Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wielki ruch Australii przeciwko Chinom

Wielki ruch Australii przeciwko Chinom

Kraj prosi o pomoc, gdy Chiny eskalują agresję na Morzu Południowochińskim. Teraz Australia złożyła obietnicę.

Canberra przygotowuje się teraz do zwiększenia częstotliwości swoich patroli na Morzu Południowochińskim, aby pomóc Filipinom przeciwstawić się eskalacji agresji Pekinu.

Lista wypadków stale się wydłuża.

Statek chińskiej straży przybrzeżnej oświetlił laserem klasy wojskowej filipiński statek patrolowy podczas impasu na początku tego miesiąca w Scarborough Shoal. Zgłoszono, że kilku marynarzy zostało tymczasowo oślepionych. Pekin zapewnia, że ​​tak się nie stało.

Ale tamtejsza milicja rybacka i straż przybrzeżna nadal tłoczą się na piaszczystych plażach i rafach koralowych w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin, zdefiniowanej przez ONZ. Próbują eksmitować wszystkich pozostałych pasażerów.

Teraz Manila prosi o pomoc.

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ubolewa, że ​​napięta sytuacja w regionie „nie daje spać w nocy, nie śpi w ciągu dnia, nie śpi przez większość czasu… Jest bardzo dynamiczna. trzeba na to zwrócić uwagę”.

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr mówi, że myśli o Chinach nie pozwalają mu zasnąć w nocy. Zdjęcie: Kimimasa Mayama/Getty Images

Filipiński minister spraw zagranicznych Enrique Manalo ostrzegł w weekend, że takie „nękanie” „odmawia Filipinom korzystania z naszej wyłącznej strefy ekonomicznej”. „Codziennie na Morzu Południowochińskim wciąż ma miejsce wiele wydarzeń”.

Kiedy sekretarz obrony USA odwiedził Filipiny na początku tego miesiąca, obiecał wspólne patrole i zwiększoną obecność wojskową w regionie.

W środę australijski minister obrony Richard Marless obiecał więcej tego samego po rozmowach ze swoim odpowiednikiem Carlito Galvezem Jr.

Dziś rozmawialiśmy o możliwości eksploracji wspólnych patroli. „Będziemy kontynuować tę pracę i mamy nadzieję, że wkrótce przyniesie ona owoce” – powiedział Marlis na konferencji prasowej. „Jako kraje zaangażowane w globalny porządek oparty na zasadach, naturalne jest, że myślimy o sposobach współpracy w tym zakresie”.

Rozwój ten nie był zaskoczeniem dla wielu analityków zajmujących się sprawami międzynarodowymi.

„Chociaż stosunki obronne między Australią a Filipinami są na niskim poziomie, mają zaskakującą głębię i potencjał” – powiedział. mówi Senior Fellow w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych, Ewan Graham.

outlety na Pacyfiku

READ  Ujawnia się ostatnie chwile pasażerów tonącego Tytana

„Rozmawialiśmy dziś o możliwości zbadania wspólnych patroli i będziemy kontynuować te prace i mamy nadzieję, że wkrótce to przyniesie owoce” – powiedział Marlis, nie wchodząc w szczegóły, na czym to będzie polegać.

Ale to nie pierwszy raz, kiedy siły australijskie i filipińskie współpracują ze sobą.

Królewskie Australijskie Siły Powietrzne przeprowadzają okazjonalne loty rozpoznawcze nad Morzem Południowochińskim z baz na Filipinach od co najmniej 2017 roku.

RAAF P-8A Poseidon mija HMAS Adelaide podczas rejsu na HMAS Darwin w Azji Południowo-Wschodniej podczas Indo Pacific Endeavour 2017.

HMAS Stuart przeprowadza ćwiczenia strzeleckie na żywo podczas ćwiczeń Pacific Rim 2020 u wybrzeży Hawajów.

Ale stosunki wojskowe między tymi dwoma krajami sięgają 1922 roku. Australijskie okręty wojenne i siły zbrojne przyczyniły się do wyzwolenia archipelagu od sił japońskich podczas II wojny światowej.

Teraz Canberra dołączyła do Waszyngtonu jako jedyne dwa rządy, w których Manila zezwala na wizyty wojskowe.

Filipiny i Australia prowadzą regularne wspólne ćwiczenia wojskowe i częste spotkania urzędników na wysokim szczeblu. W ciągu ostatniej dekady Canberra przekazała pięć łodzi desantowych, aby pomóc Manili w patrolowaniu jej wód. Od przełomu wieków odbywają się szkolenia antyterrorystyczne i ćwiczenia taktyczne.

Ale Manila jest słabo wyposażona, aby przeciwstawić się twierdzeniom Chin o wielu odległych mieliznach i mieliznach.

Wczytuję osadzanie…

Patrol powietrzny filipińskiej straży przybrzeżnej zaobserwował co najmniej 26 chińskich statków zakotwiczonych w Sabina Shoal i wokół niej na początku tego tygodnia. Cztery kolejne widziano w Aionjin. Chiński statek straży przybrzeżnej utrzymywał stanowisko na uziemionym statku desantowym, którego Filipiny używały tam jako placówki wojskowej.

Wyprawa nakazała chińskim statkom odejść. „Podejrzany [militia] Statki zostały poinstruowane, aby natychmiast opuściły filipińską wyłączną strefę ekonomiczną i zostały ostrzeżone, że nie są upoważnione do włóczęgowania się po tych mieliznach” – czytamy w oświadczeniu straży przybrzeżnej.

Ma ograniczone możliwości tworzenia kopii zapasowych routingu.

