Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Turcji rozpoczyna się głosowanie, które będzie sprawdzianem popularności Erdogana  Wiadomości wyborcze

W Turcji rozpoczyna się głosowanie, które będzie sprawdzianem popularności Erdogana Wiadomości wyborcze

Głosowanie będzie miarą popularności prezydenta Erdogana i zadecyduje o tym, kto będzie kontrolował Stambuł i stolicę Ankarę, którą utracił w 2019 roku.

Lokale wyborcze w Turcji otworzyły swoje podwoje dla wyborów lokalnych, co stanowi kluczowy sprawdzian dla prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, gdy stara się on odzyskać kontrolę nad kluczowymi obszarami miejskimi, którą stracił na rzecz opozycji pięć lat temu.

Lokale wyborcze we wschodniej Turcji zostały otwarte w niedzielę o siódmej rano czasu lokalnego (04:00 GMT), natomiast w pozostałych miejscach głosowanie rozpocznie się o ósmej rano i zakończy o piątej wieczorem. Oczekuje się, że wstępne wyniki zostaną opublikowane do godziny 22:00 (19:00 GMT).

Głosowanie będzie miarą popularności Erdogana i zadecyduje o tym, kto będzie kontrolował centrum gospodarcze Stambułu i stolicę Ankarę, którą utracił w 2019 roku.

70-letni turecki przywódca zamierza odzyskać Stambuł, 16-milionowe miasto, w którym się urodził i wychował, a także w którym rozpoczął karierę polityczną jako burmistrz w 1994 r.

„Zwycięstwo w dużych miastach oznacza zerwanie porozumienia dla opozycji, ale oznacza także dostęp do zagranicznych pieniędzy i nawiązanie ponadnarodowych powiązań z aktorami gospodarczymi i politycznymi” – powiedział Al Jazeerze Evren Balta, profesor nauk politycznych na tureckim Uniwersytecie Ozyegin.

„Jeśli rządzisz dużym globalnym miastem, oznacza to, że jesteś widoczny na arenie międzynarodowej”.

Dobre występy rządzącej przez Erdogana, islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prawdopodobnie wzmocnią jego determinację do wprowadzenia nowej konstytucji – takiej, która odzwierciedla jego konserwatywne wartości i pozwala mu rządzić po 2028 r., kiedy kończy się jego obecna kadencja . Ostatecznie – twierdzą analitycy.

Dla opozycji – podzielonej i sfrustrowanej porażką w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych – utrzymanie Stambułu i Ankary byłoby ogromnym wzmocnieniem i pomogłoby w ponownej mobilizacji zwolenników.

Uprawnionych do oddania głosu na urząd wszystkich głównych gmin miejskich, burmistrzów i powiatów oraz zarządów powiatów jest około 61 milionów osób, w tym ponad 1 milion osób głosujących po raz pierwszy.

READ  Miliony ton ukraińskiej pszenicy zagrożone, gdy szaleje wojna w europejskim „spichu chlebowym”

Jak poinformował AFP lokalny urzędnik, w starciach, które miały miejsce w niedzielę pomiędzy dwiema grupami w zamieszkanej przez większość kurdyjską na południowym wschodzie Turcji śmierci, a 12 innych zostało rannych.

Urzędnik powiedział, że incydent, który miał miejsce we wsi Acakledir, 30 kilometrów od miasta Diyarbakir, był brutalny i obejmował strzelaninę. Kula trafiła w samochód lokalnego dziennikarza.

Głosowanie w obliczu kryzysu wysokich kosztów życia

W Turcji frekwencja jest zwykle wysoka, ale tym razem głosowanie odbyło się w kontekście kryzysu kosztów utrzymania. Obserwatorzy twierdzą, że sfrustrowani zwolennicy opozycji mogą zdecydować się na pozostanie w domu, wątpiąc, czy uda się zmienić sytuację. Tymczasem zwolennicy partii rządzącej mogą również zrezygnować z pójścia do urn w proteście przeciwko pogorszeniu koniunktury gospodarczej, które sprawiło, że wiele osób ma trudności z opłaceniem żywności, mediów i czynszu.

Minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya powiedział, że w całym kraju będzie pełnić służbę około 594 000 pracowników ochrony, aby zapewnić sprawny przebieg wyborów.

Sondaże wskazują na zaciętą rywalizację pomiędzy obecnym burmistrzem Stambułu Ekremem Imamoglu, z głównej partii opozycyjnej, prosekularnej Republikańskiej Partii Ludowej, a kandydatem AKP Muratem Kurumem, byłym ministrem urbanizacji i środowiska.

Tym razem jednak İmamoğlu – popularna postać opisywana jako potencjalny przyszły rywal Erdogana – startuje bez wsparcia części partii, które pomogły mu zwyciężyć w 2019 roku.

Sinem Koseoglu z Al Jazeery, relacjonująca ze Stambułu, powiedziała, że ​​ktokolwiek wygra wybory, będzie miał „dalekosiężne skutki” dla tureckiej polityki.

„Zwycięstwo w İmamoğlu mogłoby mu zapewnić przywództwo opozycji i nominację na prezydenta w 2028 r. Jednak zwycięstwo Kurum mogłoby pomóc prezydentowi Erdoganowi skonsolidować swoją bazę władzy i naprawić swoje dziedzictwo, zwłaszcza kłopoty gospodarcze i sprawy zagraniczne”.

Tymczasem prokurdyjska Ludowa Partia Równości i Demokracji (Partia DEM) i nacjonalistyczna Partia Geyid (Partia Dobre) wystawiają swoich kandydatów do wyścigu, co może odebrać głosy İmamoğlu.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy o 33 dniu rosyjskiej inwazji | Ukraina

Sześciopartyjna koalicja opozycyjna pod przewodnictwem Republikańskiej Partii Ludowej rozpadła się po nieudanej próbie obalenia Erdogana w ubiegłorocznych wyborach ze względu na brak możliwości wykorzystania kryzysu gospodarczego i początkowo słabą reakcję rządu na ubiegłoroczne niszczycielskie trzęsienie ziemi, w którym zginęło ponad 53 000 osób .

Do czynników działających przeciwko Erdoganowi należy zwiększone poparcie dla islamistycznej Nowej Partii Dobrobytu wynikające z jej twardego stanowiska wobec Izraela w sprawie wojny w Gazie oraz niezadowolenie ze sposobu, w jaki AKP podchodzi do gospodarki.

Według sondaży wyjściowych oczekuje się, że w Ankarze obecny burmistrz Mansur Yavaş – postrzegany również jako potencjalny przyszły rywal Erdogana – zachowa swoje stanowisko.

Jego rywal Turgut Altinok, kandydat AKP i burmistrz dzielnicy Kesyoren w Ankarze, nie wzbudził entuzjazmu wśród swoich zwolenników.

Na południowym wschodzie Turcji, w większości kurdyjskiej, DDP ma pozyskać kilka gmin, nie jest jednak jasne, czy uda jej się je zatrzymać. W poprzednich latach rząd Erdogana usunął ze stanowisk wybranych prokurdyjskich burmistrzów ze względu na ich rzekome powiązania z grupami kurdyjskimi i zastąpił ich powiernikami mianowanymi przez państwo.