Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Westinghouse, Ptc tworzy konsorcjum na rzecz zaprojektowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Westinghouse, Ptc tworzy konsorcjum na rzecz zaprojektowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Westinghouse Electric, Bechtel Corporation oraz polski podmiot państwowy Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) będą wspólnie pracować nad rozpoczęciem prac projektowych dla inauguracyjnej elektrowni jądrowej AP1000 w Polsce jeszcze w tym roku i potencjalnie podpisać kontrakt na budowę w 2025 r., aby osiągnąć cel Polski, jakim jest uruchomienie produkcji energii jądrowej w 2033 r.

Obie firmy ogłosiły harmonogram głośnego projektu 25 maja, zauważając we wspólnym oświadczeniu, że „znaczące prace licencyjne i inżynieryjne są już w toku nad projektem”. Możliwy harmonogram jest częścią pliku Podpisane przez trzy strony porozumienie określa zasady ich współpracy przy projektowaniu i budowie elektrowni jądrowej, która powstanie w Pomorze, północna Polska.

prezes Westinghouse’a Harmonogram był realistyczny, zasugerował Patrick Fragman, biorąc pod uwagę jego partnerstwo z Bechtel, amerykańskim gigantem inżynieryjnym, budowlanym i zarządzającym projektami, przy innych projektach AP1000. „Zespół Westinghouse-Bechtel okazał się skuteczny, czego dowodem jest udane uruchomienie pierwszego reaktora AP1000 w Stanach Zjednoczonych i bliskie ukończenie budowy drugiego reaktora, a także cztery jednostki AP1000, które z powodzeniem działają komercyjnie na całym świecie” — powiedział. „Wykorzystamy to doświadczenie, aby pomóc Polsce skutecznie stworzyć nowy, czystszy i bezpieczniejszy miks energetyczny”.

Nowy, mocny krok dla ambicji Polski w dziedzinie energetyki jądrowej

Polska Wybierz technologię Westinghouse W przypadku pierwszej dużej elektrowni jądrowej w listopadzie 2022 r., w warunkach ostrej międzynarodowej konkurencji obejmującej część świata Wiodący dostawcy dużych elektrowni jądrowych.

Polska wyraziła pilną potrzebę budowy nowej elektrowni jądrowej, która zastąpiłaby elektrownie węglowe Zamierza go wycofać do 2040 roku. W 2020 roku Polska produkuje 70% swojej energii z węgla. tak jak moc wspomniałem szczegółowoKluczowe dla polskich planów budowy od 6 GW do 9 GW wielkoskalowych, ciśnieniowych projektów reaktorów jądrowych III i III+, „źródeł zeroemisyjnych”, z których projekty rządowe mogą stanowić „połowę mocy zainstalowanej w 2040 r.” Tymczasem, W lutym 2021 r. polityka energetyczna kraju zakłada rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora jądrowego w 2026 r. i zakończenie do 2033 r.

READ  W środę premierzy Polski i Włoch omówią stosunki dwustronne, bezpieczeństwo i imigrację – sekcja angielska

Do tej pory kraj ma Odsłonięcie modelu „SaHo”., gdzie państwo prowadzi inwestycję w początkowej fazie – i przejmuje większość wysokiego ryzyka inwestycyjnego i wysokich kosztów kapitału w fazie inwestycyjnej – a następnie sprzedaje udziały w fabryce przed podłączeniem do sieci, aby zmniejszyć swój udział finansowy w długim termin. W lipcu 2021 powstaje Polska PEJ– Podmiot, którego 100% udziałów należy do Skarbu Państwa – Zajmuje się przygotowaniem procesu inwestycyjnego, rozpoznaniem terenu oraz uzyskaniem pozwoleń i koncesji dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej.

Wkrótce po tym, jak w listopadzie 2022 r. polski rząd zdecydował o wyborze technologii Westinghouse AP1000 dla swojego zakładu na Pomorzu, w grudniu 2022 r. PEJ podpisał umowę o współpracy z Westinghouse. W lutym Westinghouse i PEJ zawarły umowę na wykonanie prac przedprojektowych. „Kontynuacja tej współpracy między PEJ a konsorcjum Westinghouse i Bechtel to ostatnie kroki przed podpisaniem umowy na usługi inżynieryjne jeszcze w tym roku” – powiedział PEJ.

PEJ powiedział, że preferuje model konsorcjalny „od podstaw”, ponieważ daje możliwość skorzystania z „wyjątkowych kompetencji i doświadczenia”, które Westinghouse i Bechtel zdobyły podczas budowy dwóch reaktorów AP1000 w Stanach Zjednoczonych. Projekt ekspansji Vogtle w Gruzji w 2017 roku.

PEJ: Porozumienie wynikające z intensywnych negocjacji

Jak informuje PEJ, podpisana w czwartek umowa z amerykańskimi firmami jest efektem „intensywnych negocjacji, które toczyły się w ostatnich miesiącach”. PEJ dodał, że porozumienie jest niezbędne dla przyszłych kontraktów handlowych, w tym kontraktów na projekt elektrowni.

Umowa określa również zakres i odpowiedzialność. Stwierdza, że ​​Westinghouse i Bechtel będą współpracować przy projektowaniu obiektu jądrowego, wdrażaniu harmonogramu prac, kierowaniu kontrolą projektu i zapewnieniu jakości projektu. PEJ powiedział, że Westinghouse poprowadzi fazę projektowania, a Bechtel poprowadzi fazę budowy.

Polski rząd pochwalił także powołanie oficjalnego konsorcjum budowy elektrowni. – Podpisana dzisiaj umowa jest efektem intensywnych negocjacji, ale przede wszystkim jest kolejnym kamieniem milowym i zwiększa potencjał projektu elektrowni jądrowej – powiedziała Anna Mosqua, minister klimatu i środowiska.

READ  Ceny domów spadają po raz pierwszy od prawie dwóch lat wraz ze wzrostem stóp procentowych

„Dzisiaj jesteśmy bliżej budowy elektrowni jądrowej w 2026 roku i produkcji energii jądrowej w 2033 roku. To pozwoli nam osiągnąć cel, jakim jest 25% udział energetyki jądrowej w naszym miksie energetycznym w 2040 roku. Cieszymy się, że możemy pracować z partnerami otwartymi na lokalne treści – polską gospodarką, polskimi firmami, polskimi usługami i polskimi zasobami ludzkimi. Przygotowujemy się do tego wyzwania – dodała.

Sonal Patel Jest starszym redaktorem w POWER (@pracownikI @pracownik).