Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wybory w Korei Południowej: Sondaże pokazują, że partie opozycji zyskują większość |  Wiadomości wyborcze

Wybory w Korei Południowej: Sondaże pokazują, że partie opozycji zyskują większość | Wiadomości wyborcze

Wybory parlamentarne postrzegane są jako referendum w sprawie prezydenta Yoon Suk-yeola w atmosferze frustracji związanej z kosztami życia i korupcją.

Oczekuje się, że główna opozycyjna Partia Demokratyczna w Korei Południowej i jej sojusznicy zwiększą swoją większość, zdobywając do 197 mandatów w 300-osobowej legislaturze, jak wykazało wspólne badanie exit poll przeprowadzone przez trzy główne stacje telewizyjne.

Głosowanie zakończyło się w środę o godzinie 18:00 (09:00 GMT), a sondaże postrzegają je jako referendum w sprawie prezydenta Yoon Suk-yeola w atmosferze frustracji związanej z kosztami życia i korupcją.

Z sondaży przeprowadzonych przez stacje telewizyjne KBS, MBC i SBS wynika, że ​​Partia Demokratyczna i jej sojusznicy mogą zdobyć łącznie 183-197 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym.

Oczekiwali także, że rządząca Partia Władzy Ludowej i stowarzyszona z nią partia zdobędą od 85 do 100 mandatów. Jeśli to się potwierdzi, będzie to poważny cios dla Leona i sprawi, że pozostałe trzy lata jego urzędowania staną się kulawą.

„Jedno jest pewne: to nie jest dobry wieczór dla prezydenta” – stwierdziła Eunice Kim z Al Jazeery w swoim raporcie ze stolicy, Seulu.

Dodała, że ​​w całym kraju nadal trwa liczenie głosów, a organ monitorujący wybory poinformował, że każda karta do głosowania będzie liczona dwukrotnie, aby nic nie zostało pominięte.

Jeśli te prognozy się sprawdzą, Kim powiedział, że opozycja prawdopodobnie zdobędzie ponad 200 mandatów, co zapewni jej przeważającą większość w parlamencie.

Według sondażu exit poll, w którym wzięło udział prawie 360 ​​000 wyborców w lokalach wyborczych w całym kraju, Partia Odbudowy Korei, odłamowa partia liberalna kierowana przez byłego ministra sprawiedliwości Cho Kuka, również ma uzyskać od 12 do 14 mandatów.

Według państwowej agencji informacyjnej Yonhap frekwencja była co najmniej o 2,1% wyższa niż w tym samym czasie w poprzednich wyborach parlamentarnych cztery lata temu i być może najwyższa od 1992 roku.

READ  Dlaczego RBA powinna pilnie napędzać boom cenowy mieszkań

254 członków parlamentu Korei Południowej wybieranych jest w drodze bezpośredniego głosowania na szczeblu lokalnym, a pozostałe 46 mandatów przydzielanych jest w zależności od poparcia partii.

Yoon, który o włos pokonał Lee Jae-myunga z Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2022 r., ma trudności z realizacją swojego konserwatywnego programu politycznego i znajduje się pod presją tygodniowego strajku lekarzy, który doprowadził do odwołania operacji.

Andrew Yu, profesor polityki na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, powiedział AFP, że stał się niepopularny ze względu na „brak rzeczywistego postępu w krajowych kwestiach politycznych i gospodarczych”. „Ceny i inflacja pozostają wysokie, mieszkania są drogie, a polaryzacja polityczna pozostaje wysoka”.

Korupcja, niezadowolenie

Moon Chung-in, profesor na Uniwersytecie Yonsei, powiedział Al Jazeerze, że potencjalne miażdżące zwycięstwo opozycji było „bardzo zaskakujące”, ponieważ spodziewała się ona zdobyć jedynie 151 mandatów.

Moon stwierdził, że styl przywództwa prezydenta nie pomógł także podczas kampanii wyborczej, dodając, że kandydując na prezydenta w 2022 r., nie dotrzymał obietnicy jedności narodowej i konsensusu.

Partia Demokratyczna miała większość w ustępującym zgromadzeniu i krytykowała Yoona oraz konserwatywną Pakistańską Partię Ludową za złe zarządzanie gospodarką i brak ograniczenia inflacji.

Dyrektor wiejskiej szkoły i jego rodzina głosują w Nonsan w Korei Południowej [Yonhap/via Reuters]

Tymczasem lider Pakistańskiej Partii Ludowej Han Dong-hun powiedział, że ogromne zwycięstwo odniesione przez Partię Demokratyczną, której liderowi postawiono zarzuty korupcyjne, stworzy kryzys w kraju.

KRP okazała się czarnym koniem i oczekuje się, że zdobędzie co najmniej kilkanaście mandatów, mimo że oferuje niewiele własnych, merytorycznych polityk.

„Zrobię z prezydenta Yoona najpierw kulawą kaczkę, potem martwą kaczkę” – Cho powiedziała AFP na początku tego miesiąca.

Samemu Zhou grozi kara więzienia pod zarzutem korupcji, czemu zaprzecza.

Lee jest także sądzony za oszustwo, a Yoon uwikłany jest w skandal związany z decyzją żony o przyjęciu w prezencie torebki Diora oraz mianowaniem byłego ministra obrony na ambasadora Korei Południowej w Australii, jeszcze gdy sprawował on urząd. Toczyło się przeciwko niemu śledztwo w sprawie korupcji.

READ  Tuvalu stara się zachować swój stan, jeśli zostanie całkowicie zanurzony, gdy poziom morza wzrośnie | policjant 26

Przed wyborami analitycy stwierdzili, że demografia może pomóc Yoon, ponieważ wyborcy w wieku 60 lat i starsi – postrzegani jako bardziej konserwatywni – obecnie przewyższają liczbę wyborców w wieku 20 i 30 lat.

Jest mało prawdopodobne, aby wielu młodszych wyborców oddało swój głos, ponieważ wielu twierdzi, że ich obawy są ignorowane przez klasę polityczną zdominowaną przez starszych mężczyzn.

Cierpią także ekonomicznie z powodu intensywnej konkurencji w edukacji, braku możliwości zatrudnienia i niebotycznie wysokich kosztów mieszkań.

Yoon ma jeszcze trzy lata do odbycia swojej jedynej kadencji. Kadencja Zgromadzenia Narodowego będzie trwała cztery lata.