Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że globalne ocieplenie zamienia dorzecze Amazonki w producenta dwutlenku węgla, a nie go pochłania

Zmiany klimatyczne i wylesianie spowodowały, że obszar dorzecza Amazonki zmienił się z absorpcji na globalne ocieplenie, emisje dwutlenku węgla, zmiana, która może zmienić największego naturalnego sojusznika ludzkości w walce z globalnym ociepleniem w wroga, poinformowali w środę naukowcy.

Setki próbek powietrza zebranych na dużych wysokościach w ciągu ostatniej dekady wykazały, że w szczególności południowo-wschodnia Amazonia przekształciła się z „ulewu” w źródło dwutlenku węgla, głównego gazu cieplarnianego, donoszą w czasopiśmie Nature.

Ekosystemy lądowe na całym świecie mają kluczowe znaczenie, ponieważ świat walczy o redukcję emisji dwutlenku węgla, która w 2019 r. przekroczyła 40 miliardów ton.

W ciągu ostatniego półwiecza rośliny i gleby konsekwentnie pochłaniały ponad jedną czwartą tych emisji, mimo że zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla wzrosło o 50 procent.

W dorzeczu Amazonki znajduje się około połowa tropikalnych lasów deszczowych na świecie, które są bardziej wydajne w pochłanianiu i magazynowaniu węgla niż inne rośliny.

Widok z lotu ptaka na skrawek wyczyszczonego lasu deszczowego.
Duży kawałek ziemi oczyszczony z amazońskiego lasu.(

Reuters: Osley Marcelino/zdjęcie pliku

)

Jeśli Amazonka – z 450 miliardami ton dwutlenku węgla uwięzionymi w drzewach i glebie – stanie się stałym źródłem, a nie „zatopieniem” dwutlenku węgla, walka z kryzysem klimatycznym będzie znacznie trudniejsza.

Według badania kilka czynników napędzało zmianę we wschodniej Amazonii.

Od 1970 r. liczba lasów tropikalnych w regionie zmniejszyła się o 17 procent, głównie po to, by pomieścić pastwiska dla zwierząt gospodarskich i uprawy, które je żywią.

Lasy są na ogół wycinane przez pożary, uwalniając ogromne ilości dwutlenku węgla i zmniejszając liczbę drzew, które mogą go wchłonąć.

Sama zmiana klimatu jest również ważnym czynnikiem.

Temperatury pory suchej wzrosły o około trzy stopnie Celsjusza w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej, czyli trzy razy więcej niż średnia światowa w ciągu roku.

Punkt zwrotny

Podsumowując, czynniki te „podają w wątpliwość zdolność lasów tropikalnych do sekwestracji znacznych ilości dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w przyszłości” – zauważył w komentarzu Scott Denning, naukowiec zajmujący się atmosferą z Colorado State University. .

Na pierwszym planie spalony pień, a za nim płonący las po tym, jak rolnicy użyli ognia, aby go usunąć.
Ogromne obszary amazońskiego lasu deszczowego zostały wypalone przez pożar, uwalniając ogromne ilości dwutlenku węgla.(

Reuters: Ricardo Moraes/zdjęcie pliku

)

Stopień, w jakim dorzecze Amazonki traci zdolność pochłaniania dwutlenku węgla, od dawna jest palącym pytaniem, ale dane satelitarne – częściowo ze względu na utrzymujące się zachmurzenie – nie były w stanie dostarczyć pełnej odpowiedzi.

Aby obejść ten problem, naukowcy pod kierunkiem Luciany Gatti z Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych w São Jose dos Campos w Brazylii wykorzystali samoloty do zebrania prawie 600 próbek dwutlenku węgla i tlenku węgla w latach 2010-2018 na wysokościach do 4,5 kilometrów nad poziomem morza. ściółka.

Odkryli, że północno-zachodnia Amazonka była w równowadze węglowej, pochłaniając do atmosfery tyle dwutlenku węgla, ile emituje.

Ale wschodnia Amazonka – szczególnie w porze suchej – emitowała znacznie więcej niż wchłonęła.

Inne niedawne badanie, wykorzystujące inną metodologię, wykazało, że brazylijska Amazonia wypuściła w ciągu ostatniej dekady około 20 procent więcej dwutlenku węgla niż wchłonęła w latach 2010-2019.

Ostatnie badania wykazały, że globalne ocieplenie może ocieplić lasy deszczowe kontynentu do stanu bardziej suchego niż sawanna.

Będzie to miało tragiczne konsekwencje zarówno dla regionu, w którym znajduje się obecnie duża część bioróżnorodności świata, jak i dla całego świata.

Amazoński las deszczowy jest jednym z kilkudziesięciu tak zwanych „punktów krytycznych” w systemie klimatycznym.

Francja Agencja prasowa

READ  Architektura światowej klasy: „Dom Starburst” to niesamowity sposób na wykorzystanie kontenerów transportowych