Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W rodzinnej kolekcji znajdują się nowe zdjęcia z getta warszawskiego

W rodzinnej kolekcji znajdują się nowe zdjęcia z getta warszawskiego

WARSZAWA, Polska (AP) — Muzeum Historii Żydów w Warszawie zaprezentowało w środę kolekcję fotografii zrobionych potajemnie podczas powstania w getcie warszawskim w 1943 r., Niektóre nigdy wcześniej nie widziane, które niedawno odkryto w kolekcji rodzinnej.

WARSZAWA, Polska (AP) — Muzeum Historii Żydów w Warszawie zaprezentowało w środę kolekcję fotografii zrobionych potajemnie podczas powstania w getcie warszawskim w 1943 r., Niektóre nigdy wcześniej nie widziane, które niedawno odkryto w kolekcji rodzinnej.

Muzeum Historii Żydów Polskich im. Paulinów określiło odkrycie negatywów, zawierających około 20 nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii, jako ważne znalezisko.

Zdjęcia zostały zrobione w warszawskim getcie przez polskiego strażaka Zbigniewa Leszka Gryzewskiego, gdy nazistowscy Niemcy brutalnie stłumili powstanie w 1943 roku. Kiedy Niemcy spalili getto, wezwali polskich strażaków, aby płomienie nie objęły pobliskich budynków. poza gettem.

Historycy muzeów twierdzą, że wartość fotografii Grzywaczewskiego polega na tym, że są to jedyne znane fotografie z powstania w getcie, które nie zostały wykonane przez wojska niemieckie, a tym samym nie zostały sfotografowane w celu służenia nazistowskiej propagandzie.

Grzywaczewski, w wieku 23 lat, którego członkowie rodziny narażali życie, aby ratować Żydów, zabrał kamerę do getta i potajemnie filmował Żydów wywożonych na Umschlagplatz, miejsce zatrzymania, w którym byli przetrzymywani przez okupantów niemieckich przed deportacją do Treblinki obóz śmierci. Na zdjęciach widać również spalone budynki.

Syn Grzywaczwskiego, Maciej Grzywaczewski, znalazł niedawno negatywy ze zdjęciami w kolekcji swojego zmarłego w 1993 roku ojca. Powiedział, że bardzo się wzruszył, gdy je znalazł.

Niektóre inne zdjęcia jego ojca, m.in rodziny żydowskie Są deportowani przez American Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Odkrycie dodaje więcej obrazów do sekwencji migracji, mówi Bolin. Co więcej, odbitki w Waszyngtonie to przycięte odbitki, a nowo odkryte negatywy pokazują więcej szczegółów.

READ  10 News First: Śniadanie odnotowało kolejny rekordowy spadek w ciągu tygodnia

Niektóre zdjęcia są nieostre lub źle wykadrowane, co sugeruje, że Grzywaczewski, który był zapalonym fotografem, robił je ukradkiem.

Nowo odkryte obrazy zostaną włączone do wystawy w Muzeum Paulinów „Morze ognia wokół nas”, która zostanie otwarta 18 kwietnia, w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Rozpoczął się 19 kwietnia 1943 r., po wkroczeniu do getta wojsk niemieckich i policji w celu deportacji ocalałych mieszkańców. Około 750 młodych walczących Żydów uzbrojonych w pistolety i inną lekką broń zaatakowało trzykrotnie większe siły niemieckie. W testamencie powiedzieli, że wiedzieli, że są skazani na śmierć, ale chcieli umrzeć w wybranym przez siebie czasie i miejscu.

Ostatecznie bojownicy wytrzymali około miesiąca, dłużej niż niektóre kraje, które najechały Niemcy.

Było to największe powstanie żydowskie w czasie II wojny światowej i pierwszy wielki miejski bunt przeciwko okupacji niemieckiej w Europie. Do 16 maja 1943 r. Niemcy stłumili powstanie, a pozostałych przy życiu mieszkańców getta deportowali do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

Vanessa Gera, Associated PressREAD  Piosenkarz Cold Cheese Jimmy Barnes opłakuje utratę teściowej