Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wojna w Rosji, kryzys energetyczny i inflacja: to było 5 najważniejszych wiadomości w Unii Europejskiej w tym roku

Rok 2022 okaże się jednym z najtrudniejszych w historii Unii Europejskiej, ponieważ Unia zmaga się z rosyjską inwazją na Ukrainę i jej konsekwencjami humanitarnymi i finansowymi.

Należą do nich głęboki kryzys energetyczny i rekordowa inflacja.

Oto zestawienie najważniejszych artykułów w Unii Europejskiej w tym roku.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Unia Europejska szybko potępiła inwazję Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego po miesiącach niepokoju związanego z gromadzeniem się dziesiątek tysięcy rosyjskich żołnierzy na granicach kraju.

Od tego czasu Unia Europejska wielokrotnie domagała się od Rosji zaprzestania działań wojennych na Ukrainie i wycofania wszystkich sił z jej terytorium, nazywając inwazję „niesprowokowaną” i „niesprowokowaną”.

UE przedstawiła dotychczas dziewięć pakietów sankcji, których celem jest zablokowanie możliwości finansowania wojny przez Moskwę. Jego celem są rosyjskie banki i ich morski eksport ropy, węgla, stali i drewna oraz zakazuje eksportu z Unii Europejskiej wszelkich materiałów, takich jak technologia, które mogłyby zostać wykorzystane przez wojsko.

Tymczasem lista rosyjskich osób i podmiotów objętych sankcjami wzrosła do ponad 1500 i obejmuje prezydenta Władimira Putina, ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, wysokich rangą urzędników, oligarchów i propagandzistów.

Blok wysłał też na Ukrainę kilka pakietów pomocy humanitarnej i wojskowej.

Miliony Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, które uciekły przed wojną i szukały bezpieczeństwa w Europie, otrzymały prawo do pracy i chodzenia do szkoły.

Unia Europejska też finansuje Zakup i dostawa broni na Ukrainę i jak dotąd przeznaczył na ten cel łącznie 3,1 mld euro za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPC). Jest to dodatek do dwustronnej pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie przez niektóre kraje Unii Europejskiej.

Blok uruchomił „Misję Wsparcia Wojskowego Unii Europejskiej” na Ukrainie, której celem jest wyszkolenie co najmniej 15 000 ukraińskich żołnierzy na terytorium UE również w ciągu najbliższych dwóch lat.

Ogólna pomoc finansowa była udzielana krajowi ogarniętemu wojną przez cały rok.

READ  Półki supermarketów Woolworths i Coles zostały rozebrane w miarę pogłębiania się australijskiego kryzysu COVID

Kijów otrzymał 3 miliardy od Unii Europejskiej na pokrycie deficytu budżetowego i utrzymanie gospodarki – Znacznie mniej niż początkowe 9 miliardów euro Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szeroko nagłośnione niepowodzenie w wysłaniu obiecanego funduszu doprowadziło do tygodni intensywnych negocjacji między krajami UE, których kulminacją było zobowiązanie do wysłania 18 miliardów euro pomocy w całym 2023 roku.

Jednak jeden z najsilniejszych sygnałów poparcia dla UE pojawił się pod koniec czerwca, kiedy przywódcy wyrazili na to zgodę Sprawa kandydata Ukraina i Mołdawia.

Wojna Rosji na Ukrainie skłoniła również Unię Europejską do ponownego rozważenia swoją własną obronę i systemy energetyczne, aby uczynić je mniej podatnymi na ewentualny atak z zewnątrz lub inną sytuację, taką jak rosyjska inwazja.

kryzys energetyczny

Zależność UE od rosyjskich paliw kopalnych okazała się kosztowna.

W odpowiedzi na wojnę na Ukrainie blok zobowiązał się do szybkiego zaprzestania rosyjskich dostaw energii. I choć nie nałożyła sankcji na gaz – według Komisji Europejskiej Rosja dostarczyła około 40 procent gazu ziemnego bloku w 2021 r. – zaczęła szukać alternatywnych dostaw, gdy w odpowiedzi Moskwa zamknęła gazociąg Nord Stream 1. Kary.

„Europa jest epicentrum” „pierwszego prawdziwie globalnego kryzysu energetycznego”, powiedział Fatih Birol, dyrektor zarządzający Międzynarodowej Agencji Energetycznej, ze względu na jej zależność od rosyjskiej energii.

„Nasz świat nigdy nie był świadkiem kryzysu energetycznego o takiej głębokości i złożoności” – powiedział. Wywiad z Euronewsem.

Aby zapewnić mu odpowiednie zapasy przez całą zimę, Unia Europejska wprowadziła plan Plan oszczędzania energiizawarł umowy z tak zwanymi zaufanymi i niezawodnymi partnerami w celu zastąpienia rosyjskich paliw kopalnych i zgodził się na ich utworzenie Wspólna platforma zakupowa Za gaz w celu obniżenia cen.

Komisja Europejska opracowała również plan działania o nazwie REPowerEU Zakończenie zależności W sprawie rosyjskich paliw kopalnych do 2027 r. i przyspieszenia transformacji energetycznej blok zobowiązał się do kontynuowania walki z kryzysem klimatycznym.

