Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Windows pamięta, jak przez przypadek zesłał Polskę na dno morza • Log

Windows pamięta, jak przez przypadek zesłał Polskę na dno morza • Log

Weteran Microsoftu, Raymond Chen, w weekend na YouTube przypomniał nam, jak dostawca systemu Windows przypadkowo wdarł się do Polski.

Tego dnia przemawia Garaż Dave’a Kanał prowadzony przez byłego inżyniera firmy Microsoft, Dave’a Plummera, wzbogacił historię Od kilkudziesięciu lat Jeśli chodzi o mapę stref czasowych dostarczoną początkowo z systemem Windows 95.

Czytelnicy w pewnym wieku mogą pamiętać oryginalną mapę stref czasowych systemu Windows 95. Była to fajna funkcja, w której użytkownik mógł kliknąć obszar mapy, aby wybrać strefę czasową lub ustawienia regionalne – inżynierowie bez wątpienia świetnie się bawili, zanim dotarły do ​​nas realia geopolityczne.

Jeśli nie pamiętasz, jak działa mapa stref czasowych, nie martw się. Microsoft musiał wycofać te funkcje po tym, jak rządy skarżyły się, gdzie leżą ich granice. W 2003 roku Chen wyjaśnił: „Na początku 1995 roku wybuchła wojna graniczna między Peru a Ekwadorem, a rząd peruwiański poskarżył się Microsoftowi, że granica została przekroczona.

„Oczywiście, jeśli zastosujemy się do zaleceń i przesuniemy granicę na północ, otrzymamy równie wściekły list od rządu Ekwadoru, żądający, abyśmy go odebrali. Więc całkowicie wyeliminowaliśmy tę funkcję”.

W rozmowie z Plummerem Chen dodał więcej szczegółów: „Były nawet argumenty ze strony krajów, które nie były zaangażowane w konflikty graniczne, gdy mały europejski kraj skontaktował się z nami i powiedział: «Hej, nasz kraj jest mały, czy możesz nam dać? chcemy ułatwić kliknięcie jednego z pikseli sąsiada?’

Wywołało to gniewną reakcję innego kraju, w którym zażądano, dlaczego oddano jeden z pikseli itd.

Ponieważ nie da się zadowolić wszystkich, Chen powiedział, że rozwiązaniem jest obrócenie mapy tak, aby wybrana strefa znalazła się pośrodku. Czy wszystko jest w porządku? Nie dokładnie…

„Wystąpił błąd, który wprowadziliśmy, kiedy to zrobiliśmy…”

READ  Najlepszy polski artysta zmierzy się z polokastową przeszłością kraju na wystawie w Muzeum Żydowskim

Chen wyjaśnił, jak działa zaktualizowana mapa stref czasowych. Wybierz strefę, wszystkie piksele tego samego kodu zostaną podświetlone, a pozostałe przyciemnione. „Usunęliśmy całe oznaczenie kolorami, ale mapa nadal tam była… użyliśmy jej, aby określić, gdzie znajduje się ląd i morze”.

To był problem. Według Chena wprowadzono zmiany w informacjach o strefie czasowej dla Polski. Strefa czasowa kraju została zmieniona, aby dopasować ją do krajów sąsiadujących, ale niestety kolory na mapie nie zostały odpowiednio zaktualizowane.

„Polska strefa czasowa – pierwotna „tylko polska” strefa czasowa zniknęła… W rezultacie, kiedy weszłeś na mapę świata – mapę wyboru stref czasowych – morze było tam, gdzie powinna znajdować się Polska.”

Problem w tym, że Polska została skreślona z listy, bo nikt nie korzystał ze strefy. Inżynierowie Microsoftu zapomnieli jednak o jednej rzeczy, która go wykorzystywała… mapie. W rezultacie Polska znalazła się na dnie morza, zamiast wyróżniać się na tle reszty strefy.

Chen przypomniał sobie, że problem został ostatecznie rozwiązany, ale „jeśli zamiast na Polskę poszlibyście na mapę stref czasowych, zobaczylibyście coś, co nazywaliśmy «Wielkim Morzem Polskim»”. ®