Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

WHO wzywa do tymczasowego wstrzymania dawek przypominających szczepionki przeciw COVID-19, aby pomóc biednym krajom w dostępie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa do zaprzestania podawania dawek przypominających COVID-19 co najmniej do końca września.

Pojawia się, gdy luka między szczepieniami powiększa się w krajach bogatych i biednych.

Wezwanie do moratorium jest najsilniejszym jak dotąd oświadczeniem agencji ONZ w czasie, gdy kraje rozważają potrzebę wzmocnień w celu zwalczania szybko rozprzestrzeniającego się wariantu delta koronawirusa.

„Rozumiem zainteresowanie wszystkich rządów ochroną swoich obywateli przed zmienną delta” – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus – „Ale nie możemy zaakceptować krajów, które już wykorzystały większość światowych dostaw szczepionek, stosując ich więcej”.

Według Światowej Organizacji Zdrowia kraje o wysokim dochodzie podawały w maju około 50 dawek na 100 osób, a od tego czasu liczba ta podwoiła się.

Kraje o niskich dochodach były w stanie podawać tylko 1,5 dawki na 100 osób, ze względu na brak zapasów.

„Potrzebujemy pilnego odwrócenia sytuacji, w której większość szczepionek trafia do krajów o wysokich dochodach, a większość trafia do krajów o niskich dochodach” – powiedział Tedros.

Ale Biały Dom powiedział w środę, że jest nadal gotowy do dostarczenia dawek przypominających koronawirusa, jeśli zajdzie taka potrzeba, wskazując, że nie posłucha apelu Światowej Organizacji Zdrowia o opóźnienie wprowadzenia dodatkowych szczepionek.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​wezwanie to „zły wybór”, a Waszyngton mógłby zapewnić dawki przypominające, jeśli zostaną zatwierdzone do użytku w tym kraju, i przekazać nadwyżki dostaw innym krajom.

Stany Zjednoczone w lipcu podpisały umowę z firmą Pfizer i niemieckim partnerem BioNTech na zakup dodatkowych 200 milionów dawek szczepionki COVID-19, aby pomóc w szczepieniu dzieci, a także potencjalnych szczepionek przypominających.

Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się zmiennej delta, niektóre kraje zaczęły stosować lub zaczynają rozważać potrzebę dawek przypominających, nawet gdy naukowcy debatują, czy potrzebne są dodatkowe dawki.

„Fakt, że szczepimy zdrowych dorosłych dawką przypominającą szczepionek COVID-19, jest krótkowzroczny” – powiedziała Eileen Hoffman Dahl, doradca medyczny ds. chorób zakaźnych z kampanią MSF Access.

„W miarę pojawiania się nowych wariantów, jeśli nadal pozostawimy większość świata bez szczepień, z pewnością będziemy potrzebować zmodyfikowanych szczepionek w przyszłości” – powiedział Dahl.

Reuters

Pobierz formularz…

READ  Kobieta zmuszona do opuszczenia hawajskiej plaży nad bikini małego celu