READ  Tydzień w relacjach inwestorskich: Kryptowalutowy chaos, zawirowania na londyńskim rynku i reakcja giełd UE na polską panikę rakietową

Porozumienie w sprawie planu zostało osiągnięte 13 grudnia, co umożliwiło krajom UE wykorzystanie 225 miliardów euro z niewydanych funduszy, pierwotnie przeznaczonych na pomoc gospodarkom bloku w odbudowie po spowolnieniu związanym z COVID-19, aby przyspieszyć transformację energetyczną i zdywersyfikować dostawy energii z dala od Rosji.

Z drugiej strony, Klaster walczył Ustalenie pułapu cen ropy i gazu. Ale po tygodniach sporów politycznych, 19 grudnia ostatecznie zawarto umowę dla firmy Pierwszy w historii limit cen gazu.

inflacja ekonomiczna

Po dwóch latach zawirowań związanych z pandemią, w 2022 r. inflacja gwałtownie wzrosła na całym świecie – ale Europa została szczególnie dotknięta, co naraziło obywateli bloku na znaczną presję finansową.

W strefie euro roczna stopa inflacji osiągnęła rekordowy poziom W październiku 10,7 procw związku z kryzysem energetycznym zaostrzonym przez rosyjską wojnę na Ukrainie oraz rosnącymi kosztami żywności wynikającymi z wpływu konfliktu na Ukrainę, główne światowe źródło żywności.

W krajach szczególnie wrażliwych na wahania na rynku energii, takich jak Estonia i Litwa, roczna stopa inflacji przekroczyła granicę 20 proc.

Cena gazu ziemnego dla gospodarstw domowych w tych krajach wzrosła o ponad 100 procent między pierwszą połową 2021 r. a pierwszym półroczem 2022 r.

Liczby te znacznie przekraczają cel Europejskiego Banku Centralnego, jakim jest utrzymanie rocznej inflacji w strefie euro „blisko, ale poniżej” poziomu 2 procent. W celu zmniejszenia inflacji, Europejski Bank Centralny obniżył ponad dekadę niezmieniania stóp procentowych i Obsługuje kilka lotów między wrześniem a grudniem.

Choć inflacja spadła w listopadzie, szef Europejskiego Banku Centralnego ostrzegła Christine Lagarde Być może nie osiągnął jeszcze szczytu w strefie euro.

zasady prawa

Dokonując bezprecedensowego kroku w historii Unii Europejskiej, Komisja Europejska uruchomiła nowy mechanizm policyjny przeciwko Węgrom.

Tego wymagała władza wykonawcza w Unii Europejskiej 7,5 mld euro środków unijnych do kraju do czasu przyjęcia pakietu reform w celu rozwiązania problemów związanych z praworządnością, związanych z niezawisłością sądownictwa, korupcją i konfliktami interesów.

READ  Rezerwa Federalna dokonuje największej podwyżki stóp od 2000 r.

Budapeszt ma czas do 19 listopada na przyjęcie 17 reform wynegocjowanych latem z władzami wykonawczymi UE, aby uniknąć zamrożenia, któremu grozi Bruksela.

Komitet ocenił, że „chociaż podjęto lub trwa szereg reform, Węgrom nie udało się odpowiednio wdrożyć głównych aspektów niezbędnych 17 środków zaradczych… do których się zobowiązały” oraz Sprawa została przekazana pod głosowanie w stolicach Unii Europejskiej.

Węgrom udało się jednak wynegocjować Zmniejszenie zamrożonych funduszy unijnych do 6,3 mld euro Znosząc prawo weta w dwóch sprawach, które domagają się jedności: większej pomocy dla Ukrainy i wprowadzenia globalnego minimalnego podatku od osób prawnych.

Budapeszt ma teraz dwa lata na wdrożenie reform niezbędnych do odblokowania pieniędzy.

Skandal parlamentarny

Brukselą wstrząsnął w grudniu m.in Skandal korupcyjny W Parlamencie Europejskim jedyny blok, którego członkowie są wybierani bezpośrednio przez społeczeństwo.

9 grudnia belgijska policja aresztowała wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Evę Kaili i pięć innych osób po „poważnym śledztwie” w sprawie korupcji, prania pieniędzy i organizacji przestępczych.

Cztery – w tym Kylie – Zostali oskarżeni i uwięzieni w Belgii pod zarzutem otrzymywania „znaczących” płatności finansowych od kraju w Zatoce Perskiej, powszechnie uważanego za Katar.

Rząd Kataru zaprzecza zaangażowaniu, a belgijska prokuratura nie potwierdziła nazwy kraju.

Unia Europejska zajęła zdecydowane stanowisko wobec osób oskarżonych o udział w aferze korupcyjnej, a przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała, że ​​Parlament „stanowczo sprzeciwia się korupcji” i że „bezkarności nie będzie”.

przyniósł skandal potępienie Posłowie do Parlamentu Europejskiego i przywódcy Unii Europejskiej.