Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W wieku 40 lat Aeolus wciąż ma dużo wiatru w żaglach

W wieku 40 lat Aeolus wciąż ma dużo wiatru w żaglach

Aeolian Winds Trio… Od lewej Judy Petroff (obój), David Whitbread (fagot) i Liz Horwig (klarnet).

Zainspirowany starożytnym greckim bogiem Aeolusem, „strażnikiem wiatrów”, jeden z najdłużej działających zespołów muzycznych w Canberze, mimo 40 lat istnienia, wciąż się rozwija.

Założone w 1983 roku Aeolus Wind Trio jest pomysłem flecistki Jane Linstead, ale w jego skład wchodzili także fagocista David Whitbread i klarnecista Brian Martin.

Martin przeniósł się do Wollongong po zaledwie dwóch latach i został zastąpiony przez Lesa Hoorwiga w 1985 roku, podczas gdy Linstead przeniósł się do Cairns po około 20 latach z trio, zastępując go najpierw nauczycielką fletu Amelią Tyler Skinner, a następnie Judy Petrov, która była teraz z trio od prawie dekady.

Kiedy byli zajęci przygotowaniami do świątecznego koncertu w Gunning Courthouse, spotkałem Whitbread, który opowiedział mi całą historię.

Poznał Linsteada w Stirling College jako nastolatek, ale chociaż uczył się gry na fagocie u Ricka McIntyre’a, wyjechał do Melbourne, aby studiować projektowanie graficzne, podczas gdy ona poszła do Canberra School of Music.

Wracając tu ponownie do pracy w 1983 roku, poznał Linsteada, obecnie absolwenta fletu, na spotkaniu w Woden w sprawie utworzenia orkiestry społecznej (obecnie Capital National Orchestra) i postanowili założyć trio, więc ogłoszono klarnecistę i znalazł Marcina.

Trio dęte „jest trochę jak darmowa wersja trio smyczkowego, dźwięk wtapia się tak naturalnie”, mówi Whitbread.

Aeolus szybko zaangażował się w występy w niedziele w Parku w 1983 roku, a później we Floriade, gdzie był transmitowany na żywo w latach 90. przez ABC FM. Grali na Festiwalu Muzyki Kameralnej Pro Musica w Ambasadach Polski, Irlandii i Grecji oraz jako pierwszy zespół wystąpili w Teatrze Ulicznym przy „Pentagramie”, skomponowanym przez Jima Kottera. To był stały element balów Jane Austen w Albert Hall.

Poproszeni o dostarczenie muzyki pasującej do początków hotelu Hyatt w latach dwudziestych XX wieku, Hoorweg i Whitbread stworzyli 16 godzin muzyki obejmującej tematy filmowe, klasyczne piosenki, pieśni ludowe i muzykę tradycyjną, przywołując nuty w fotelach fortepianowych.

READ  Księżniczka Kate stawia sobie za cel upokorzenie seksualne w nowym serialu szpiegowskim Cytadela, w którym występuje bliska przyjaciółka Meghan Markle

Whitbread jest dobrze znaną postacią na scenie artystycznej Canberry. Syn legendarnego dyrygenta chóru, Dona Whitbreada, przez wiele lat za dnia był grafikiem, a nocą pianistą, który występował przez 11 sezonów w Art School Café w Queanbeyan, a także grał na fagocie na zawołanie z podoficerem i innymi zespołami.

To już pięćdziesiąty rok, odkąd Whitbread gra na fagocie i naturalnie szybko podkreśla charakterystyczny charakter swojego instrumentu. Zauważył, że Jackowi Sparrowowi w „Piratach z Karaibów” zawsze towarzyszy fagot i Jason Bourne.

Przodkiem „Piotrusia i wilka” jest fagot, który wkrótce został przejęty przez Mozarta, który zapisał go w swoich kompozycjach jako instrument solowy

Jego Aeolus jest jego ostoją i aby dopasować się do historycznego otoczenia Gunninga, zorganizował koncert muzyki ludowej, który zawiera w sobie muzykę, która jego zdaniem mogła być grana w Gunning w 1875 roku, ponieważ stacja kolejowa Gunning była odpowiednia. Został odrestaurowany w zeszłym roku, aby stać się centrum sztuki.

„Myśleliśmy, że są melodie, które można grać na pianinie w domach, na balach i przez koncertujących artystów – pieśni ludowe, melodie z oper i baletów – i wszystkie są nadal popularne, a niektóre są tak dobrze znane, że im opowiadamy.

Będzie ich autorska aranżacja „Danny Boy”, współczesna aranżacja „Camptown Races” Stephena Forstera, niektóre arie z oper Rossiniego oraz trąbka marynarska w opracowaniu Paula Ardena Taylora w stylu Bacha.

Zaczną jednak od barokowej potrójnej sonaty Johanna Joachima Quantza, która pięknie brzmi na sali sądowej, na której już wcześniej występowali. „Jest zawieszony w przestrzeni i po prostu się stopi” – mówi.

Owls Wind Trio, sala sądowa, Gunning, 14:00, 4 lutego.

Komu można zaufać?

W świecie pełnym zawrotów głowy i zamieszania nigdy nie było ważniejszego czasu na wspieranie niezależnego dziennikarstwa w Canberze.

Jeśli ufasz naszej pracy online i chcesz okiełznać siłę niezależnych głosów, zapraszam do niewielkiej wpłaty.

READ  Kate Middleton przeżywa trudne święta po tym, jak Meghan i Harry zostali oskarżeni o śmierć królowej

Każdy dolar wsparcia jest inwestowany z powrotem w nasze dziennikarstwo, aby pomóc zachować moc i wolność citynews.com.au.

być zwolennikiem

Dziękuję Ci,

Ian Meckley, redaktor