Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Więcej krajów prezentuje szczyt w danych o PKB w II kw.

Ten tydzień przyniesie długo oczekiwane dane o PKB w II kw. dla Rumunii, Węgier i Słowacji. Silny sektor usług był wspierany przez stłumiony popyt, który z nawiązką zrekompensował względną słabość branży i dlatego oczekujemy wzrostu PKB Rumunii o 2% kw/kw. Niska baza statystyczna prawdopodobnie pchnęła tempo wzrostu rok do roku do 15,4%. PKB na Węgrzech i Słowacji prawdopodobnie wzrośnie odpowiednio o 2% kw./kw. i 3% kw./kw., napędzane ożywieniem konsumpcji krajowej równolegle z ponownym otwarciem gospodarczym. Pomóc może także silna pozycja branży, a także dobry rozwój popytu zewnętrznego. Biorąc pod uwagę bardzo niską bazę z 2020 roku, roczne tempo wzrostu może być dwucyfrowe i wynieść 17,2% r/r na Węgrzech i 11,6% r/r na Słowacji. Oczekuje się, że stopy bezrobocia w lipcu doprowadzą do dalszych umiarkowanych spadków w Chorwacji i na Słowacji. Ponadto Chorwacja opublikuje wskaźnik inflacji za lipiec, który według naszych oczekiwań wyniesie 2,2% r/r. Ceny producentów w Czechach i Polsce prawdopodobnie utrzymają tendencję wzrostową w zeszłym miesiącu, głównie pod wpływem cen ropy i niektórych czynników podażowych. Ponadto Polska opublikuje dane z realnej gospodarki za lipiec. Wzrost produkcji przemysłowej prawdopodobnie utrzyma dwucyfrowe tempo na poziomie 11,7% r/r, dzięki silnym nastrojom i pomimo pewnych wąskich gardeł po stronie podaży i negatywnego efektu kalendarzowego. Dobre nastroje i silny rynek pracy wspierają sprzedaż detaliczną, która prawdopodobnie wzrosła w lipcu o 10,4% r/r. Oczekuje się, że wzrost płac w Polsce wyniesie 9,1% r/r, nadal obciążony efektem bazy.

Zmiany na rynku Forex

Chociaż dolar osłabił się i zbliżył do 1,18 wobec euro, waluty Europy Środkowo-Wschodniej nie zmieniły się zbytnio w ciągu ostatniego tygodnia. Podczas gdy decyzja rumuńskiego banku centralnego spowodowała wzrost ROMGB, lej pozostał blisko 4,91 wobec euro. Kurs korony czeskiej został ustalony na 25,4 wobec euro i nie spodziewamy się znaczących zmian w nadchodzących tygodniach. Naszym zdaniem epidemia nadal ma negatywny wpływ na koronę CZK. Uważamy, że Narodowy Bank Czech może nadal zacieśniać politykę monetarną, aby do końca roku główna stopa procentowa spadła do 1,25-1,5%. Jeśli jednak obawy przed pandemią opadną, co może wesprzeć koronę czeską, CNB może nie musieć tak szybko rosnąć. Gdzie indziej Narodowy Bank Serbii interweniował na rynku, aby zapobiec aprecjacji dinara. Od ostatniego włączenia krajowych obligacji Serbii do indeksu JPMorgan GEMBI obserwujemy wzrost zainteresowania dinarem.

READ  Dom w Georgii wykorzystuje najnowszą technologię, aby zaoszczędzić rachunki za energię i zmniejszyć emisje

Zmiany na rynku obligacji

Po posiedzeniu rumuńskiego banku centralnego długookresowa krzywa ROMGB znalazła się pod presją iw ciągu tygodnia wzrosła o około 10 punktów bazowych. Biorąc pod uwagę nową prognozę inflacji NBR, spodziewamy się teraz podwyżki stóp o 25 punktów bazowych w listopadzie, a następnie kolejnej podwyżki o 25-50 punktów bazowych w 2022 r. Ponadto rumuński MinFin odrzucił wszystkie oferty na aukcji obligacji w październiku 2034 r. W zeszłym tygodniu ze względu na spadek. popyt. To już trzeci raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, kiedy resort nie pozyskał środków na aukcji obligacji lokalnych. Tym samym Rumunia może po raz trzeci w tym roku powrócić na zagraniczne rynki obligacji. Mimo że pozyskał już 7 miliardów euro poprzez dwie międzynarodowe sprzedaże obligacji, do tej pory pokrył mniej niż 60% swoich całkowitych potrzeb finansowych. Uważamy, że MinFin może skorzystać na międzynarodowym rynku obligacji w październiku dzięki obligacjom denominowanym w USD, biorąc pod uwagę umorzenia w przyszłym roku. Gdzie indziej czeska 10-letnia rentowność wzrosła o 15 punktów bazowych, ponieważ zwyżkowa niespodzianka inflacyjna mogła strawić. W tym tygodniu Narodowy Bank Polski zorganizuje comiesięczny przetarg na luzowanie ilościowe, a NBP prawdopodobnie zobowiąże się do mniejszego wolumenu zakupów. Polscy członkowie Rady powtórzyli w zeszłym tygodniu, że pierwsza podwyżka stóp może nastąpić w listopadzie po ogłoszeniu nowych oczekiwań inflacyjnych i wzrostowych, zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Pobierz kompletne informacje rynkowe dla Europy Środkowo-Wschodniej