Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja twierdzi, że zniszczyła drony w Moskwie na Morzu Czarnym

Rosja twierdzi, że zniszczyła drony w Moskwie na Morzu Czarnym

Ataki dronów nastąpiły, gdy rosyjski pełnomocnik potwierdził spekulacje, że siły ukraińskie przedarły się na lewy brzeg Dniepru, de facto linię frontu na południu kraju.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego siły powietrzne zestrzeliły ukraiński dron nad stolicą około godziny 04:00 (0100 GMT) w piątek.

„Dron po trafieniu bronią przeciwlotniczą zmienił tor lotu i spadł na budynek niemieszkalny w rejonie nabrzeża Krasnopresnenskaja w Moskwie” – poinformowało ministerstwo.

Burmistrz Moskwy powiedział, że na miejscu są służby ratunkowe, ale wstępne raporty wskazywały, że nie ma osób rannych.

„Wrak drona spadł na teren Expo Center i nie spowodował znaczących uszkodzeń budynku” – powiedział Siergiej Sobianin w mediach społecznościowych.

Obecni na miejscu zdarzenia dziennikarze AFP poinformowali, że ściany oddziału częściowo się zawaliły.

Rosyjskie agencje informacyjne poinformowały, że przestrzeń powietrzna w pobliżu międzynarodowego lotniska Wnukowo została na krótko zamknięta, z opóźnionymi odlotami i przylotami.

– „Wojna” zbliża się do Rosji –

W Centrum Wystawienniczym na Nabrzeżu Krasnopresnenskim nad rzeką Moskwą regularnie odbywają się wystawy i targi.

Położony 100 metrów (328 stóp) od Moskwy biurowiec w głównej dzielnicy biznesowej stolicy został dwukrotnie trafiony w ciągu kilku dni gruzem po zestrzelonych dronach w tym miesiącu.

Aż do serii ataków w ostatnich miesiącach stolica nie była celem konfliktu na Ukrainie, który rozpoczął się ponad rok temu.

W zeszłym tygodniu Rosja zniszczyła ukraiński dron nad zachodnią Moskwą, a gruz spadł do parku na moście Karamyshevskaya.

W maju drony zostały zestrzelone w pobliżu Kremla, niecałe pięć kilometrów od centrum wystawowego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w zeszłym miesiącu, że dla Rosji nadchodzi „wojna”, a jej „symboliczne centra i bazy wojskowe” są celem.

Na kilka godzin przed atakiem na Moskwę Rosja udaremniła ukraiński atak dronów na jej okręty wojenne na Morzu Czarnym, ostatni z serii ataków na jej flotę.

READ  Niezidentyfikowany obiekt pływający został odkryty podczas poszukiwań zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego z 53 okrętami na pokładzie

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że okręty patrolowe zniszczyły drona w późny czwartek, 237 km na południowy zachód od Sewastopola, jego bazy floty czarnomorskiej na anektowanym przez Moskwę Krymie.

– Atak Morza Czarnego –

Ataki nasiliły się z obu stron Morza Czarnego, odkąd Rosja wycofała się z umowy, która umożliwiła bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez centrum wysyłkowe.

Nocny atak nastąpił kilka godzin po tym, jak cywilny statek towarowy płynący przez Morze Czarne z Ukrainy przybył do Stambułu wbrew rosyjskiej blokadzie.

Moskwa ogłosiła w zeszłym miesiącu, że rozważy wszelkie statki zbliżające się do Ukrainy na Morzu Czarnym jako potencjalnych wojskowych przewoźników towarowych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że statek korzysta z „nowego korytarza humanitarnego” utworzonego przez Kijów po zerwaniu umowy zbożowej.

Kilka dni wcześniej statek rosyjskiej marynarki wojennej oddał strzały ostrzegawcze i wszedł na pokład statku towarowego należącego do Turcji, ale pływającego pod banderą Palau, który płynął do ukraińskiego portu rzecznego.

W ostatnich tygodniach Rosja zintensyfikowała również ataki na infrastrukturę portową Ukrainy na Morzu Czarnym i Dunaju, która jest ważnym szlakiem eksportowym od czasu zerwania umowy zbożowej.

Mianowany przez Rosję gubernator regionu powiedział, że siły ukraińskie z powodzeniem przekroczyły linię frontu na okupowany przez Rosję wschodni brzeg obwodu chersońskiego i zajęły tam pozycje.

Vladimir Saldo powiedział, że ukraińskim „grupom dywersyjnym” udało się ukryć na obrzeżach kontrolowanego przez Rosję miasta Kozachye Lageri, w pobliżu rzeki Dniepr, ale później zostały „wypędzone” przez siły moskiewskie.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak wiceminister obrony Ukrainy Jana Malyar potwierdziła w tym tygodniu, że „pewne jednostki wykonały określone zadania” na lewym brzegu Dniepru w Chersoniu, bez żadnych konkretów.

dva bur / roks

READ  Ryby spadają z nieba w mieście setki kilometrów od oceanu