych. Naukowcy starali się dowiedzieć, czy prądy dna oceanu stają się silniejsze, czy wolniejsze w cieplejszym klimacie.

Cykle te nie są powiązane z obecnym szybkim globalnym ociepleniem spowodowanym emisją gazów cieplarnianych przez człowieka.

Główny autor jest przyszłym członkiem ARC Doktor Adriana Dutkiewicz Z Uniwersytetu w Sydney Kolekcja EarthByte’a w Szkoła Nauk o Ziemi Współautorzy wykorzystali ponad pół wieku danych naukowych z odwiertów z setek miejsc na całym świecie, aby zrozumieć siłę prądów głębinowych w czasie.

We współpracy z Profesor Dietmar Müller (Uniwersytet w Sydney) i Profesor nadzwyczajny Salah Boulila (Sorbona) dr Dutkiewicz wykorzystał zapis osadów głębinowych do zbadania powiązań pomiędzy przemianami osadów a zmianami orbity Ziemi.

Odkryli, że siła prądów głębinowych zmienia się w cyklach trwających 2,4 miliona lat.

Cykle te nazywane są „głównymi cyklami astronomicznymi” i oczekuje się, że będą zachodzić w wyniku interakcji między orbitami Ziemi i Marsa. Jednak dowody na to rzadko można znaleźć w zapisie geologicznym.

„Byliśmy zaskoczeni, gdy w naszych danych dotyczących osadów głębinowych odkryliśmy te cykle trwające 2,4 miliona lat. Można je wyjaśnić tylko w jeden sposób: są one powiązane z cyklami interakcji Marsa i Ziemi krążącej wokół Słońca” – powiedział dr. Dutkiewicza. „

READ  Wyjaśnij: najfajniejsze odkrycia naukowe roku 2023