Włochy zdobywają Puchar Davisa, Australia ponosi drugą „brutalną” porażkę z rzędu, a Jannik Sinner miażdży Alexa de Minaura

Włochy zdobyły Puchar Davisa dopiero po raz drugi po tym, jak Australia poniosła drugą z rzędu porażkę w finale.

Matteo Arnaldi w dalszym ciągu pokonał Aleksieja Popyrina 7:5, 2:6, 6:4 i zapewnił Włochom prowadzenie 1:0 nad Australią w niedzielnym finale Pucharu Davisa.

Numer cztery na świecie Jannik Sinner, który w sobotę pokonał Novaka Djokovica w grze pojedynczej i deblu, zdobył puchar dla Włoch, pokonując Alexa de Minaura 6:3, 6:0 w drugim meczu gry pojedynczej.

Transmituj na żywo ponad 50 dyscyplin sportowych na żądanie dzięki Kayo. Dołącz teraz i natychmiast rozpocznij transmisję strumieniową >

Wzruszony Arnaldi powiedział: „Myślę, że wygrałem jeden z najważniejszych meczów w moim życiu i nie wiem, co teraz powiedzieć”.

To była ciężka porażka dla Popyrina, a De Minaur zawsze miał trudne zadanie przeciwko Sinnerowi, który jest w najlepszej formie w swojej karierze.

Jest to pierwszy tytuł Włochów w Pucharze Davisa od 1976 r., a 28-krotny zwycięzca Australii ostatni raz sięgnął po to słynne trofeum w 2003 r.

Kapitan Australii Lleyton Hewitt zdecydował się utrzymać Popyrin w pierwszym meczu singlowym, podczas gdy kapitan Włoch Filippo Volandri wrócił do Arnaldiego Lorenzo Musettiego, pomimo porażki w ostatnich 8 meczach w wygranym 2: 1 meczu Włoch z Holandią.

Popyrin, którego nerwy zostały napięte w pierwszym secie z Finlandią w półfinale, swój pierwszy mecz rozpoczął od podwójnego błędu serwisowego, po tym jak Arnaldi nie przestawał kochać.

Następnym razem Arnaldi miał trzy break pointy po szybkim forhendzie i zdobył trzecią z nich, gdy Popyrin wyszedł szeroko na prowadzenie 3-1.

Jednak światowy numer 40 Popyrin odpowiedział natychmiast, przełamując serwis i utrzymując się z pełną siłą, pokazując, że w tej sytuacji nie da się zastraszyć.

Arnaldi zdobył trzy punkty, aby rozstrzygnąć seta, ale Australijczyk obronił je i zakończył swoje mocne trzymanie wynikiem 5-5 dwoma mocnymi serwisami.

READ  Biden w Polsce mówi, że USA i sojusznicy „wspierają Ukrainę” | Wiadomości, sport, praca

Popyrin zmarnował dwie szanse na przełamanie serwisu przeciwnika, pozwalając Arnaldiemu utrzymać prowadzenie 6-5, po czym skierował piłkę do siatki, zapewniając Włochom emocjonujący pierwszy set.

Australijczyk był znacznie silniejszy w drugim secie z Finlandią i udowodnił to po raz kolejny, szybko przełamując double w meczu z Arnaldim, oszczędzając break pointa i utrzymując prowadzenie 4:0.

Arnaldi w końcu dał radę w piątym gemie, ale Popyrin – który w drugim secie trafił sześć asów do zera Włocha – zaserwował go i wymusił decydującego trzeciego seta.

Niestabilny Arnaldi oszczędzał punkty serwisowe w pierwszym, drugim i czwartym gemie serwisowym, nie wywierając presji na serwis Popyrina, dopóki nie zdobył punktu przełamania, który 24-latek obronił i wyrównał wynik na 4-4.

Popyrin był na szczycie, ale nie był w stanie wykorzystać go do przełamania, a Arnaldi obronił kolejny break point w drodze na prowadzenie 5-4.

Pomimo tego, że przez większą część trzeciego seta był ogrywany, Arnaldi wykorzystał pierwszego seta i wyprowadził Włochy na prowadzenie w spotkaniu z potężnym zwycięzcą forhendu.