To może się zmienić.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział podczas wizyty w Manili w tym miesiącu, że Waszyngton planuje również przeprowadzić wspólne patrole z Manilą w ramach „zobowiązania do wzmocnienia zdolności obronnych Filipin i odporności na przymus, podczas gdy sojusznicy rozwijają sektor bezpieczeństwa”. Plan pomocy.

READ  Region Niagara ogłasza stan wyjątkowy

Jednocześnie ogłoszono, że siły amerykańskie będą mogły rotować przez cztery dodatkowe bazy wojskowe oprócz pięciu, do których mają już dostęp.

„Naprawdę wierzę, że przyszłość leży w silnych sojuszach i zjednoczonym froncie w ponownym promowaniu wartości, które uważamy za ważne dla naszych krajów” – dodał Marcos.

Wczytuję osadzanie…

Goliat krosna

Chiny skutecznie otoczyły wyspę Thito (Pag Asa), administrowaną przez Filipiny, setkami łodzi milicji.

Jeden z jego zamków wychodzi na wyspę. Straż przybrzeżna została upoważniona do strzelania do statków innych niż chińskie w dowolnym miejscu na Morzu Południowochińskim.

A cumowanie ponad 200 chińskich łodzi „rybackich” na rafie Whitsun na początku ubiegłego roku wywołało strach wśród Filipińczyków, mówi Derek Grossman, analityk RAND Corp.

„Filipiny utknęły na celowniku tych lig, a głównymi celami są Thomas Scholl II i Thito Island, a także Scarborough Scholl, które Manila przegrała z Pekinem w 2012 roku” – powiedział.

Doprowadziło to do rozmów w sprawie bezpieczeństwa między Manilą a Tokio. „Z geograficznego i strategicznego punktu widzenia ważne będzie również zobaczenie, co Filipiny robią z innymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych w dziedzinie bezpieczeństwa, zwłaszcza z Australią i Koreą Południową” — dodaje Grossman.

Wyłączna strefa ekonomiczna kraju Azji Południowo-Wschodniej jest zdefiniowana w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 r. Zostało to potwierdzone w orzeczeniu Stałego Trybunału Arbitrażowego z 2016 r., w którym roszczenia Chin do historycznych praw terytorialnych zostały odrzucone jako „bezpodstawne”.

Pekin odrzucił orzeczenie.

Zamiast tego zakończyła zakazaną na całym świecie kampanię przekształcania raf koralowych i mielizn w sztuczne fortece na wyspach, z których mogłaby potwierdzić swoją potęgę militarną.

Takie wyzwania stoją przed Filipinami i innymi krajami naszego regionu, zwłaszcza tymi, które mają roszczenia na Morzu Południowochińskim. W pewnym sensie, mówi Manalo, jest to codzienna sytuacja, z którą mamy do czynienia.

READ  Co najmniej 17 osób zginęło

„Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa, podkreślając potrzebę porządku opartego na zasadach, zrozumie nasze stanowisko i pomoże i wesprze nie tylko Filipiny i inne kraje w zapewnieniu naszego zaangażowania na rzecz porządku opartego na zasadach na Morzu Południowochińskim. „

Jest to nadzieja, którą pan Marlies starał się zaspokoić.

„Obaj jesteśmy głęboko zaangażowani w podkreślanie znaczenia UNCLOS na całym świecie, w miejscach takich jak Morze Południowochińskie, gdzie przepływa większość australijskiego handlu” – powiedział.

Dziewięć czerwonych kresek i linii

„Kiedy patrzymy na sytuację w regionie, a zwłaszcza na napięcia w Cieśninie Tajwańskiej, widzimy, że biorąc pod uwagę nasze położenie geograficzne, jeśli w tym regionie wybuchnie konflikt… bardzo trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym Filipiny zrobić” – zauważył niedawno Marcos.

Dr Graham zgadza się.

Pisze: „W najgorszym przypadku Chiny mogłyby okupować wyspy filipińskie w Kanale Bashi lub nawet części północnego Luzonu, aby uniemożliwić wykorzystanie lub wykorzystanie sąsiednich ziem Stanów Zjednoczonych jako bezpiecznej przystani dla tajwańskich sił zbrojnych ”.

„Walki mogą rozszerzyć się na Morze Południowochińskie, w tym na sztuczne chińskie bazy na wyspach, z których jedna – Mischief Reef – leży w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin”.

Chiny twierdzą, że to i tak całe ich terytorium.

Wczytuję osadzanie…

Prawie wszystkie filipińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim leżą w „historycznym” roszczeniu Pekinu do większości Morza Południowochińskiego.

Filipiny, Malezja, Brunei, Wietnam i Indonezja odrzucają to twierdzenie. Przynajmniej w zakresie, w jakim dotyczy to ich indywidualnie.

Tajwan rości sobie takie same roszczenia jak Chiny, ale jak dotąd nie wykazał żadnej skłonności do użycia siły w celu potwierdzenia własności.

Chiński minister spraw zagranicznych Chen Gang, który odwiedził Dżakartę w środę, powiedział, że Pekin będzie współpracował z ASEAN w celu potwierdzenia swoich twierdzeń.

„Chiny i Indonezja będą współpracować z innymi krajami ASEAN… aby przyspieszyć konsultacje w sprawie Kodeksu Postępowania na Morzu Południowochińskim i wspólnie w pełni i skutecznie utrzymać pokój i stabilność na Morzu Południowochińskim” – powiedział.

Tajne rozmowy między Chinami a paktem 10 państw utknęły w martwym punkcie na temat przyszłości strategicznej drogi wodnej przez ostatnie dwie dekady. Ale Chiny chcą rozwiązać spór tylko między uczestnikami z Azji.