Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W spornych wyborach prezydent Zimbabwe Mnangagwa wygrywa drugą kadencję

W spornych wyborach prezydent Zimbabwe Mnangagwa wygrywa drugą kadencję

Według oficjalnych wyników ogłoszonych przez Komisję Wyborczą Zimbabwe, 80-letni Mnangagwa zdobył 52,6 procent głosów w porównaniu z 44 procentami dla swojego głównego rywala, 45-letniego Nelsona Chamisy.

„Mnangagwa Emmerson Dambudzu z Unii Afrykańskiej/Frontu Patriotycznego Zimbabwe został uznany za należycie wybranego Prezydenta Republiki Zimbabwe” – powiedziała reporterom sędzia Chigumba, przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej.

W środę i czwartek mieszkańcy Zimbabwe udali się do urn, aby wybrać prezydenta i legislaturę, a głosowanie naznaczone było opóźnieniami, które wywołały oskarżenia opozycji o tłumienie głosów i oszustwa.

Wyniki wyborów prezydenckich zostały powitane wśród uroczystych wiwatów ze strony kilku zwolenników partii rządzącej w miejscu konferencji prasowej.

Ale Promise Mkwananzi, rzecznik Obywatelskiego Sojuszu na rzecz Zmian Chamisy, powiedział, że partia nie podpisała się pod ostatecznym wynikiem, który nazwał „fałszywym”.

„Nie możemy zaakceptować wyników” – powiedział AFP, dodając, że partia wkrótce ogłosi kolejny ruch.

Wybory są obserwowane w całej Republice Południowej Afryki jako sprawdzian poparcia dla partii ZANU-PF Mnangagwy, której 43-letnie rządy zostały zniszczone przez upadającą gospodarkę i oskarżenia o autorytaryzm.

Zagraniczni obserwatorzy wyborów stwierdzili w piątek, że sondaż nie spełnia standardów regionalnych i międzynarodowych.

– „fałszowanie” –

Misje obserwatorów z Unii Europejskiej, Wspólnoty Narodów i składającej się z 16 krajów Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju (SADC) wymieniły szereg obaw, w tym zakazy zgromadzeń opozycji, problemy z rejestrem wyborców, stronnicze relacje w mediach rządowych i zastraszanie wyborców.

„Wybory były pełne nieprawidłowości i rozgniewały obywateli Zimbabwe” – powiedział analityk polityczny Regois Ngwenya.

„Centralny Sąd Karny ma dobre powody, aby zwrócić się do sądu i zakwestionować jego wynik”.

Chigumba z Centralnej Komisji Wyborczej powiedział, że Mnangagwa otrzymał ponad 2,3 miliona głosów, podczas gdy Chamisa otrzymał ponad 1,9 miliona głosów.

Otrzymując ponad połowę oddanych głosów, prezydent uniknął drugiej tury. Frekwencja wyborcza wyniosła 69 procent.

READ  Kobieta przyznaje, że przed miłością nawiązała związek dla pieniędzy

Mnangagwa, nazywany „krokodylem” ze względu na swoją bezwzględność, po raz pierwszy doszedł do władzy po zamachu stanu, który obalił zmarłego władcę Roberta Mugabe w 2017 r.

Rok później po raz pierwszy o włos pokonał Chamisę w sondażu, który lider opozycji potępił jako oszustwo, po czym doszło do śmiertelnej represji.

W tym tygodniu głosowanie musiało przeciągnąć się do bezprecedensowego drugiego dnia ze względu na opóźnienia w drukowaniu kart do głosowania w niektórych kluczowych obszarach, w tym w twierdzy opozycji Harare.

Chamisa potępił opóźnienie jako „wyraźny przypadek tłumienia wyborców, klasyczny przypadek epoki kamienia… oszustwo”.

Jako rządzona przez białych brytyjska kolonia o nazwie Rodezja, kraj ten odłączył się od Londynu w 1965 r., uzyskał niepodległość w 1980 r. po długiej wojnie partyzanckiej i został przemianowany na Zimbabwe.

Jednak pod rządami Mugabe, jej pierwszego przywódcy, raczkująca demokracja przerodziła się w twarde rządy i upadek gospodarczy, gdy hiperinflacja zniweczyła oszczędności i utrudniła inwestycje.

Opozycja liczyła na to, że wywoła falę niezadowolenia z powodu korupcji, wysokiej inflacji, bezrobocia i endemicznej biedy.

Ale ZANU-PF została ogłoszona zwycięzcą także w wyścigu parlamentarnym, zdobywając 136 z 210 mandatów w systemie większościowym wobec 73 mandatów dla KPCh. Ze względu na śmierć jednego z kandydatów nie przyznano ani jednego mandatu.

Kolejne 60 mandatów jest zarezerwowanych dla kobiet powołanych w drodze proporcjonalnej reprezentacji z list partyjnych.

strs-ub/jj/dhw