Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wielka Brytania mianuje Granta Shappsa na nowego ministra obrony

Wielka Brytania mianuje Granta Shappsa na nowego ministra obrony

Wallace, popularny prawodawca, niegdyś uważany za potencjalnego przywódcę partii, był najdłużej urzędującym sekretarzem obrony Partii Konserwatywnej od czasów Winstona Churchilla.

W lipcu ubiegłego roku w wywiadzie prasowym zapowiedział, że ustąpi przed kolejną rekonstrukcją rządu i nie będzie kandydował w kolejnych wyborach powszechnych, które mają się odbyć w 2024 r.

Biuro premiera Rishiego Sunaka ogłosiło nominację Shappsa około godzinę po tym, jak widziano go wchodzącego na Downing Street 10.

Shapps napisał w mediach społecznościowych, że był „zaszczycony” nominacją, mówiąc, że Wallace wniósł „ogromny wkład” w obronność Wielkiej Brytanii i światowe bezpieczeństwo.

„Nie mogę się doczekać współpracy z odważnymi mężczyznami i kobietami naszych sił zbrojnych, którzy bronią bezpieczeństwa naszego kraju” – powiedział w X, wcześniej znanym jako Twitter.

„I ciągłe wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy w jej walce z barbarzyńską inwazją Putina”.

Shapps (54 l.) przez krótki czas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w październiku ubiegłego roku w krótkotrwałym rządzie Liz Truss, a wcześniej był ministrem transportu pod rządami Borisa Johnsona.

Był także sekretarzem ds. biznesu w rządzie Sunaka, zanim objął stanowisko ministra odpowiedzialnego za bezpieczeństwo energetyczne i zero netto.

W zeszłym tygodniu odwiedził Kijów, aby zadeklarować wsparcie Wielkiej Brytanii w zasilaniu ukraińskich elektrowni zimą.

Zwiedził także przedszkole, do którego uczęszcza syn ukraińskiej rodziny, które gościło w jego domu od czasu inwazji rosyjskiej.

Shapps rzucił kapelusz na ring, aby zastąpić Johnsona, obiecując niższe podatki i skuteczny rząd.

Był powszechnie postrzegany jako skuteczny komunikator i aktywista, chociaż miał długą karierę jako lider.

– „Poświęcenie i umiejętności” –

W liście do Wallace’a przed rezygnacją Sunak pochwalił „poświęcenie i umiejętności”, jakie wykazał w roli, która umożliwiła mu objęcie wiodącej roli we wspieraniu zachodnich sojuszników Ukrainy przeciwko Rosji.

„Wyróżnialiście się dla naszego kraju” – napisał Sunak, dodając, że „zanim inni zrobili, jakie były prawdziwe intencje Władimira Putina na Ukrainie”.

READ  Rosja twierdzi, że przejęła kontrolę nad ukraińskim miastem Solidar, a Ukraina twierdzi, że walki trwają

„Wasze naleganie na zdobycie broni w Kijowie przed atakiem Rosjan miało istotny wpływ na zdolność Ukraińców do udaremnienia inwazji”.

Ale w Rosji pochwała została gorzej przyjęta. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała: „Agent 006 opuścił pole bitwy bez honoru”.

W wiadomości w Telegramie napisała, że ​​Wallace „był odpowiedzialny za skażenie terytorium Ukrainy promieniowaniem poprzez dostarczanie reżimowi w Kijowie pocisków ze zubożonego uranu”.

Wallace, 53-letni były oficer armii i bliski sojusznik byłego premiera Borisa Johnsona, został wybrany przez Wielką Brytanię na następcę Jensa Stoltenberga na stanowisku Sekretarza Generalnego NATO.

Nie udało mu się jednak uzyskać zdecydowanego wsparcia amerykańskiego, które mogłoby go zastąpić. Stoltenberg przedłużył teraz swoją kadencję na stanowisku szefa sojuszu.

Jako poseł przez 18 lat był jedynym ministrem wyższego szczebla, który pozostał w burzliwym okresie przejścia od Johnsona przez Trussa do Sunaka.

– 'Walka’ –

Ukraina będzie dla Shappsa najważniejszym priorytetem, gdy przejdzie do Ministerstwa Obrony, wraz z rządowym finansowaniem sił zbrojnych, cięciami wynagrodzeń personelu wojskowego i zagrożeniami geopolitycznymi, szczególnie ze strony Chin.

W lipcu Wallace wyraził obawę, że pod koniec dekady świat stanie się „mniej i bardziej niepewny”.

Dodał: „Myślę, że znajdziemy się w konflikcie. Niezależnie od tego, czy będzie to konflikt zimny, czy ciepły, myślę, że znajdziemy się w trudnej sytuacji”.

Zasugerował możliwość wciągnięcia Wielkiej Brytanii w konflikt w Afryce przeciwko grupom islamistycznym i wyraził zaniepokojenie wpływem chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim na politykę regionalną i rozprzestrzenianie broni nuklearnej.

Odnosząc się do Ukrainy, powiedział, że rosyjski prezydent Putin może „zaatakować”, jeśli przegra, i będzie szukał nowych celów, takich jak atak na podmorskie kable przenoszące zachodnią komunikację i dostawy energii.

har/phz/giv