Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Westpac twierdzi, że ceny domów w Australii spadną o 14 procent

Główny ekonomista Westpac wraz z szefem australijskiej ekonomii Commonwealth Bank, Garethem Airdem, głównym ekonomistą AMP, Shane Oliverem i Philem O’Donoghue z Deutsche Bank. Stawki napiwków wzrosły od sierpnia.

Po lepszych niż oczekiwano danych o inflacji za grudniowy kwartał, ANZ zasugerował, kiedy rozpocząć podnoszenie stóp procentowych do września tego roku, podczas gdy NAB spodziewa się pierwszej podwyżki w listopadzie.

Sektor jest bardzo wrażliwy

inflacja 3,5 proc. w roku zakończonym 31 grudniapodczas gdy inflacja bazowa – preferowana miara Banku Rezerw Australii – wyniosła 2,6 proc. i mocno mieściła się w docelowym przedziale banku centralnego wynoszącym 2–3 proc.

„Oferta mieszkaniowa będzie szkodą „ubezpieczeniową” dla wysiłków RBA zmierzających do utrzymania inflacji na poziomie celu w średnim okresie” – powiedział Evans. „Sektor jest bardzo wrażliwy na zmiany stóp procentowych.

„Ponieważ przystępność cenowa już rośnie na wielu rynkach, wyższe stopy procentowe będą miały bezpośredni wpływ na zdolność kredytową, zdolność i chęć kupujących do utrzymania wyższych stóp procentowych”.

Narodowy Bank Australii przewidywał na początku tego roku, że ceny domów spadną o 11 procentt w Sydney i Melbourne w 2023 r., natomiast AMP Capital odnotował spadek do 10 procent w tym samym okresie.

Ale gubernator RBA Philip Lowe powtórzył w piątek, że chce uzbroić się w cierpliwość przed oficjalną podwyżką stopy procentowej, w przeciwieństwie do traderów rynku pieniężnego, którzy gonią za pięcioma podwyżkami stóp RBA w tym roku.

Może to dać zadłużonym gospodarstwom domowym więcej czasu na planowanie. A jeśli władca też powiedział Były „rozsądne” scenariusze Siła gospodarki skłoniła bank do podwyżki stóp procentowych w tym roku.

Ale bez względu na to, kiedy rozpocznie się kolejny cykl podwyżek, dr Lowe powiedział, że stopy procentowe się zaczną Ostatecznie w nadchodzących latach do co najmniej 2,5 procent, a być może nawet więcej, jeśli wzrost wydajności i płace realne wzrosną zdrowo.

READ  Cena benzyny: Najtańsze miejsce na zakup benzyny, długi weekend w Australii

Ekonomiści i Bank Rezerw Australii walczą o to, jak wysoka powinna być tak zwana „neutralna” gotówka – punkt, w którym Polityka pieniężna nie jest ani skurczowa, ani ekspansywna. Cena, która ma konsekwencje zarówno dla pożyczkobiorców, jak i oszczędzających.